Robert Mendruń
Robert Mendruń
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego im. Oskara Langego we Wrocławiu. Od lat zawodowo związany z Transportem, Spedycją i Logistyką. Praktyk z ponad dwudziestopięcioletnim stażem w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych jak i spedycyjno-transportowych w których piastował zarówno stanowiska operacyjne, handlowe jak i menadżerskie. Od sześciu lat wykładowca akademicki. Współpracuje z Międzynarodową Wyższą Szkołą Logistyki i Transportu oraz Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Doświadczony trener, coach, szkoleniowiec, projektant kariery. Prowadzi szkolenia z zakresu kompetencji twardych (branża TSL) jak i miękkich.

Autor artykułów o tematyce transport-logistyka publikowanych w prasie krajowej (np. Gazecie Prawnej, dodatek Logistyka) jak i międzynarodowej.

(Dobrym) handlowcem być - okiem spedytora

  • orientacja na cel
  • otwartość i pozytywne nastawienie
  • panowanie nad emocjami
  • komunikatywność i zdolności negocjacyjne
  • solidne przygotowanie
  • dokładność
  • elastyczność

To jedne z głównych cech i zasad, które dobrze posiadać i stosować, aby przekonać klienta do swojego produktu. Zapozna się z praktycznymi wskazówkami naszego eksperta - Roberta Mendrunia i rozwijaj swoje umiejętności negocjacyjne.

Celem negocjacji jest osiągnięcie porozumienia, który umożliwi realizację interesów obu stron. Ostateczne podpisanie umowy jest poprzedzone szeregiem działań takich jak, znalezienie odpowiedniego kontrahenta, przygotowanie oferty, przedstawienie oferty, ustalenie porozumienia poprzez negocjacje warunków atrakcyjnych dla obu stron, by na samym końcu sfinalizować transakcję.

Do negocjacji dochodzi zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Negocjacje w małej firmie często przybierają dużo prostszą formę, ale w dalszym ciągu cel pozostaje ten sam - uzyskać dogodne warunki współpracy.

Za skutecznymi negocjacjami stoi skuteczny handlowiec, zacznijmy więc od pytania, czy każdy może zajmować się sprzedażą? No cóż, może… ale nie każdy będzie w tym dobry. Dobry, czyli skuteczny. Pewnie nieraz spotkaliście się z określeniem „urodzony …” - i tu padają różne rzeczowniki odnoszące się do cech danej osoby. Dobry handlowiec charakteryzuje się pewnymi cechami i umiejętnościami, które pomagają mu w skutecznym nawiązywaniu relacji i zamykaniu transakcji. Ale czy faktycznie nasze predyspozycje to kwestia wrodzona? Czy skoro nie jesteśmy hiperkomunikatywni i lubimy czasem pobyć tylko we własnym towarzystwie, drzwi do kariery handlowca są dla nas zamknięte?

W rozmowach przeprowadzonych z właścicielami firm z branży TSL, odpowiedzi na pytanie o KLUCZOWE UMIEJĘTNOŚCI SPRZEDAWCY były naprawdę różne. Do najczęściej wymienianych - KOMPETENCJI MIĘKKICH - zaliczyli: 

  • otwartość / pozytywne nastawienie,
  • dokładność,
  • komunikatywność,
  • elastyczność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu i radzenie sobie ze stresem,
  • orientacja na stawiane cele.

Co oznaczają i jak można je rozwijać:

Otwartość / pozytywne nastawienie - to stosunek danej osoby do otoczenia, wyzwań, a także jej nastawienie do nowych osób, sytuacji, czy chęci poznawcze i rozwojowe. Podstawową zasadą przed rozpoczęciem negocjacji jest pozytywny stosunek do partnera handlowego. Negocjacje będą trudne, jeżeli od razu założymy, że kontrahent chce nas oszukać. Czy brak tych cech dyskwalifikuje daną osobę jako dobrego pracownika działu sprzedaży? Czy można tę cechę w jakiś sposób aktywować? Istnieje wiele technik motywacyjnych, które przy odpowiedniej postawie potrafią przynieść spektakularne efekty. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy mogą posiąść cechy, które ułatwią automotywację i współpracę z innymi ludźmi. Takie szkolenia bardzo często przeprowadzane są dla całego zespołu sprzedawców. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu do drugiej strony, kontroluj emocje i staraj się budować długotrwałe relacje.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta