Oko na eksperta
Marcin Stalmach
Marcin Stalmach
EpiLED

Student logistyki w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Posiada ponad pięcioletnie doświadczenie w pracy w magazynie - zarówno w małej firmie, jak i dużym centrum logistycznym (Eurocash). Swoje doświadczenie nabyte w pracy uzupełnia wiedzą książkową, a efektem chętnie dzieli się z innymi. Z zamiłowania motocyklista.

Opakowania w magazynie

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

Większości z nas opakowanie kojarzy się ze słoikiem po Nutelli, paczką po chipsach czy pudełkiem na klocki. Pudełko wydaje się rzeczą tak oczywistą, że większość ludzi nie poświęca jej zbyt wiele uwagi. Ot, trzeba je zdjąć z właściwego produktu i zadbać o to, żeby zostało wyrzucone. Ja myślałem w ten sam sposób, do czasu, kiedy zacząłem pracować w magazynie - tam opakowanie nabiera innego znaczenia i pełni więcej funkcji. Tak naprawdę cała logistyka jest oparta na opakowaniach; bez nich niemożliwe byłoby przemieszczenie czegokolwiek.

Kiedy zaczniesz pracę w magazynie, zmieni się Twoje wyobrażenie o tym, co kryje się pod pojęciem “opakowanie”. Zanim zostałem magazynierem, opakowanie musiało dla mnie mieć ścianki i zamknięcie - i tyle. Tymczasem okazuje się, że w magazynie oprócz plastikowych pojemników, big bagów czy styropianu, opakowaniem jest również paleta.

Opakowania mają wiele funkcji. Podstawową jest transportowanie. Za przykład weźmy towar w postaci 864 kg cukru. Przecież nie jesteśmy go w stanie przewieźć luzem. Ale gdy każdy kilogram jest zapakowany do papierowej torby, dwanaście takich toreb jest zgrzanych razem i do tego ładnie ułożonych i zafoliowanych na palecie, problem się rozwiązuje. Możemy wozić cukier bez obawy, że kryształki zgubią się po drodze. Przy okazji dużo więcej towaru zmieści się w samochodzie.

Czym jednak byłyby opakowania, gdyby były wrażliwe na wilgoć? Pozostając przy przykładzie cukru, cała zawartość skleiła by się i prawdopodobnie zepsuła. Opakowania muszą więc również pełnić funkcję ochronną, to znaczy zabezpieczać towar przed wpływem warunków zewnętrznych i przed uszkodzeniami. Działa to także w druga stronę - istnieją opakowania (beczki, wanny ociekowe), które chronią środowisko przed szkodliwym wpływem przewożonego towaru (gdy wieziemy materiały niebezpieczne).

Kolejna funkcja - magazynowa – oznacza, że opakowania muszą być zaprojektowane tak, aby można było bez najmniejszego problemu układać jedno na drugie. Umożliwia to bezproblemowe magazynowanie towarów i, co ważne, pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Producent musi zadbać o to, by opakowania były dostosowane do palet. Ich wymiary powinny być takie, aby po ułożeniu nie wystawały poza palety. Poniżej znajduje się najczęściej stosowany rodzaj palet, czyli paleta EUR, zdolna na udźwig od 1000 do 1500 kg.

 

Specyfikacja wymiarów palety EUR
 



Prosty rysunek przedstawiający rozmieszczenie palet na naczepie ciągnika siodłowego o wymiarach długość 13,6m szerokość 2,45m wysokość2,7m

Istnieje możliwość załadowania na naczepę 34 europalet (tak jak przedstawiono na rysunku poniżej), wiąże się to jednak z praktycznie zerowym luzem pomiędzy paletami. Jeśli towar będzie wystawał poza jej obręb, mogą pojawic się trudności z załadunkiem.