Oko na eksperta
TransEdu
TransEdu

Transport drogowy

Platformy do zarządzania transportem zintegrowane z giełdami na podstawie rozwiązań Trans.eu

kategoria:
Spedycja
10.02.2016

Co to jest giełda transportowa

Najważniejsze na początek. Co to jest ta słynna giełda Trans? Na pewno wiesz czym jest i jak działa popularny serwis Allegro. Objaśnijmy to na przykładzie Allegro z perspektywy spedytora. 

Sprzedawcy to spedytorzy - wystawiają oni na giełdę, która wygląda jak tabela ofert, swoje ładunki. Robią to przy pomocy specjalnego formularza, który pozwala bardzo precyzyjnie określić: czas, miejsce i daty załadunku oraz rozładunku. W drugiej kolejności określa rodzaj ładunku, opcjonalnie określa cenę za jaki gotów jest ten ładunek “sprzedać” firmie przewozowej. 

Firmy transportowe to kupujący. Dlatego każdego dnia, przy pomocy filtrów wyszukują ładunki jakich potrzebują. Szukają np. ładunków na trasie powrotnej (aby zminimalizować koszty jazdy “na pusto”). Lub po prostu po nadwoziu np. ładunków na chłodnie. 

Następnie obydwie strony ustalają cenę - nawet jeśli jest podana z góry, ktoś będzie miał ochotę na negocjacje. I stąd nazwa giełda, że może się zdarzyć, że kilka firm będzie rywalizować o jeden ładunek. I wtedy jak na serwisie allegro będą oni licytować się ale “w dół”. Czyli będą zmniejszać swoją cenę starając się przebić konkurenta. Na giełdzie znajdują się również ładunki z opcją działającą jak “kup teraz”. 

Giełda określana jest również “spotem”, ponieważ kupujący zawierają oferty punktowo, pojedynczo. I właśnie ten sposób realizują swoje usługi. Najłatwiej zapamiętać to porównując giełdę do wielkiej łąki z kwiatami. A pszczoły do przewoźników pobierających ładunek z różnych miejsc. 

Z dalszej części tekstu dowiesz się dlaczego giełdy to obecnie rozbudowane systemy do zarządzania transportem. I popularnego w Polsce “Transa” nie nazywamy już Giełdą Trans.