Marta Wiśniewska
Marta Wiśniewska
magazyn

Zamiłowanie do literatury i języka angielskiego ( 2010 roku uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej) przerodziło się w zainteresowanie bardziej ścisłymi dziedzinami nauki i zaowocowało tytułem inżyniera automatyzacji systemów magazynowych. Po takim zwrocie trafiła do magazynu jednej z firm logistycznych działających w okolicach Wrocławia, gdzie miała możliwość rozwijać i prowadzić projekty dla różnorodnych klientów, dla których firma Pantos Logistics realizowała usługę magazynowania. Oprócz tego wcielała w życie reguły filozofii Lean Management. W 2014 roku rozpoczęła pracę dla jednego z największych na świecie sklepów internetowych.

Poza magazynami i logistyką interesuje się metodami zarządzania i motywowania pracowników.    

Rodzaje magazynów

 

...ze względu na sposób składowania towarów
 

Ogromy wpływ na rodzaj magazynu ma też sposób składowania w nim towarów. Popularnym podziałem magazynów zamkniętych jest podział ze względu na wysokość składowania, w którym wyróżniamy magazyny:

  • niskiego składowania - do 4,2 m;
  • średniego składowania - od 4,2 do 7,2 m;
  • wysokiego składowania - od 7,2 do 25 m.


Magazyn wysokiego składowania

Zdecydowana większość magazynów odzwierciedla powszechne wyobrażenie o specyfice magazynu - 90% z nich przeznaczonych jest do składowania towarów spaletyzowanych, czyli takich, w którym towary tworzą  jednostki ładunkowe. Istnieją jednak również specjalne magazyny służące do przechowywania towarów w innej postaci. Towary sypkie mogą być składowane w silosach. Istnieją tez magazyny przeznaczone do przechowywania substancji płynnych, na przykład zbiorniki zamknięte podziemne, w których przechowuje się paliwo.

 

Istotny jest tez sposób rozmieszczenia towarów w magazynie.
 

  • Stałe miejsca składowania - poszczególnym asortymentom przydzielone są konkretne sektory w magazynie. Taka metoda pozwala na wizualne monitorowanie zapasów, co jest kluczowe szczególnie w magazynach produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że taka metoda wymaga, by na każdy rodzaj towaru zarezerwowana została odpowiednia ilość miejsca odpowiadająca maksymalnym zapasom.
  • Wolne miejsca składowe - towar zostaje umieszczony tam, gdzie akurat jest wolne miejsce. Taka metoda składowania pozwala na optymalizację przestrzeni, ponieważ nie musimy jej rezerwować na poziomie maksymalnych zapasów danego asortymentu. Przy takiej metodzie składowania niezbędne jest korzystanie z systemu lokalizacji i komputerowych systemów zarządzania zapasami w magazynie, które pozwalają na odnalezienie potrzebnego asortymentu.
  • Rozmieszczenie towarów według częstotliwości pobierania (rotacji) - zapasy zostają rozmieszczone w magazynie tak, by te najczęściej pobierane były najszybciej dostępne. Towary, których rotacja jest niższa, znajdują się w trudniej dostępnych częściach hali magazynowej.

 

Strona 3/4

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta