Zabudowy naczep

Izoterma (ang. isotherm, niem. Thermo) - naczepa, która przez pewien czas utrzymuje stałą temperaturę (ale, w przeciwieństwie do chłodni, nie wytwarza jej). Jeśli chłodnię można porównać do lodówki, to izotermę - do termosu.

Ruchoma podłoga (ang. walking floor, niem. Schubboden) - nadwozie, które dzięki ruchomej podłodze umożliwia załadunek i rozładunek bez pomocy człowieka; bez dachu, co umożliwia załadunek górą. Najczęściej używana jest przy transporcie worków, palet czy materiałów sypkich.

Do przewozu zwierząt - wyposażona jest w wentylację oraz ogrzewanie. Posiada specjalne zadaszenie oraz antypoślizgową podłogę, aby ułatwić utrzymywanie naczepy w czystości.

Wywrotka (ang. dump truck, niem. Kipper) - naczepa ta nie posiada dachu, przez co możliwe jest załadowanie jej górą. Naczepa ta posiada możliwość podnoszenia, dzięki czemu możliwy jest szybki wysyp ładunku. Ładowność wywrotki mieści się w granicach 33 000 - 54 000 kg.

Cysterna - nadwozie w kształcie walca, przeznaczone do przewozu płynów. Wyróżniamy:

  • cysternę chemiczną (ang. chemical tanker, niem. Chemie-Tankwagen) do przewozu płynnych towarów chemicznych,
  • cysternę gazową (ang. gas tanker, niem. Gastransporter) do przewozu gazu,
  • cysternę paliwową (ang. petroleum tanker, niem. Kraftstofftransporter) do przewozu paliwa w formie płynnej.

cysterna do ptn

Cysterna chemiczna 

źródło: tdt.gov.p

Cysterna gazowa

 strona 2/4

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021