Adam Siemiątkowski
Adam Siemiątkowski
Software Studio

Od 1994 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, która obejmuje projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych dla przedsiębiorstw. Od 2005 tworzy systemu dla branży logistycznej, handlowych firm sieciowych, producentów i dystrybutorów artykułów przemysłowych i spożywczych. Od 2008 roku prezes SoftwareStudio Sp. z o.o. 

 

WMS - systemy informatyczne wspomagające pracę magazynu

Czym jest system WMS?
 

Magazynowy system informatyczny (ang. WMS - Warehouse Management System) to wykorzystywany w logistyce program do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Wyobraźmy sobie magazyn, w którym w ciągu godziny rejestrowanych jest kilkadziesiąt zleceń przyjęcia i wydania z magazynu. Magazyn z regałami, w którym w miejscu składowania paleta rotuje kilka razy dziennie. Rotacja wyrobów w magazynie jest na tyle duża, że pracownik bez pomocy systemu informatycznego nie byłby wstanie zapanować nad ilością danych dotyczących przepływów towarów oraz danych ich dotyczących. Magazynier koordynujący prace nie nadążałby za organizacją pracy swoich pracowników, a ilość pomyłek w wysyłkach dyskwalifikowałaby firmę na rynku i powodowałby ogromne straty. Systemem WMS jest rozwiązaniem, które w pełni nadzoruje procesy wewnątrz magazynu, do minimum eliminuje możliwości pomyłek, przyspiesza wykonywanie operacji przyjęcia i wydawania. Program WMS może wyświetlać wizualizację zajętości miejsc składowania.

Najważniejsze cechy systemu WMS:
 

  • Programu można używać w sieci lokalnej lub przez Internet w chmurze prywatnej. Użytkownik nie jest zmuszony do pracy w biurze. Klient, administrator czy magazynier korzystać mogą z systemu przy użyciu komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy telefonu z przeglądarką Internetową.    
  • Mając dostęp do Internetu, pracownik jest w stanie wykorzystywać wszystkie funkcjonalności systemu w dowolnym miejscu i czasie.    
  • System może być wyposażony w moduł MULTILANGUAGE, dzięki czemu  osoba korzystająca z programu magazynowego może mieć wyświetlane opisy w wybranym języku.         
  • Dla urządzeń z systemem Android dostępny jest dedykowany moduł, za pomocą którego można mieć dostęp do wybranych informacji z magazynu.
  • Terminale mobilne (kolektory danych) wyposażone w czytniki kodów kreskowych pozwalają magazynierom na szybką i precyzyjną pracę, dzięki skanowaniu kodów na paletach SSCC.
  • Ewidencja magazynowa z dokładnością do miejsca składowania (lokacje magazynowe) oraz opcjonalna wizualizacja magazynu i  zajętości.
  • Ewidencja magazynowa wg numerów partii, dat produkcji lub przydatności. Wydawanie z magazynu wg zasady FiFo, FeFo lub wg zlecenia.
  • Stany magazynowe ogółem i szczegółowo, stany wg kontrahentów, stan bieżący oraz na dowolny dzień.
  • Ewidencja nośników logistycznych (opakowań i palet)
  • Firmy logistyczne świadczące usługi magazynowania wykorzystują moduł rozliczeń za pomocą, którego program przygotowuje zestawienie rozliczenia kosztów usług magazynowych. Każdy klient     może mieć definiowane własne stawki za magazynowanie i operacje magazynowe.
  • Personalizacja systemu – każdy magazyn jest inny i wymaga innej specyfiki, sposobu działania. Program WMS musi być bardzo elastyczny i pozwalać na dowolną personalizację.
  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta