TransID otrzymasz rejestrując się w aplikacji TransEdu, jeśli jej jeszcze nie masz, ściągnij ją i zarejestruj się.

Magazyny w pigułce

Magazyn to miejsce przeznaczone do składowania i przemieszczania zapasów. Jeśli mamy do czynienia z wyrobami odpornymi na czynniki atmosferyczne, spokojnie możemy je umieścić na składowisku, czyli nieosłoniętym placu, lub pod wiatą, która uchroni je przed deszczem. Towary nieodporne na warunki atmosferyczne należy umieścić w budowli magazynowej. Jak wygląda magazyn od środka?

Funkcje magazynu

W ujęciu spedycyjnym, to znaczy gdy firma logistyczna świadczy usługi dla firmy produkcyjnej bądź handlowej, magazyn pełni funkcję przeładunkową oraz obszaru przetrzymywania towaru. Na przykładzie: firma produkcyjna, która potrzebuje konkretną liczbę palet styropianu, ale nie jest w stanie przyjąć ich wszystkich naraz, wynajmuję firmę logistyczną. Ta z kolei odbiera wszystkie zakupione palety, dostarcza klientowi potrzebną partię, a resztę - do czasu kolejnej dostawy - przechowuje w swoim magazynie.

W ujęciu produkcyjnym magazyn pełni funkcję przechowywania zapasów danej firmy produkcyjnej. Zapasami mogą być gotowe wyroby, na przykład matryce, lub materiały niezbędne do ich wykonania, jak kable czy folie.

W ujęciu dystrybucyjnym magazyn pełni funkcję dostawczą lub wysyłkową. O tej pierwszej mowa, gdy na przykład mała piekarnia sama dostarcza klientom swoje wyroby. Funkcję wysyłkową natomiast pełnią między innymi magazyny Amazon, które zlecają dostarczenie produktów do klienta firmom kurierskim.

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Karolina Berger
23.07.2018
Adam Redmer
kategoria:
Transport drogowy
29.01.2018