...ze względu na funkcje
Kryterium podziału magazynów mogą być też funkcje, jakie pełnią. Wyróżnić tutaj można następujące rodzaje magazynów:
- kontenerowe - przewoźnik magazynuje, dostarcza i odbiera kontenery operatorom oraz nadawcom,
- celne - towary są w nich magazynowane do czasu zwolnienia przez służbę celną,
- konsygnacyjne - są to magazyny znajdujące się pod opieką służb celnych. Często korzystają z nich firmy importujące towary spoza UE. Materiały w nich składowane należą do dostawcy do momentu wydania ich z magazynu,
- dostawcze - następuje w nich gromadzenie, kompletacja oraz wydawanie towarów w określonej kolejności,
- produkcyjne lub przemysłowe - to znaczy magazyny zaopatrzenia, wyrobów gotowych lub półfabrykatów, które obsługują korzystające z nich fabryki.
- rozdzielcze - w których gromadzi się towary od różnych producentów, a następnie kompletuje asortyment dla handlu detalicznego,
- przeładunkowe - znajdują się w portach, stacjach węzłowych i stanowią miejsce przechowywania towarów przeznaczonych do przeładowania z jednego środka transportu na drugi.
Należy pamiętać, że często nie mamy do czynienia z jednym konkretnym rodzajem magazynu. W jednym budynku może znajdować się magazyn pełniący różne funkcje, na przykład magazyn produkcyjny może mieć wydzieloną część pełniącą funkcję magazynu konsygnacyjnego. Jeśli pracujemy w firmie logistycznej oferującej usługi magazynowe różnym klientom, wewnątrz jednego budynku najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z kilkoma rodzajami magazynów (w zależności od potrzeb konkretnego klienta).
Strona 2/4