Oko na eksperta
Monika Ulińska
Monika Ulińska
Logintrans

Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Copywriterka i koordynatorka Wirtualnej Akademii TransEdu.

Systemy giełdowe w branży transportowej na podstawie rozwiązań Trans.eu

kategoria:
Transport drogowy
28.01.2016

Co daje giełda?
 

Podejrzewasz zapewne, że szybkie wynajdywanie potrzebnego samochodu to nie jedyna możliwość oferowana przez giełdę. Jest dokładnie tak, jak podejrzewasz ;)

Liczba. Firm, osób, ofert. Dla przykładu - na giełdzie Trans, z której korzystają firmy z całej Europy, zarejestrowanych jest 31 tysięcy firm, dziennie loguje się 80 tysięcy osób, wystawia się 5 milionów ofert miesięcznie i na ich podstawie zawiera 280 tysięcy zarejestrowanych przez system transakcji. Jest z czego wybierać. Jeśli jesteś przeciętnym użytkownikiem facebooka i masz ok. 500 znajomych (OK, w świecie facebooka oznacza to, że masz bardzo wąski krąg przyjaciół...) - wyobraź sobie, że na giełdzie masz, uwaga, 160 razy więcej znajomych. A z ich postów - a właściwie ofert - możesz wybrać tylko te, które Cię interesują. Na giełdzie umożliwiają to filtry dla powiadomień. Szukanie wśród tak dużej liczby ofert tej najlepszej dla siebie byłoby zadaniem, przy którym sam Syzyf by się uśmiał. Dlatego w systemie wybierasz ogłoszenia, które są dopasowane do Twoich oczekiwań. Umożliwiają to różnego rodzaju filtry. Jako użytkownik takiej "społeczności" możesz zaznaczyć kierunki, jakie Cię interesują, rodzaj naczepy, jakiej potrzebujesz czy cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić za usługę. A przede wszystkim określasz kierunki, jakie Cię interesują.

Korzyści dla przewoźnika
 

Największe straty w budżecie przewoźnika stanowią puste przebiegi, tj, takie, które oznaczają, że samochód wraca z załadunku bez towaru. Z lekcji dotyczącej kalkulatora kosztów transportowych pamiętasz (?), że średnie spalanie zestawu wynosi ok. 28-33 l/100 km. Niechże bez ładunku będzie to 20 litrów (gdy będziesz wracał z wiatrem i z górki). Wyobraź sobie, że dostałeś intratne zlecenie na przewóz Johny Walkera z Warszawy do Paryża. Mówimy o trasie, która wynosi 1600 kilometrów. Jeśli nie znajdziesz nic do przewiezienia w drodze powrotnej, to na samym paliwie stracisz grubo ponad tysiąc złotych, a to tylko część kosztów. Teraz pomyśl sobie, że niebawem będziesz zarządzał całą flotą pojazdów jeżdżących po Europie z Johnym Walkerem. To w czym przede wszystkim pomoże Ci system giełdowy, to zredukowanie pustych przebiegów. Gdziekolwiek byś nie wysłał swojego kierowcę, będziesz miał dużo większą szansę na tzw. ładunek powrotny. 

Ilustracja którą widzisz powyżej pokazuje wyszukiwarkę ładunków zgodnych z twoimi potencjalnymi potrzebami i możliwościami. Im więcej informacji w niej uzupełnisz, tym konkretniejsze oferty się tobie wyświetlą. Oczywiście oprócz "zwykłej" informacji o tym, że w danym miejscu i czasie jest coś do przewiezienia, przy każdej ofercie znajdziesz szereg dodatkowych treści, które pomogą ci podjąć decyzję o wykonaniu usługi. Z drugiej strony warto dodać własne ogłoszenie do tabeli ofert. Informacja o tym, że gdzieś w Europie twoje auto czeka gotowe do ładowania może spowodować, że kierowca szybiej wyjedzie ze zleceniem. Ta opcja jest szczególnie przydatna, gdy auto stoi w miejscu, które nie jest popularne. Spedytorzy, mający zlecenia w takich miejscach załadunku będą Ciebie szukać. Jak jeszcze na systemie giełdowym skorzystasz?