Oko na eksperta
Marcin Stalmach
Marcin Stalmach
EpiLED

Student logistyki w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Posiada ponad pięcioletnie doświadczenie w pracy w magazynie - zarówno w małej firmie, jak i dużym centrum logistycznym (Eurocash). Swoje doświadczenie nabyte w pracy uzupełnia wiedzą książkową, a efektem chętnie dzieli się z innymi. Z zamiłowania motocyklista.

Opakowania w magazynie

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

Jako że nie wszystkie opakowania są jednorazowego użytku, mówić o ich funkcjach, musimy wyróżnić funkcję recyklingową. Najczęściej danego opakowania możemy użyć wielokrotnie. Palety, na których przyjechała do nas dostawa, możemy następnie wykorzystać, aby zawieźć na nich towar do klienta. Często wykorzystywanym opakowaniem w magazynach jest tzw. tote, czyli plastikowe pudełko, w którym towar jest rozwożony do sklepów - po zrealizowaniu dostawy musi ono być zwrócone do magazynu. Tote’y pozwalają na dostarczanie drobniejszych zamówień bez obawy o uszkodzenie towaru w czasie transportu. W tym celu często wykorzystuje się również puste pudełka kartonowe.
 

Opakowania można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
 

  • jednostkowe – pojedyncza sztuka towaru używana głównie w handlu detalicznym, czyli na przykład nasz 1 kg cukru
  • zbiorcze – zgrzane ze sobą 12 kg cukru
  • transportowe – 72 zgrzane pakiety cukru ułożone oraz zafoliowane na palecie

Te wartości mogą być oczywiście inne, ale w magazynie, w którym pracowałem, cukier przyjeżdżał właśnie w takich w jednostkach. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu były idealnie dopasowane do palet.

W magazynie obok tego, co widać na pierwszym planie, czyli przyjmowania dostaw, relokacji towarów, kompletowania zamówień oraz wysyłki, cały czas trwa proces obrotu opakowaniami. Bez tego - czasem niedocenianego - elementu pracy, nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie magazynu. Czy wyobrażasz sobie, żeby na drodze co chwilę leżały palety, pudelka czy kontenery? Na pewno nie. Dlatego właśnie gospodarka opakowaniami jest tak istotna.

Gdy miejsce po towarze wydanym z magazynu podczas bieżącej kompletacji zrobi się puste, operator je uzupełnia, a pustą paletę zabiera i odkłada w odpowiednie miejsce. Ostateczne przeznaczenie tych palet najczęściej nie jest znane. Paleta jest najczęściej opakowaniem wymiennym (niekiedy, np. w budowlance, stosuje się palety jednorazowe) - musimy oddać dostawcy paletę spełniającą takie same wymagania. Jeżeli jednak nie jest wystarczająco dobra jakościowo, może zostać przeznaczona do kompletacji lub, w najgorszym wypadku, do utylizacji (mocno uszkodzona paleta może bowiem nie wytrzymać warunków transportu lub magazynowania).

Osoba kompletująca zamówienia często potrzebuje czegoś, do czego może włożyć towar, by został on wysłany do klienta w nienaruszonym stanie. Dlatego, by proces kompletacji przebiegał sprawnie, potrzebny jest stały dostęp do różnego rodzaju opakowań - pudełek, specjalnych opakowań z tworzyw, skrzyń.

W dużych magazynach do prac związanych z gospodarowaniem opakowaniami wyznaczone są specjalne osoby, dzięki czemu główne prace magazynowe są niezakłócone. Oczywiście w mniejszych firmach tymi pracami zajmują się magazynierzy. Sortowanie opakowań wielokrotnego użytku odbywa się w oddalonym od głównych procesów magazynowych miejscu, aby nie przeszkadzać w obrocie towarami. Braki są stale monitorowane i na bieżąco uzupełniane. Sprawnie działająca gospodarka opakowaniami działa prawie niewidocznie - ale jej brak z pewnością zostałby szybko zauważony.

Krzywa wieża pudełkowa. Żeby ogarnąć takie konstrukcje, gospodarka opakowaniami jest niezbędna.