Dach EDSCHA
22.07.2021

Składany dach EDSCHA

Załadunek i rozładunek towarów z naczep, a także z wagonów kolejowych powinien być efektywny, szybki i bezproblemowy. Aby to osiągnąć, konieczne było stworzenie najnowocześniejszych rozwiązań konstrukcyjnych samych wagonów i naczep, czemu sprostała firma Edscha produkująca system wsporników przesuwnych oraz pokrywę wspornika przesuwnego, co w prostych słowach można nazwać plandeką dla naczep samochodów ciężarowych. To dach, który funkcjonuje jako harmonijka. Może być rozsuwany i zasuwany w szybkim tempie, przy minimalnym udziale kierowcy samochodu ciężarowego lub osób odpowiadających za załadunek i rozładunek. Prawdopodobnie dlatego składany dach Edscha jest tak popularną konstrukcją w transporcie lądowym. Warto tutaj zaznaczyć, że nazwa plandeki pochodzi od firmy Remscheid Edscha, jednak na potrzeby branży nazwa pozostała i wykorzystywana jest także przez innych producentów tworzących tego typu składane dachy.

Edscha – ogromne możliwości załadunkowe

Nie da się ukryć, że wynaleziona w roku 1969 Edscha spełniła oczekiwania wymagających kierowców ciężarówek, spedytorów, właścicieli firm transportowych i w końcu osób odpowiedzialnych za załadunek i rozładunek. To właśnie ta ostatnia grupa była najbardziej zadowolona z tego wynalazku, który w końcu przyczynił się do ułatwienia procesów załadunkowych i rozładunkowych. Przełożyło się to oczywiście na krótszy czas wykonania tych zadań i zwiększenie tym samym efektywności prac wielu zakładów na całym świecie. Dach Edscha można powiedzieć zrewolucjonizował rynek transportowy, który stracił dużo na wielogodzinnych załadunkach i rozładunkach towarów. Jest tak szczególnie w przypadku konstrukcji platformy ze ścianami pokładowymi, co można zauważyć w modelach Hamburger Verdeck. Są one wciąż oczywiście wykorzystywane w transporcie, jednak już na mniejszą skalę i racze w zakładach produkcyjnych. 

Często jest bowiem tak, że w firmach wykorzystuje się wózki widłowe do rozładowywania towarów i ich załadunku. Wtedy Edscha nie sprawdza się, tylko konieczne jest wykorzystanie plandek z otwarciem bocznym. Czasem stosuje się również tradycyjne rozwiązania załadunkowe „od tyłu”, co jednak jest procesem zajmującym najwięcej czasu. Nie da się ukryć, że system Edscha jest propozycją, która zrewolucjonizowała rynek transportowy pod kątem załadunku i rozładunku. Nic dziwnego, że jest to tak chętnie wybierane rozwiązanie.

Jak załadować plandekę Edscha?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie może nasuwać się sama - w końcu skoro dach Edscha otwierany jest od góry, oznacza to, że plandeka musi być ładowana od tej samej strony. Wykorzystuje się do tego oczywiście dźwigi, które nie zawsze (jak już pisaliśmy) są na wyposażeniu wielu zakładów. Jednak firmy transportowe, logistycy i wszyscy inni zajmujący się transportem doskonale o tym wiedzą, dlatego do załadunku i rozładunku wysyłają samochody ciężarowe ze składanym dachem Edscha LKW tylko tam, gdzie pracownicy mogą skorzystać z dźwigu.

Prosta konstrukcja dachu Edscha

Na uwagę z pewnością zasługuje fakt, że konstrukcyjnie dach Edscha jest niezwykle prosty. Dach po rozłożeniu jest zupełnie płaski i nic nie wskazuje na to, że mógłby być rozsunięty. Dzieje się tak jednak za pomocą jednej z dźwigni. Dach zamienia się w harmonijkę, która przede wszystkim pozwala na otwarcie go bez utraty powierzchni czy miejsca z tyłu plandeki, gdzie się znajduje. To krok milowy w porównaniu do zwykłych plandek z bocznym otwarciem, których nie da się zwinąć. Nie tylko zajmują miejsce, ale również utrudniają załadunek i rozładunek towarów. Składany dach Edscha nie ma takich negatywnych cech. Należy tutaj także wspomnieć, że po rozłożeniu jest to konstrukcja w pełni szczelna, odporna na trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy zalegający śnieg. Działająca w naszym kraju filia firmy Edscha Polska zapewnia tego typu plandeki wszystkim chętnym firmom transportowym.

Dach Edscha w wagonach kolejowych – nowość na rynku

Edscha Trailer Systems, czyli odłam firmy ukierunkowany na innowacyjne technologie tworzone na potrzeby kolei, stworzył i zaprezentował w 2019 roku dach przesuwny OpenBox dla otwartego wagonu towarowego. To rozwiązanie zapewniające niemały komfort obsługi systemów dachowych w wagonach kolejowych. Model Edscha dla kolei to produkt do modeli o stałych burtach. Co daje tego typu dach w wagonach? Przede wszystkim możliwość maksymalnego wykorzystania pojemności ładunkowej. To jednak nie koniec zalet tego rozwiązania, bo podczas przejazdu na „pustych trasach” taki dach zwiększa efektywność energetyczną całego pociągu. Z kolei, gdy towary są w wagonach, Edscha OpenBox chroni je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, konstrukcja dachu w kształcie litery L sprawia, że gdy pada deszcz woda spływa z niego bez problemu, co nie naraża konstrukcji na korozję. Dach Edscha to doskonałe przedsięwzięcie zarówno w przypadku samochodów ciężarowych, jak i teraz w przypadku kolei. To bardzo prosta w budowie, niezwykle skuteczna i wygodna w użytkowaniu konstrukcja, która zrewolucjonizowała branżę.