Skróty transportowe potrzebne do przyśpieszenia komunikacji | TransEdu

W powyższej rozmowie uwzględnione zostały tylko niektóre wyrażenia, które codziennie stosowane są w branży, i bez których komunikacja byłaby bardzo utrudniona. Podobny język można usłyszeć w telefonicznej rozmowie pomiędzy dyspozytorem a kierowcą. Oprócz specjalistycznych zwrotów można się zetknąć ze slangiem, któraym posługują się kierowcy, a który bez słownika ciężko rozszyfrować.

Przetłumaczmy więc rozmowę między dyspozytorem (spedytorem), a kierowcą.

D: ­ Cześć, i jak tam dróżka? ­ (p​oczątek rozmowy, dyspozytor pyta jak droga i czy wszystko idzie zgodnie z planem)

K: ­ Aj, weź mnie nie denerwuj, na A4, na 120 kilometrze był dzwon, zatwardzenie ­​(kierowca jest w niezbyt dobrym humorze, dodatkowo na autostradzie A4 miał miejsce wypadek i jest duży korek, więc w kabinie panuje jeszcze gorszy nastrój)

D: ­ No ok, zdarza się, a ile ci nawi pokazuje bo klient pyta? ­ (z​wrot dyspozytora (spedytora) do kierowcy w sprawie szacowanego czasu dotarcia do celu, czyli ile mu nawigacja pokazuje. Prawdopodobne klient faktycznie dzwonił w takim pytaniem, z własnej inicjatywy spedytor rzadko dzwoni do kierowcy).

K: ­ 2​ godziny, ale pewnie wyjdą 4 zanim miśki i apteczki przyjadą­ (k​ierowca informuje, że zanim przyjedzie policja i karetki pogotowia, może minąć dużo czasu i czas dojazdu do celu znacznie się wydłuży).

D: ­​o​k dzięki, daj znać jak ruszysz ­(d​yspozytor prosi kierowcę o informację, gdy korek się rozładuje i zacznie znowu jechać).

 

  • Pytania kontrolne
OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta