EDI

08.10.2021

EDI — co to jest?
Jak rozszyfrować skrót EDI? Jest to elektroniczna wymiana danych, która gwarantuje stałe połączenie na linii klient, dostawca, przewoźnik, operator logistyczny oraz bank. EDI pozwala na natychmiastowe i wygodne wyszukiwanie danych z baz klienckich, które są potrzebne do różnego typu transakcji pomiędzy dwoma podmiotami. Jest to połączenie możliwości dużych baz danych, procesów informatycznych oraz nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Wymiana i wyszukiwanie danych opiera się na stałym i ustandaryzowanym formacie, który działa na wszystkich komputerach. Niezależnie od wyboru operatora systemu oraz oprogramowania wymiany danych działa podobnie. Oprogramowanie jest skonstruowane tak, aby dać dostęp do ogromnych baz danych, móc je analizować lub potwierdzić, któryś z wniosków. Electronic Data Interchange inaczej EDI pozwala nie tylko pozbyć się zbędnej papierologii, ale także oszczędza czas firmom przewozowym oraz ich klientom. Aktualnie stosowane standardy są użytkowane na całym świecie i wszyscy użytkownicy korzystają z tego samego środowiska baz danych. 

Elektroniczna wymiana danych — jak to działa?
Jak działa elektroniczna wymiana danych w praktyce? Wszystkie transakcje i komunikaty w EDI są zdefiniowane przez te same standardy. Istnieją dwa podstawowe typy transmisji: połączenie punkt-punkt — znajdziemy go także pod nazwą połączenie bezpośrednie i łączy ono dwa komputery lub systemy bez konieczności pośrednika. Wystarczy tylko połączenie internetowe z bezpiecznym protokołem.

VAN — przekładając na język polski, jest to sieć wartości dodanej. Transmisja danych jest zarządzana przez zewnętrzną firmę. Najczęściej przez paradygmat skrzynki pocztowej. Wśród protokołów można korzystać z rozwiązań typu SFTP, standard AS 2 oparty na protokole HTTPS oraz SOAP.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat EDI? Dane EDI obejmują różnorodne elementy — może to być na przykład identyfikator nadawcy i odbiorcy. Struktura różnych rodzajów danych jest określana przez koperty zawierające niezbędne informacje na temat adresata lub odbiorcy. Metajęzyki XML oraz Java Script Object Notation uzupełniają standard EDI. Obsługa wielu rodzajów dokumentów może się nawet rozkładać na 55 różnych rodzajów formatów opracowanych przez ponad 200 partnerów na całym świecie. Początki systemu datuje się na 1979 rok, gdy Amerykański Instytut Standaryzacji powołał specjalną jednostkę Akredytowany Komitet Standardów X12, który składał się z przedstawicieli administracji rządowej, przemysłu transportowego oraz największych ówczesnych firm informatycznych. 

Czym jest operator EDI?
Za co jest odpowiedzialny operator w systemie EDI? Jest to podmiot świadczący usługi przesyłu danych w systemie EDI. Jego zadanie polega także na przetwarzaniu odebranych danych między dostawcą a odbiorcą, a potem ich odesłaniu we właściwe miejsce. Operator EDI przesyła komunikaty i zwalania z tego obowiązku adresata oraz nabywcę. Na polskim rynku funkcjonuje obecnie kilku operatorów —  Comarch, Edison, Itella Information, Xtrade oraz Infinite.

Szukasz sposobów optymalizacji i redukcji kosztów logistycznych ? Zaloguj się i sprawdź ofertę europejskiej giełdy logistycznej