FCL

14.04.2021

FCL

Międzynarodowa branża transportowa bardzo szybko się rozwija, dlatego też oferuje szeroki wybór rozwiązań, które umożliwią sprawny eksport i import różnego rodzaju ładunków. Wszystkie wymagają odpowiedniej organizacji i trafnego dobrania metod. Wśród nich można wymienić formę FCL (ang. Full Container Load) w logistyce, która w skrócie oznacza całokontenerowy transport morski. Cały kontener jest wówczas wykorzystywany wyłącznie przez jednego odbiorcę, co sprawia że takie rozwiązanie jest jednym z najbardziej ekonomicznych rodzajów transportu. Największą popularnością cieszy się w przypadku transportowania większych ładunków, które można ładować do kontenerów w całości. Co ważne, pełna obsługa FCL odbywa się tuż spod drzwi załadowcy, aż pod adres odbiorcy bądź na dowolnych odcinkach przewozu. Jednak do równie popularnych form transportu zalicza się opcja LCL, dlatego warto poznać najważniejsze różnice między wspomnianymi rozwiązaniami, co znacznie ułatwi wybór jednego z nich, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorstwa.

FCL czy LCL – na co się zdecydować?

Wiele osób zastanawia, które rozwiązanie jest lepsze – FCL czy LCL. Przed takim dylematem najczęściej stają firmy prowadzące handel międzynarodowy. Podczas wyboru konkretnego rodzaju transportu warto wziąć pod uwagę objętość, wagę oraz ilość ładunku, aby znaleźć najkorzystniejszą formę. FCL to pełnokontenerowy transport, a LCL to transport drobnicowy. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pierwszy rodzaj frachtu morskiego najlepiej sprawdza się w przypadku większych ładunków, które mogą być w całości zapakowane do kontenerów, co znacznie obniża koszty. 

Natomiast przewozy drobnicowe typu LCL (Less than Container Load) są bardzo praktyczne i ekonomiczne w przypadku mniejszych przesyłek, które mogą być transportowane wraz z innymi ładunkami w jednym kontenerze. To również wygodna opcja dla osób, które nie chcą kupować całego kontenera, a jedynie jego część. Ponadto FCL znakomicie sprawdzi się także przy transporcie towarów o niestandardowych wymiarach, a dodatkowo często jest też wybierany przez firmy dysponujące większym budżetem. LCL to idealna propozycja dla mniejszych przedsiębiorstw, które często nie mają płynności finansowej. Opcja ta znakomicie sprawdzi się również podczas kupna niedużych partii towarów w różnym czasie i różnych miejscach. Warto także wspomnieć o czasie oczekiwania, który w przypadku transportu LCL jest około dwa tygodnie dłuższy niż przy FCL.

Jakie są rodzaje kontenerów?

Kontenery różnią się między sobą, dlatego warto poznać wszystkie ich rodzaje. Można wyróżnić przede wszystkim uniwersalne kontenery ogólnego przeznaczenia, a także modele o podwyższonej wysokości. Dodatkowo na rynku dostępne są kontenery z otwartym dachem i bokiem, a także warianty chłodnicze przeznaczone głównie do transportu żywności. Można również wyróżnić kontenery platformowe oraz w formie szaf do przewozu odzieży. Jak widać, modeli jest wiele, dlatego warto wybrać wariant dostosowany do rodzaju ładunku, a także jego masy.

  • Czytaj także bloga po niemiecku - FCL


Działasz na rynku hanflu międzynarodowego? Szukasz sposobu na wolne przebiegi? Sprawdź naszą giełdę transportową i odkryj jakie to proste!