Kody pocztowe w logistyce

O roli kodów pocztowych w logistyce czytałeś zapewne w artykule poświęconym znaczeniu geografii w logistyce (jeśli nie, zachęcam do zrobienia tego). W tej lekcji zapoznasz się z kodową mapą Polski i dowiesz się, które kody są najczęściej wpisywane w wyszukiwarkach giełd transportowych - czyli w których województwach dokonuje się najwięcej załadunków i rozładunków.

Możliwość lokalizacji miejsca za pomocą kodu pocztowego to duże ułatwienia dla logistyków, którzy pracują pod presją czasu. Najtęższa głowa nie jest w stanie nauczyć się mapy Europy z dokładnością do każdego miasta i wioski, a nawet największy LogisticsNinja bywa czasem tak zapracowany, że nie ma czasu szukać danej miejscowości w internecie. Z pomocą przychodzą kody. Dwie pierwsze cyfry kodu pocztowego pozwalają zlokalizować położenie miasta (jeśli mowa o mieście poza Polską, dodaje się skrót państwa, w którym się znajduje - skróty wszystkich państw w Europie znajdziesz na ostatniej stronie).

Aby zobaczyć szczegółowe kody dla miast i jednostek administracyjnych przejdź na stronę:

Mapa kodów pocztowych
(w nowo otwartym oknie przeglądarki powiększ mapę, używając przycisku scroll lub klikając na ikony + i -)

Mapa kodów pocztowych

źrodło: mapa-kodow-pocztowych.pl

Strona 1/3

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021