TransID otrzymasz rejestrując się w aplikacji TransEdu, jeśli jej jeszcze nie masz, ściągnij ją i zarejestruj się.

Blog

event-image

Czy warto zostać logistykiem?

06.11.2018

Rozwój internetu i branży e-commerce sprawia, że na rynku pracy zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki. Zawód ten wybiera coraz więcej uczniów, nic dziwnego - osoby pracujące w logistyce mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i zarobki. Niestety, duża odpowiedzialność oraz stres, sprawiają, że zawód logistyka nie jest dla każdego.

Na czym polega praca logistyka?

Logistyk to osoba zajmująca się planowaniem oraz nadzorowaniem przepływu surowców i materiałów pomiędzy firmami. Jest to bardzo ogólna definicja, bowiem pełny zakres obowiązków zależy od branży, w której dany logistyk pracuje.

Do specjalistów z zakresu logistyki mogą należeć takie obowiązki jak:

  • zarządzanie magazynami,
  • składanie oraz realizowanie zamówień,
  • planowanie produkcji,
  • dystrybucja dóbr i usług,
  • organizacja transportu,
  • organizowanie i nadzorowanie pracy kierowców,
  • optymalizacja kosztów procesu logistycznego,
  • zapewnienie ciągłości produkcji poprzez kontrolowanie procesu łańcucha dostaw,
  • tworzenie dokumentacji przewozowych - kart drogowych czy tarczy tachografów,
  • sporządzania raportów i kontrolowania dokumentów przewoźników.

Stanowisko oraz zakres obowiązków w zawodzie logistyka, zależą również od poziomu wykształcenia. Przeglądając oferty pracy można dostrzec, że pracodawcy są bardziej zainteresowani studentami. Możemy przypuszczać, że jest to spowodowane dodatkową specjalizacją, którą zapewniają studia. Jednak, nic straconego, uczeń technikum posiada wiedzę praktyczną, a po zdobyciu dyplomu technika, przygotowany jest do zawodu.

To, na co warto zwrócić uwagę to doświadczenie, którego pracodawcy wymagają bez względu na to czy ukończyłeś technikum czy studia. Pamiętaj, aby szlifować swoje umiejętności praktyczne - podejmij letni staż, zapisz się na dodatkowe kursy, zdobywaj certyfikaty potwierdzające Twoje umiejętności, zaangażuj się w kole naukowym, bierz udział w konkursach i konferencjach poświęconych branży TSL; a następnie umieść to w CV. Twoja aktywność pokaże przyszłemu pracodawcy, że logistyka to jest to czym właśnie chcesz się zajmować.

Stanowisko, które obejmiesz to kwestia indywidualna, zależna od predyspozycji. Osoba odporna na stres łatwiej odnajdzie się na stanowisku spedytora, a dobrze zorganizowana będzie mogła planować i nadzorować dostawy w magazynie.

Przyszłość w logistyce

Rozwój internetu i branży e-commerce sprawia, że zapotrzebowanie na wszelkie usługi związane z transportem rośnie w zastraszającym tempie. Przybywa nie tylko klientów internetowych zakupów, ale również ich oczekiwań względem realizacji zamówień, a także konkurencji. Samo dostarczenie przesyłki to za mało, cały proces musi odbyć się w jak najkrótszym czasie. To duże wyzwanie dla logistyków, którzy muszą zaplanować procesy w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby współczesnych konsumentów. 

Rozwiązania tworzone przez logistyków z branży sprawią, że cały proces stanie się bardziej efektywny, bezpieczny a przede wszystkim - na co stawia dzisiejszy rynek - szybszy! Nowa technologia w logistyce to przede wszystkim zautomatyzowane magazyny, ciężarówki nie wymagające kierowcy, drony przewożące paczki i wiele innych. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości roboty zabiorą logistykom pracę. Zmieni się rola osób pracujących w tym zawodzie. Tam, gdzie czynności są powtarzalne lub mało skomplikowane przeprowadzona zostanie automatyzacja zadań i procesów, od logistyków będzie wymagało się znajomości oraz umiejętności współpracy z zaawansowanymi technologiami. Potrzebni będą specjaliści od tzw. logistyki wirtualnej, którzy będą potrafić budować e-łańcuchy dostaw i inteligentne systemy transportowe.

Dlaczego logistyka to zawód przyszłości? Niezależnie od tego jak zautomatyzowane będą procesy, dostawa z punktu A do punktu B, będzie musiała się odbyć. To właśnie logistycy będą odpowiedzialni za tworzenie takich procesów, aby odbywały się one przy najmniejszym nakładzie czasu oraz ludzi.