CRM, czyli skuteczne zarządzanie relacjami z klientem

W którym momencie pracy z klientem przydaje się CRM?
 

Tak naprawdę w każdym. CRM wspiera interakcje z klientem na etapie ofertowania, angażowania, zawierania umowy przez obsługę posprzedażową i przechowywania informacji po zakończeniu współpracy.

W zależności od stopnia wykorzystywania CRM, można wskazać na jego zastosowanie na trzech poziomach: operacyjnym, managerskim i strategicznym. Na poziomie operacyjnym mówimy o codziennej pracy konsultantów, którzy realizują podstawowe, często powtarzalne zadania. Poziom managerski dotyczy koordynowania prac innych osób: weryfikacji wykonanych przez nich telefonów i innych wskaźników świadczących o ich skuteczności. O poziomie strategicznym mówimy w momencie, gdy zebrane dane są wykorzystywane do wyznaczania długofalowych strategii.

Obszary, które wspomaga system CRM, prezentuje poniższa grafika.

  • automatyzacja sprzedaży - następuje np. poprzez automatyzację kontaktu z klientami
  • przydzielanie zasobów - znając codzienne trendy, można odpowiednio dostosować procesy i zasoby
  • przetwarzanie zamówień - CRM wyznacza ścieżkę postępowania w danej sprawie. Pracownik dokładnie wie, w jakiej kolejności powinien wykonać określone czynności.
  • produkty i usługi - dzięki integracji CRM z innymi systemami możliwy jest szybki wgląd w dostępne produkty i szczegóły dot. usług dla poszczególnych klientów
  • wsparcie klienta - pomoc w rozwiązywaniu problemów technicznych zgłaszanych przez klientów
  • automatyzacja usług - po wykonaniu pewnych czynności CRM sam robi inne (np. po nieopłaceniu przez klienta faktury, CRM odbiera mu dostęp do danej usługi; po zaakceptowaniu zamówienia, CRM je przetwarza i zleca przygotowanie paczki).

Więcej o możliwościach CRM-ów przeczytasz na następnej stronie.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta