CFS

15.07.2021

CFS

CFS to skrót zaczerpnięty z angielskich słów Container Freight Station, co w polskim tłumaczeniu oznacza punkt konsolidacyjny, w którym zbierane są towary drobnicowe przeznaczone do dalszego transportu. Natomiast CFS container nazywany jest kontenerowym punktem ładunkowym, gdyż jest to najczęściej obiekt portowy, czyli miejsce, w którym łączy się niewielkie przesyłki w zbiorowe kontenery lub całkowicie je rozdziela. W pierwszej kolejności eksporter ładuje towar np. na samochód ciężarowy i dostarcza go do CFS wraz z listem przewozowym. Następnie ładunek jest rozładowywany i odbierany przez dyspozytora CFS i przechodzi odprawę celną. Po zatwierdzeniu go przez właściwe organy może zostać zapakowany do kontenera i przekazany dalej w celu eksportu.

Co warto wiedzieć o CFS?

CFS w Polsce i na świecie najczęściej ma formę dużego magazynu, w którym czasowo przechowywane są przesyłki do dalszego eksportu i importu. Stacje kontenerowe są zlokalizowane najczęściej w portach bądź w pobliżu węzłów kolejowych. W CFS container przygotowuje się również plan załadunku kontenera, czyli tak zwane działania logistyczne. Ponadto w punktach tego rodzaju znakuje się i plombuje ładunki w celu ich identyfikacji oraz organizuje odprawy celne i zapewnia bezpieczeństwo towarów, aż do momentu opuszczenia magazynu. Jednak to nie wszystkie zalety.

Najważniejsze funkcje CFS

Do najważniejszych funkcji CFS należy przede wszystkim odciążenie portów i innych terminali, a także ułatwienie i przyspieszenie procedur związanych z odprawą celną. Działania CFS przyczyniają się do łatwego śledzenia ładunków, gdyż prowadzone w nim czynności mają na celu dokładne rejestrowanie przesyłek, w tym nazwy eksportera, importera i agenta celnego, szczegóły ładunku, porty pochodzenia i przeznaczenia, nazwę przewoźnika, a nawet identyfikacja środków transportów.

Czym jest ładunek drobnicowy?

W przypadku poznania definicji transportu CFS niezwykle istotne jest również pojęcie ładunku drobnicowego. Są to wszelkiego rodzaju produkty przetworzone i gotowe wyroby, które są transportowane w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych. Ładunek drobnicowy charakteryzuje się różnym wymiarem zewnętrznym i właściwościami, a jego wartość jednostkowa jest większa niż w przypadku ładunku masowego. Tego rodzaju produkty wymagają specjalnego traktowania podczas transportu i przeładunku, co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć o różnicy ładunku drobnicowego od masowego, gdyż w jego przypadku zawartość przesyłki można zważyć i obliczyć. Ze względu na małą objętość ładunki drobnicowe są również składnikami ładunków zbiorowych, dzięki czemu pojedyncze ładunki pochodzące od wielu różnych nabywców są łączone przez spedytorów i przesyłane dalej jako ładunek zbiorowy do poszczególnych odbiorców. Do charakterystycznych cech ładunku drobnicowego należy różny kształt i pakowanie towarów, różnorodni nadawcy i odbiorcy oraz mała masa ładunkowa pojedynczych przesyłek.

Zalety i wady ładunków drobnicowych

Wśród zalet ładunków drobnicowych można wymienić między innymi brak konieczności magazynowania zapasów towarów i jednocześnie obniżenie kosztów związanych z tym oraz z logistyką wewnętrzną. Istnieje także możliwość jednostkowania towaru oraz dopasowania wielkości dostaw do potrzeb odbiorcy. Ostatnią zaletą jest zwykle możliwa dostawa na czas. Natomiast wśród wad ładunków drobnicowych bez wątpienia znajduje się konieczność dowozu i odwozu do terminalu małych partii ładunku oraz stosowania specjalistycznych urządzeń do przeładunku, przez co sam proces jest bardzo czasochłonny i mało wydajny. Na brak wydajności wpływa również niższa efektywność w porównaniu do przewozów całopojazdowych oraz często niepełne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej środków transportu. Niewielkie rozmiary przesyłek są również bardziej podatne na uszkodzenia.

Rodzaje ładunków drobnicowych

Ładunki drobnicowe dzielą się na nieopakowane i opakowane. Wśród opakowanych można wymienić różnego rodzaju produkty transportowane w beczkach, butlach, klatkach, koszach, workach, skrzyniach, bańkach, balonach czy bębnach. Warto także wspomnieć o samych funkcjach opakowania, gdyż jest ono niezwykle istotne w przypadku ładunków drobnicowych. Przede wszystkim ułatwia transport i magazynowanie, a także znakomicie zabezpiecza towar przed uszkodzeniem czy działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i chemicznych. Dodatkowo opakowanie pozwala łatwo zidentyfikować produkt oraz dostarcza informacje o zawartości, jak i również może być traktowane jako element reklamowy. Każde opakowanie powinno być właściwie oznaczone. Wśród oznaczeń wyróżniamy te zasadnicze służące do identyfikacji towaru i informacyjne, pozwalające zapoznać się z charakterystyką zawartości. Dodatkowo opakowania w przypadku ładunków niebezpiecznych powinny być dokładnie oznaczone, co dotyczy również zawarcia informacji o sposobie obchodzenia się z towarem, jeśli wymaga on szczególnego traktowania.

CFS Shipping – rodzaj tworzenia zbiorczych jednostek ładunkowych

Punkt konsolidacyjny, czyli tak zwany CFS Shipping, zbiera towary drobnicowe i tworzy z nich zbiorcze jednostki ładunkowe. Wśród nich można wymienić stropowanie polegające na związaniu kilku sztuk ładunku. Kolejną formą łączenia jest paletyzacja, czyli umieszczanie towarów na palecie i konteneryzacja – jak sama nazwa wskazuje, umieszczanie ładunków w kontenerze. Ostatnim rodzajem tworzenia zbiorczych jednostek jest pakietyzacja, zatem łączenie ładunków w pakiety bądź paczki. Najczęściej ma to miejsce np. w przypadku pudełek z zapałkami. Wszystkie wspomniane działania mają na celu dobre zabezpieczenie towarów drobnicowych, aby w nienaruszonym stanie dotarły do miejsca docelowego, dlatego wszelkie prace są wykonywane z dużą starannością, dokładnością i precyzją przez doświadczonych specjalistów z tej branży.