CRM, czyli skuteczne zarządzanie relacjami z klientem

W obecnych czasach zarządzanie jakimkolwiek obszarem w firmie nie mogłoby się obyć bez użycia programów informatycznych. Przy zarządzaniu relacjami z klientem jednym z najczęściej wykorzystywanych systemów jest CRM. Czym jest CRM, jak działa i jakie są z niego korzyści?

CRM to skrót od angielskiej nazwy: Customer Relationship Management. Jak sama nazwa wskazuje, CRM oznacza zarządzanie relacjami z klientem. Celem systemów CRM jest jak umożliwienie jak najlepszej obsługi klienta. Działanie systemów CRM polega na automatyzowaniu i wspomaganiu procesów związanych z pozyskaniem oraz utrzymaniem (obsługą) klienta przez firmę. Żeby zrozumieć etapy pracy z klientem, warto zapoznać się z pojęciem lejka sprzedażowego.

Lejek sprzedażowy to proces, podczas którego z dużej grupy potencjalnych klientów odsiewa się tych, którzy z największym prawdopodobieństwem zdecydują się na produkt czy usługę danej firmy. Wyobraź sobie, że masz firmę oferującą szkolenia dla kierowców i chcesz dotrzeć do dużych firm transportowych, które potrzebują kierowców zawodowych. Na etapie suspect masz wiele firm, które podejrzewasz o to, że mogą zostać Twoimi klientami - jednak wiesz o nich tylko tyle, że są firmą transportową, reszta jest dla Ciebie zagadką. Jak zdobyć dane takich potencjalnych klientów? Firmy robią to na różne sposoby: niektóre kupują bazy firm i wrzucają je do CRM-a. Można też ręcznie wpisać do bazy dane firmy, które jeden z pracowników zobaczył np. na plandece ciężarówki. W kolejnym etapie (prospect) jesteś już po rozmowie telefonicznej lub researchu w internecie. Wiesz, że dana firma pasuje do Twojego profilu i próbujesz ją zaangażować tak, by zechciała być Twoim klientem. Firma staje się leadem, kiedy Twój potencjalny klient wie, kim jesteś i jakie usługi oferujesz, ale nie podjął jeszcze decyzji o zakupie (czyli wysłaniu swoich kierowców na kurs). Kiedy firma staje się Twoim klientem (customer), jesteś szczęśliwy, ale na tym nie koniec. To, że ktoś kupił Twój produkt czy usługę, to dopiero część sukcesu. Chciałbyś przecież, żeby klient wiedział, jak z tego produktu czy usługi korzystać i dawał Ci feedback, który pozwoli Ci ulepszać to, co proponujesz. Szczytem Twoich marzeń jest wieloletni klient-promotor, który jest swoistym ambasadorem Twojej marki i poleca ją innym potencjalnym klientom. Z takim doskonałym procesem obsługi klienta za kilka lat Twoja firma ma szansę stać się największą firmą szkoleniową w regionie, do której przyszli kierowcy zawodowi zgłaszają się sami.

CRM jest przypadku pozyskiwania i angażowania klientów nieocenionym pomocnikiem.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta

Agnieszka Nowak
kategoria:
Spedycja
21.06.2022
Damian Wójcik
kategoria:
Magazyn
01.02.2021