Skuteczna komunikacja

KOMUNIKACJA WERBALNA

Najczęściej wchodzimy w interakcje z drugim człowiekiem bardzo intuicyjnie i spontanicznie, nie zastanawiając się, czy właściwie formułujemy to, co chcielibyśmy powiedzieć. Często komunikujemy się pod wpływem emocji, chcąc się “wygadać” lub udowodnić swoją rację. Zdarzają się też takie sytuacje, że obawa przed nieodpowiednim zrozumieniem lub nieśmiałość blokuje nas zupełnie. Skuteczna komunikacja to pewnego rodzaju sztuka użycia odpowiednich słów, kontroli ciała, wyczucia czasu i miejsca. To umiejętność, którą absolutnie każdy może rozwijać. Prowadzenie owocnej rozmowy, czy "small talk" (szybkiej, krótkiej rozmowy np. w windzie) nie musi być trudne, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka ważnych aspektów. Reszta to praktyka, która z czasem uczyni z nas mistrza.

PRZEDE WSZYSTKIM - PAMIĘTAJ, BĄDŹ SOBĄ. Szczerość relacji to fundament na którym powinien opierać się każdy kontakt z drugą osobą. Zasady które zaraz poznasz, mają na celu wskazanie, na co warto zwrócić uwagę i jakie umiejętności rozwijać, aby komunikować się skutecznie. Zastanów się przez chwilę, jakie rozmowy wspominasz najlepiej? Jakie osoby przyciągają twoją uwagę? Co cenisz w kontakcie z drugim człowiekiem?

PRZYGOTUJ SIĘ - idziesz na rozmowę rekrutacyjną, spotkanie z zespołem, szefem lub klientem? Są takie rozmowy do których należy przygotować się zawsze. Zarezerwuj sobie czas, aby zebrać myśli i siły lub wręcz przeciwnie - ochłonąć, wyciszyć się i przeanalizować:

  • co chcesz powiedzieć ?
  • co jest celem tego spotkania ?
  • jak chcesz się czuć podczas tej rozmowy ?
  • kto jest odbiorcą twojego komunikatu ?

Możesz być pewien, że czas poświęcony na przygotowanie się zawsze działa na twoją korzyść. Ograniczysz stres, omówisz to, co faktycznie zaplanowałeś, dopasujesz komunikat do odbiorcy i sprawnie przeprowadzisz spotkanie.

MÓW, KONKRETNIE I NA TEMAT - nikt nie lubi ciągnących się w nieskończoność przemówień, szczególnie, jeśli odbiegają od tematu. O wiele łatwiej rozwia się także z ludźmi, których nie trzeba ciągnąć za język. Czas to pieniądz, przyjacielu :) Komunikatywność, utożsamiana jest z umiejętnością swobodnego prowadzenia rozmowy, ale to co ważniejsze, to umiejętne przekładanie myśli na słowa. W świecie biznesu liczą się fakty, dane i konkrety, natomiast jak wszędzie i tu trzeba zachować umiar, równowagę i płynność. Zaciekaw swojego rozmówcę wprowadzeniem do tematu i swobodnie przejdź do tego, co najważniejsze.

SŁUCHAJ - komunikacja kojarzy nam się głównie z mówieniem, ale to słuchanie jest jej kluczowym elementem. Czy wiesz że istnieje ogromna różnica pomiędzy słyszeniem, czyli odbieraniem tego co jest nam przekazywane, a słuchaniem, czyli pełnym zaangażowaniem się w to, co mówi do nas druga strona? Nie chodzi o to, aby okazywać zainteresowanie, ale naprawdę być zainteresowanym. Zaangażuj się w rozmowę, staraj się zrozumieć i słuchaj najlepiej jak potrafisz. Słuchanie przynosi wiele wymiernych korzyści:

  • otrzymujesz informację zwrotną np. na temat swojego pomysłu, a także tego, jak zostałeś zrozumiany,
  • dystansujesz się od tego co już wiesz, na rzecz tego, czego możesz się jeszcze dowiedzieć, 
  • budujesz głębszą relację,
  • motywujesz rozmówcę do tego, aby się otworzył. Sprawiasz, że chętnie się z tobą rozmawia,
  • dostrzegasz potrzeby i oczekiwania rozmówcy.

PYTAJ - kto pyta… ten prowadzi rozmowę. Pytania to potężne narzędzie efektywnej komunikacji, zdobywania informacji i zjednywania sobie ludzi. Wyróżniamy pytania otwarte i zamknięte. Zamknięte mają za zadanie uzyskać szybką i konkretną odpowiedz, zazwyczaj zaczynające się od “Czy…”. Pytania otwarte natomiast:

  • służą rozwinięciu wypowiedzi,
  • pozwalają poznać opinie, fakty i potrzeby,
  • pomagają wypracować rozwiązania,
  • poszerzają naszą i rozmówcy perspektywę,
  • są wyrazem zainteresowania i troski.

Pytania otwarte rozpoczynają się od “Jak…?”, “Co…?”, “Po co…?” i prowadzą do naturalnej, niewymuszonej rozmowy. Okaż zainteresowanie i pytaj, ponieważ pytania są paliwem rozmowy.

SZANUJ SWOJEGO ODBIORCĘ - nie oceniaj, nie przerywaj, nie plotkuj i nie wywyższaj się - po drugiej stronie stoi człowiek, taki jak Ty, ze swoimi zaletami i niedoskonałościami. Rozmowa jest spotkaniem przy danym temacie i każda ze stron coś do niej wnosi. Nie oceniaj, czy to co wnosi twój rozmówca jest dobre czy słabe. Nie narzucaj swojego zdania, jedynie prezentuj argumenty i słuchaj drugiej strony. Rozmawiaj z kimś, a nie o kimś i pamiętaj, aby traktować innych tak, jak sam chcesz być traktowany - to zawsze działa.

 

strona: 2/6

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta