Aleksandra Bury
Aleksandra Bury

HR Expert w Trans.eu, wcześniej przez 6 lat związana z sektorem bankowym również jako HR Business współpracujący z Top Managerami, Managerami i Specjalistami przy podejmowaniu wszelkich decyzji personalnych. Certyfikowany trener biznesu, a także wykładowca tematyki związanej z nowoczesnymi trendami w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Prywatnie pochłania książki i pasjonuje się tematyką rozwoju osobistego.


 

Style przywództwa - jak zarządzać pracą innych osób?

Nawet dla najbardziej utalentowanych osób proces stawania się przywódcą jest trudną drogą ustawicznego rozwoju. Sukces na stanowisku managera jest kluczowy dla samego zainteresowanego, dla zespołu którym zarządza oraz dla sukcesu całej organizacji.

Pierwsze doświadczenia managerskie są bardzo ważne dla dalszej kariery osoby na tym stanowisku - nawet (a może w szczególności?) te pierwsze potrafią zaważyć na dalszym przebiegu życia zawodowego. Wyzwania stojące przed kadrą zarządzającą są duże. Jako początkujący manager możesz się zdziwić, że umiejętności i metody, dzięki którym dotychczas osiągnąłeś sukces, nie sprawdzają się na stanowisku liderskim - między tym, co obecnie potrafisz, a tym, czego jeszcze musisz się nauczyć, istnieje głęboka przepaść.

Kluczowe jest, aby managerowie już na początku swojej drogi w zarządzaniu pozyskiwali wiedzę o efektywnym budowaniu zespołu, tak, aby wyzwolić w swoich pracownikach maksimum potencjałów i talentów.


Z DNIA MANAGERA

Wyobraź sobie, że rozpoczynasz kolejny  dzień pracy w biurze. Po pierwszej kawie zasiadasz do biurka, otwierasz skrzynkę mailową i komunikator, przeglądasz swój kalendarz i sporządzasz listę zadań do zrealizowania. Liczysz na nieco większą przewidywalność tego tygodnia, bo w pamięci masz jeszcze ostatni, bardzo ciężki tydzień, kiedy okazało się, że w bazie transportowej wybuchł pożar i trzeba było natychmiast podjąć decyzje dotyczące zabezpieczenia majątku firmy. Czułeś ogromną presję, ale wiedziałeś, że to jest ten moment, który wymaga szybkich i sprawnie podjętych decyzji - nie było chwili na zastanowienie.

Dzisiejszy dzień rozpoczynasz spotkaniem z nowo utworzonym zespołem sprzedawców, którzy będą mieli  do zrealizowania bardzo ambitne cele sprzedażowe w kolejnym roku. Chcesz im przekazać swoją wizję zespołu, zarysować kierunki, które trzeba obrać w 2018 r. Masz nadzieję, że to ich zmotywuje i wykażą duże zaangażowanie. W końcu chodzi o los firmy. Planujesz też lunch ze swoją najlepszą przedstawicielką handlową, Anią, ponieważ  chcesz jej przypomnieć, jak bardzo cenisz sobie rezultaty jej pracy, zaangażowanie i entuzjazm. Ostatnio dostałeś maila, w którym bardzo ważny klient potwierdził, że chce pracować tylko i wyłącznie z Anią. Przypomina Ci to, że przydałoby się  zorganizować jakieś spotkanie wszystkich przedstawicieli z  całej Polski - może jakieś szkolenie, a  później integracja? Dawno się nie widzieliście. Odnotowujesz więc, że musisz się tym zająć.

Na kolejny dzień masz zapisane w kalendarzu spotkanie, na którym będziesz dyskutować ze swoim zespołem project managerów oraz IT nad nowymi funkcjonalnościami platformy, którą od kilkunastu miesięcy wspólnie tworzycie. Nie jesteś pewny, jakie decyzje należy podjąć i chcesz sprawdzić, jakie pomysły ma zespół. Musisz też pamiętać o spotkaniu z Jankiem, który poprosił Cię o to, żebyś został jego mentorem. W końcu jesteś znany z tego, że lubisz dzielić się wiedzą i rozwijać innych. A tu jeszcze maile i raporty do zrobienia.Prezes pytał o raport. Zastanawiasz się, może jednak zrobisz go sam. W końcu chcesz, żeby był zrobiony na należytym poziomie, a jakoś nikt w zespole sie do tego nie kwapi...

Ufff, będzie się działo. To będzie intensywny dzień.


Ale jak to wszystko zrobić?
 

Wyróżnia się kilka stylów zarządzania, które są pewnymi typami idealnymi. Większość skutecznych managerów posługuje się zestawem różnych stylów przywódczych – każdym w odpowiedniej proporcji i w odpowiednim czasie.

Wyobraźmy sobie, że style przywództwa to noże, których używa szef w renomowanej restauracji ocenionej dwoma gwiazdkami Michelin. W trakcie przygotowania dań przebiera wśród noży i wybiera ten, który najbardziej pasuje do danej potrawy. Czasami zastanawia się nad wyborem, ale zazwyczaj robi to automatycznie. W ten sam sposób postępują skuteczni managerowie – dostosowują swój styl działania do danej sytuacji.

OFICJALNE ZAŚWIADCZENIA WIRTUALNEJ AKADEMII, POTWIERDZAJĄCE TWOJE KOMPETENCJE I WIEDZĘ MOŻESZ OTRZYMAĆ BIORĄC UDZIAŁ W EGZAMINACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ NASZE UCZELNIE PARTNERSKIE.
Rozwiąż test wiedzy

Oko na eksperta