Systemy giełdowe w branży transportowej na podstawie rozwiązań Trans.eu

Giełda transportowa to internetowa platforma, na której spotykają się przewoźnicy, spedytorzy i załadowcy. Za jej pośrednictwem komunikują się ze sobą w sprawie współpracy w zakresie transportu rzeczy oraz zawierają transakcje na przewóz ładunków. Dla każdej z tych trzech grup giełda jest narzędziem, dzięki któremu praca staje się szybsza, prostsza i bezpieczniejsza.

Kojarzysz Allegro, prawda? Dzięki tej internetowej platformie konsumenci mogą kupić niemal dowolny produkt. Podobnie jest z systemem giełdowym - pełni on jednocześnie rolę “tablicy ogłoszeniowej”, na której firmy transportowe i załadowcy wywieszają swoje oferty, oraz kanału, za pośrednictwem którego użytkownicy się komunikują i zawierają transakcje. Dostęp do tysięcy wolnych ładunków i pojazdów, które są w stanie te ładunki przewieźć, daje przedsiębiorcom wymierne korzyści: przewoźnikom pozwala zredukować puste przejazdy i w jak największym stopniu wykorzystać przestrzeń ładunkową (poprzez znajdowanie doładunków), a spedytorom i załadowcom znaleźć odpowiedni transport dla ich towarów. To z kolei bezpośrednio przekłada się na oszczędność - czasu i pieniędzy. Oprócz tego taki system posiada wiele innych funkcjonalności ułatwiających codzienną pacę w branży TSL.

Dla kogo?
 

Z systemów giełdowych mogą korzystać trzy grupy zawodowe: przewoźnicy oferujący usługi transportowe, załadowcy (producenci, hurtownicy itp.) szukający transportu dla swoich produktów, oraz spedytorzy, którzy między nimi pośredniczą. Mechanizm giełdy transportowej uwzględnia różnorodność każdej z tych grup - jest to szczególnie widoczne w przypadku przewoźników i producentów. Tym, co różnicuje przewoźników, jest przede wszystkim posiadany tabor (ale też kierunki, w których jeżdżą: bywa, że dana firma specjalizuje się w transporcie do konkretnego rejonu). Producenci natomiast różnią się na giełdzie ładunkami, które mają do przewiezienia i, w związku z tym, wymaganiami dotyczącymi pojazdów. Na przykład producentowi lodu na nic zda się naczepa typu wywrotka - będzie on szukał przewoźnika, który dysponuje chłodnią. Jeśli ów producent korzysta z giełdy transportowej, poszukiwania odpowiedniego przewoźnika ograniczają się do wybrania opcji “chłodnia” z listy naczep.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021