Oko na eksperta
Michał Zawadzki
Michał Zawadzki

Absolwent Psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim, oraz studiów III stopnia Instytutu Psychologii PAN i SWPS. Ukończył kursy i specjalizacje trenerskie, oraz wiele godzin superwizji pracy trenerskiej (m.in. Ośrodek INTRA, Nowe Motywacje), kurs mediacji, coachingu, jest w trakcie szkolenia w nurcie Psychologii Zorientowanej na Proces.

Specjalizuje się w rozwijaniu organizacji i budowaniu kultury organizacyjnej opartej na rozwijaniu umiejętności kluczowych dla efektywności zespołów i ich liderów, kompetencji przywódczych, zarządzaniu emocjami, radzeniu sobie ze stresem i budowaniu równowagi pomiędzy pracą i życiem osobistym.

Posiada bezpośrednie doświadczenie pracy w biznesie, w obszarach badań rynku i reklamy, sprzedaży i obsługi klienta. Od kilkunastu lat zajmuje się zawodowo edukacją dorosłych, projektując i dostarczając programy rozwojowe, szkolenia dla biznesu, oraz zarządzając projektami i operacjami rozwojowymi w organizacjach. Dodatkowo szkoli trenerów.

Jak efektywnie zarządzać stresem?

18.03.2016

Stres w "naszym języku"
 

Zacznijmy od znaczenia - tego, co i jak myślimy o stresie. Mimo iż „język” nasuwa nam skojarzenie z mówieniem, to język, którym się posługujemy to nie tylko rodzaj komunikacji międzyludzkiej; to także nasz własny "język oprogramowania", którym posługuje się nasz mózg - materia, z której utkane są nasze myśli. W słowach, którymi nazywamy świat i komunikujemy się z innymi zawiera się również (a może przede wszystkim) nasz stosunek do świata - i co nie mniej ważne - do nas samych!

Pytasz: a co to ma wspólnego ze stresem? Sprawdźmy!

Kiedy mówisz "stres", to co masz na myśli? Jakie skojarzenia budzi w Tobie to słowo? Zapisz to teraz na kartce, przyda Ci się do naszej dalszej pracy nad stresem.

Pochodzący z języka angielskiego stress to według słownika siła wywierana przez jedno ciało oddziałujące na inne, intensywność tego oddziaływania (wyrażona w jednostkach, np. kg/cm2), jak i jego skutek (odkształcenie, napięcie, ciśnienie, ciężar..)

Zatem językowo stres to ciężar, napięcie, to obciążenie, które dźwigamy, które nas przytłacza, przygniata, zniekształca nasze myśli, samopoczucie, a w dalszej konsekwencji - także nasze ciało (zdrowie). Takie myślenie o stresie (powszechnie podzielane) ma swoje bardzo mocne konsekwencje.

  • Czy można zatem myśleć o nim inaczej?
  • Czy stres musi być ciężarem? Trudnością?
  • Czy też może naszym wsparciem, ułatwieniem w trudnych chwilach?
  • Naszym wrogiem?
  • Czy może jednak naszym sprzymierzeńcem w wyzwaniach?

Sprawdź różne oblicza stresu, jakie znajdziesz w tym poradniku i wyrób sobie własne zdanie. Na koniec będziesz mógł sprawdzić, jak Twoje zdanie wpływa na Twoje codzienne życie ze stresem.