Sebastian Kwiatkowski
Sebastian Kwiatkowski
PUH Radosław Grzybek

Logistyk, przewoźnik, spedytor i fleet manager w jednej osobie. Jedna z tych osób, które swobodnie można określić mianem Transport Ninja. Gwiazdor dyskusji wśród transportowych społeczności branżowych. Zwolennik logiczno­logistycznej myśli transportowej. Zajmuje się transportem od niemal 20 lat. Obecnie pracuje jako manger w firmie PUH Grzybek Radosław. 

Prowadzenie działalności transportowej

Polska posiada najliczniejszą flotę pojazdów w Europie. Ba, w porównaniu do innych krajowych flot, wykonujemy na starym kontynencie najwięcej transportów. To musi się opłacać! I opłaca się. Dlaczego więc Krajowy Rejestr Długów alarmuje, że na początku 2015 roku liczba zadłużonych firm transportowych urosła do 10 tysięcy przedsiębiorstw z łącznym z długiem 344 milionów? Bo to, co potrzebne w transporcie, to nie ułańska fantazja, lecz solidna wiedza logistyczna.

Założenie firmy transportowej to pestka. Wymogi są takie same, jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej. Przynajmniej, jeśli mowa o transporcie do 3,5t DMC - ten nie wymaga posiadania żadnych dodatkowych dokumentów czy zezwoleń. Działalność zarejestrujesz w jeden dzień, nie wychodząc z domu. Bierzesz w leasing Sprintera, Ducato lub Mastera i już możesz śmigać.

Małe schody pojawiają się powyżej 3,5 t. Wszystkie kwestie w transporcie tego typu reguluje odpowiednia ustawa. W tym przypadku koszt licencji to od 700 zł przy transporcie krajowym do 4000 zł w przypadku transportu międzynarodowego. Oprócz tego niezbędne jest posiadanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, który można uzyskać na kursie organizowanym przez Instytut Transportu Samochodowego (koszt takiego certyfikatu to 800 zł) oraz zabezpieczenie finansowe (9000 euro na pierwsze, oraz 5000 euro na każde kolejne auto).

Transport do 3.5 DMC

Transport poniżej 3.5 DMC  Transport powyżej 3.5 DMC (wersja biznes) Transport powyżej 3.5 DMC (wersja startup)
Licencja nie jest wymagana licencja krajowa na 2-15 lat - 800 zł (przy transporcie międzynarodowym - 4000 zł) Licencja krajowa na 2-15 lat - 800 zł (przy transporcie międzynarodowym - 4000 zł)
Certyfikat nie jest wymagany Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika (CPC) - 800 zł Wynajęcie osoby posiadającej CPC - 200 zł
Zabezpieczenie nie jest wymagane Zabezpieczenie finansowe na samochód - 9000 euro (37800 zł) Ubezpieczenie zabezpieczenia finansowego - 450 zł
    Wypis za samochód - 80 zł (przy transporcie międzynarodowym - 400 zł)
ŁĄCZNIE: 0 zł ŁĄCZNIE: 39400 - 42600 zł ŁĄCZNIE: 1530 - 5050 zł

 

Co bardzo ważne, aby zostać właścicielem firmy transportowej, musisz być niekarany. Bądź więc rozważny i myśl perspektywicznie. Na studiach czyha na ciebie wiele pokus, a sporo z nich jest niekoniecznie zgodnych z obowiązującym prawem ;)

W tym miejscu temat zakładania firmy transportowej teoretycznie można zakończyć. Proste? Proste. Można? Można! Stać cię? No właśnie…

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021