Iwona Wasielewska-Marszałkowska
Iwona Wasielewska-Marszałkowska
Praktyk obszaru TSL

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z nauk o ekonomii i zarządzaniu, w obszarze logistyki, transportu i spedycji, zdobywała podczas wieloletniej pracy zawodowej w przedsiębiorstwach sektora transport – spedycja - logistyka oraz przedsiębiorstwach handlowych piastując m.in. stanowisko: Kierownika oddziału firmy kurierskiej, Dyrektora handlowego oraz Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością. Obecnie, wykładowca, współpracownik Katedry Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu (Wydział Finansów i Zarządzania w Bydgoszczy) oraz współpracownik Katedry Logistyki na WNEiZ UMK w Toruniu. Autorka publikacji naukowych. Specjalizuje się w problematyce zarządzania procesami transportowymi i spedycyjnymi w łańcuchach dostaw. Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów stacjonarnych, niestacjonarnych i słuchaczy studiów podyplomowych z przedmiotów związanych z przedstawionymi obszarami wiedzy.

Zainteresowania naukowe autorki:

- Spedycja (operatorzy logistyczni, outsourcing)
- Transport
- Polityka transportowa UE. Strategie zrównoważonego rozwoju
- Funkcjonowanie transportu wodnego i żeglugi śródlądowej
- Logistyczna obsługa klienta
- Konkurencyjność w logistyce 

Spedycja, spedytor w obsłudze logistycznej współczesnych łańcuchów dostaw

Rozpatrując zakres czynności wykonywanych w działalności spedycyjnej, należy podkreślić, iż obejmuje on ustalone czynności, które umownie dzieli się na4:

  1. czynności wykonywane przez spedytora zwane spedycją właściwą (spedycja czysta),
  2. czynności organizowane przez spedytora.

Podział oraz przykładowe czynności zaprezentowane zostały poniżej.

 

ZAKRES CZYNNOŚCI W DZIAŁALNOŚCI SPEDYCYJNEJ

Źródło: opracowanie własne na podstawie Marzec J., Spedycja lądowa. Warszawa: WKiŁ, 1979, s. 20–24.

 

SPEDYTOR W OBSŁUDZE LOGISTYCZNEJ ŁAŃCUCHÓW DOSTAW

 

Historycznie spedytor realizował tę część procesu wsparcia logistycznego, która dotyczyła czystej spedycji, a zatem wszelkich czynności niezbędnych w zarządzaniu transportem surowców, materiałów, wyrobów gotowych od dostawcy do klienta. Zadaniem spedytora było dbanie o bezpieczeństwo, terminowość realizowanego procesu spedycyjnego, a także wynegocjowanie stawki oraz nawiązanie współpracy z przewoźnikami dysponującymi odpowiednimi środkami transportowymi, pozwalającymi na realizację procesów transportowych dla danego ładunku.

Spedytor pełnił rolę pośrednika pomiędzy dysponentami ładunków a przedsiębiorstwami transportowymi realizującymi usługi przewozu. Jego rola zaczynała się od doradztwa i poradnictwa spedycyjnego. Zleceniodawca usługi spedycyjnej realizował natomiast wszelkie pozostałe czynności, włączając w to dystrybucję, pakowanie, konfekcjonowanie, magazynowanie, planowanie czasu wysyłki i odbioru oraz nadzór nad każdym indywidualnym procesem przewozowym. Zleceniodawca w pełni zabezpieczał niezbędne elementy systemu logistycznego takie jak: magazyn, system informatyczny, czy harmonogram wysyłek5.

Zatem spedytorjest przedsiębiorcą, który zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem, działając w imieniu własnym bądź też w imieniu swego zleceniodawcy”6. Warto zwrócić uwagę, iż „nie będzie spedytorem przedsiębiorca, który zajmuje się organizacją przewozu osób, albowiem czynności spedycyjne ograniczone są do usług związanych z transportem towarów”.


*4 J. Marzec, Spedycja lądowa, WKiŁ, Warszawa 1979, s. 20–24.
*5 D. Marciniak-Neider, J. Neider (red.), Podręcznik spedytora, Tom 2, PISIL, Gdynia 2011, s. 621.
*6 Tamże s. 45.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta