Włodzimierz Połoz
Włodzimierz Połoz
Uniwersytet Łódzki

W 1977 r. uzyskał tytuł mgr inż. mech na Wojskowej Akademii Technicznej na specjalności Maszyny Inżynieryjne. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi i Politechniki Łódzkiej. Obecnie doktorant na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (katedra logistyki).

Do jego zainteresowań zawodowych należą zarządzanie i organizacja logistyki w przedsiębiorstwie, lean management, logistyka zwrotna, logistyka zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji oraz System GS1, czyli systemy automatycznej identyfikacji.

Przez prawie 5 lat był specjalistą ds. wysyłek i gospodarowania odpadami w firmie Recticel.Ma wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel logistyki, był też trenerem w Studium Nowoczesnej Technologii. Od 2006 r. jest kierownikiem magazynów w firmie Modi.

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Magazynie

 

2. RDZAJE ZAGROŻEŃ ORAZ WARUNKI PRZECIWDZIAŁANIA IM
 

Technologiczny proces magazynowy polega na wykonywaniu czynności związanych z przemieszczaniem ładunków w fazach związanych z przyjmowaniem, przechowywaniem i wydawaniem towarów z magazynu. Czynności magazynowe, polegające na przemieszczaniu, przepakowywaniu, ważeniu i kompletowaniu, wykonywane są przez pracowników, których kontakt z ładunkiem może być bezpośredni lub pośredni. Czynności magazynowe wykonywane są przy współdziałaniu wszystkich składników procesu magazynowego:

  • magazynowanych towarów,
  • urządzeń, przy pomocy których towary są przemieszczane,
  • pomieszczeń magazynowych, w których czynności są realizowane,
  • załogi magazynu.


Procesy magazynowe realizowane są efektywnie, oraz bezpiecznie jeśli:

  • dostarczone do magazynu towary są w właściwie opakowane, oznakowane i sformowane,
  • wykorzystywane urządzenia są sprawne technicznie i gwarantują bezpieczną pracę,
  • pomieszczenia magazynowe posiadają właściwe wymiary, podłogi są równe i nieśliskie, bramy o odpowiedniej konstrukcji, wyznaczone są strefy magazynu i drogi transportowe oraz ewakuacyjne,
  • pracownicy znają zasady wykonywania czynności magazynowych, wyposażeni zostali w odpowiednie narzędzia i urządzenia, posiadają uprawnienia do obsługi urządzeń, środki ochrony osobistej, a stan ich zdrowia fizycznego i psychicznego zapewnia bezpieczne wykonywanie czynności.

 

Zagrożenia spowodowane poszczególnymi czynnikami mogą mieć różnorodny cha­rakter, a ich wyeliminowanie lub ograniczenie wymaga podjęcia odpowiednich działań organi­zacyjnych i technicznych.

Do działań organizacyjnych zaliczamy opracowanie instrukcji magazynowych dla stanowisk pracy, prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie podstawowych problemów bezpieczeństwa pracy oraz udzielania pierwszej pomocy, profilaktyczną ochronę zdrowia pracowników, dostar­czanie pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, powołanie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Działania techniczne to oznakowanie pomieszczeń znakami ewakuacyjnymi, zakazu, ostrzegawczymi, nakazu, ochrony i higieny pracy oraz znakami niebezpieczeństwa, oznakowanie wewnętrznych dróg transportowych, wprowadzenie ba­rier w miejscach przejść pieszych, stosowanie krat ochronnych na wózkach widłowych, wprowadzenie narożników ochronnych regałów, odbojnic itp.

Za organizację przedsięwzięć w zakresie ograniczenia lub eliminowania zagrożeń w magazynie odpowiedzialny jest pracodawca, a w jego imieniu zarządzający magazynem i sami pracownicy magazynu zobowiązani do wdrażania i kontroli ich przestrzegania.

 

Przykładowe znaki zakazu, które modą pojawić się na magazynie:

 

Przykładowe znaki ostrzegawcze, które modą pojawić się na magazynie:

 

Strona 3/6

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta