Co ma geografia do logistyki?

Autentyk z pewnego forum. Pewien chętny do bycia logistykiem chciał się dowiedzieć, jakie przedmioty musi wziąć pod uwagę, wybierając się do technikum logistycznego. Inny użytkownik, zgodnie z prawdą, wskazał na matematykę, języki obce i geografię. Do rozmowy włączył się sceptyk: “Co ma geografia do logistyki… lol”. Już tłumaczę.

Znajomość geografii jest niezbędna już na etapie zakładania działalności transportowej. Każda firma zazwyczaj ma swój główny kierunek i oferuje transport do konkretnego zakątka świata. Jeśli więc planujesz otworzenie własnej działalności (TUTAJ dowiesz się, co musisz w tym kierunku zrobić), musisz sobie odpowiedzieć sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: gdzie chcesz pracować? I dopiero wtedy zacznij pracować.

Zwinny logistyk
 

Wiedza geograficzna jest zatem potrzebna z uwagi na to, że większość firm specjalizuje się w transporcie do konkretnego rejonu. Oferując transport do Europy Zachodniej, należy wiedzieć, jakie państwa do niej należą. Niektóre firmy specjalizują się w transporcie do Skandynawii. Wypadałoby, żeby ich pracownicy wiedzieli, które kraje to kraje skandynawskie... Znajomość geografii jest też potrzebna, by na pytanie, czy firma jeździ do Beneluksu, spedytor nie szukał go nerwowo na mapie, tylko zapytał: jedziemy do Belgii, Holandii czy Luksemburgu?

Dzięki znajomości Europy spedytor wie, czy firma jest w stanie sprostać potrzebom klienta i, szukając nowych wyzwań i pozyskując nowych klientów, czy on sam może składać im określone propozycje. Żeby wykonywać usługi na najwyższym poziomie, powinien również znać kody miast w Europie. Taki kod to nic innego, jak dwie pierwsze cyfry kodu pocztowego danego miasta.

Znajomość Europy - czyli czego?
 

Europa to dla spedytora nie tylko sposób rozmieszczenia państw na kontynencie. To także strefy, na jakie jest podzielony, autostrady, magistrale kolejowe i porty międzynarodowe. Tak, tak - to, że wykonujesz transport drogowy, wcale nie oznacza, że nie będziesz korzystał z innych rodzajów transportu. O tym za chwilę.

Zatem masz zlecenie - musisz zaplanować przewiezienie towaru z węgierskiego Kaposvar do Gminy Crnomelj na Słowenii. Na pierwszy rzut oka trasa jest prosta, a jej zaplanowanie nie wymaga wielkiego kombinowania. Jednak kompetentny spedytor widzi przeszkodę z podpisem “Chorwacja”. Kraj ten nie należy do Strefy Schengen, a co za tym idzie, z przejazdem na jego terytorium wiąże się konieczność oclenia towaru oraz stania na granicach. Żeby zatem zaoszczędzić czas i koszty, lepiej będzie go ominąć i zaplanować inną trasę.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta