Oko na eksperta
Monika Ulińska
Monika Ulińska
Logintrans

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Copywriterka i koordynatorka Wirtualnej Akademii TransEdu.

Zabudowy naczep
kategoria:
Spedycja
29.10.2015

Planując przewóz towarów, musisz wiedzieć, jakich warunków przechowywania i transportu wymagają, a tym samym - jakim pojazdem powinny być przewożone. Poznaj specyfikę pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym. 

W lekcji dowiesz się:

  • czym jest naczepa
  • poznasz rodzaje naczep
  • poznasz sposoby załadunku towarów na naczepę

Czym jest naczepa?

Naczepą nazywamy rodzaj przyczepy, którą stosuje się do przewozu różnego rodzaju dóbr w transporcie drogowym. Nie posiada ona przedniej osi, dlatego jej część spoczywa na ciągniku siodłowym.

Jakie wyróżniamy rodzaje naczep?

Firanka (ang. curtainsider, niem. Tautliner) - naczepa, której boki przesłonięte są kurtyną (firaną) zsuwaną na czas załadunku lub rozładunku. Dzięki firanie, w szybki sposób można rozładować towar znajdujący się w dowolnym miejscu przyczepy. Ładunek przewożony w firance mocowany jest najczęściej za pomocą pasów do elementów konstrukcyjnych środka transportowego.

Jednym z rodzajów naczep przypominających firankę jest plandeka - w branży potocznie nazywana “szmatą” lub “burtówką”. Nośność i wymiary plandeki nie różnią się znacznie od firanki. To co rozróżnia te dwie naczepy, to sposób otwierania zabudowy. W firance, zsuwa się kurtynę na bok, zaś plandekę należy rozwiązać i podnieść. Plandeka jest jedną z najczęściej używanych naczep w transporcie, ponieważ rozładunku można dokonać tyłem, bokiem oraz górą.

 

rysunek pochodzi ze strony transcargo.dk

Chłodnia (ang. cooler, niem. Kühler) - naczepa przeznaczona do transportu towarów wymagających odpowiedniej temperatury np. żywności, leków, produktów chemicznych. Chłodnia wyposażona jest w agregaty chłodnicze, dzięki którym może utrzymywać temperaturę od -30 stopni do +30 stopni. Niektóre chłodnie dzięki dwóm komorom umożliwiają przewożenie towarów wymagających przebywania w różnych temperaturach.

rysunek pochodzi ze strony transcargo.dk

strona 1/4