Importer

07.09.2021

Importer

Import to proces sprowadzania towaru lub usługi do kraju macierzystego z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej i w Polsce jest podstawowym źródłem działania większości firm w każdej gałęzi gospodarki. Zazwyczaj polskie firmy importują towar z Chin oraz z USA, przechodząc jednocześnie procedurę odprawy celnej, która jest równoznaczna z zapłatą podatku w odpowiedniej wysokości i cła – z pewnymi wyłączeniami. Podmiot gospodarczy realizujący proces importu jest nazywany importerem i to na nim spoczywa wiele obowiązków związanych z wprowadzeniem towaru do obrotu na rynku Unii Europejskiej.

Co to jest import?

Import polega na zakupie towaru w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej przez firmę, która ma zamiar wprowadzić go do krajowego obrotu bądź wykorzystać w celu dalszej obróbki. Import jest szeroko wykorzystywany przez większość krajowych firm i w wielu stanowi podstawowe źródło dochodu. Jest to związane między innymi z bardzo niskimi kosztami produkcji w krajach słabo rozwiniętych, co przekłada się bezpośrednio na możliwość osiągnięcia wyższych zysków w kraju macierzystym. Należy jednak wiedzieć, że importer jest narażony na wiele kosztów związanych z tym procesem. Import wiąże się również z wieloma obowiązkami, które należy bezwzględnie spełnić, niezależnie od wartości importu.

Ciekawostką jest fakt, iż obecnie największym importerem na świecie są Stany Zjednoczone z wartością importu przekraczającą ponad 2 biliony dolarów. Na drugim i trzecim miejscu są ex aequo Chiny oraz Unia Europejska – ponad 1,5 biliona dolarów.

Kim jest importer i za co odpowiada?

Wedle polskiego prawa importer to osoba w pełni odpowiadająca za dany produkt sprowadzany z krajów spoza Unii Europejskiej, dlatego ma obowiązki podobne do tych, które musi spełnić producent. Podstawowym obowiązkiem importera jest dbałość o konsumentów. Wszelkie towary wprowadzone do obrotu w Polsce muszą mieć wszystkie wymagane badania, być bezpieczne dla zdrowia klientów i nie narażać ich życia na żadne niebezpieczeństwo. Z tego też tytułu większość działalności skupiających się na importowaniu musi także zadbać o zlecenie badań o odpowiednim przekroju lub wykorzystać zlecone już badania u producenta z siedzibą poza Unią Europejską.

W trakcie badań importowanego produktu ocenie podlega jego skład, cechy użytkowe i biologiczne lub chemiczne, a także sposób oddziaływania na inne produkty, gdy jest przeznaczony do stosowania razem z nimi. Podczas badań należy również ocenić oznakowanie i ostrzeżenia znajdujące się na produkcie wprowadzonym do obrotu, a także sposób postępowania w razie wypadków czy nieprawidłowości związanych z jego użytkowaniem. Warto wiedzieć, że spełnić należy wszystkie wymagania, nie tylko ich część, gdyż niespełnienie nawet jednego z warunków może skutkować potraktowaniem towaru przez odpowiedni urząd jako niebezpieczny. Co ciekawe jednak, inne obowiązki wynikają z wprowadzenia na rynek kosmetyku, a inne z zabawek bądź produktów elektronicznych.

Na importerze (często część funkcji importera może przejąć wspópracujacy spedytor) ciąży także obowiązek poinformowania polskich konsumentów o sposobie użytkowania danego produktu, co wiąże się między innymi ze sporządzeniem zgodnej z prawem ulotki oraz z umieszczeniem na opakowaniu zewnętrznym informacji o podstawowych zagrożeniach wynikających z użytkowania.

Procedura celna

Kto to importer? To także osoba odpowiedzialna za procedurę celną, czyli spełnienie wszelkich reguł urzędowych umożliwiających wprowadzenie importowanego produktu do Polski. Wśród procedur warto wyróżnić między innymi dopuszczenie do obrotu, które polega na nadaniu towarowi odpowiedniego statusu celnego. Samo spełnienie odprawy celnej jest wymagające dla importera. Będzie on zmuszony do dostarczenia Urzędowi Celnemu między innymi faktury wraz z opisem sprowadzonego produktu bądź faktury pro-forma, a także certyfikatu wystawionego przez sprzedawcę z siedzibą poza Unią Europejską. Liczba wymaganych dokumentów różni się w zależności od typu sprowadzanego produktu i warto tę kwestię uzgodnić z pracownikiem celnym.

  • Czytaj także artykuł w języku niemieckim - Importeur
  • Czytaj także artykuł w języku angielskim- Importer
  • Czytaj także artykuł w języku czeskim - Dovozce
  • Czytaj także artykuł w języku słowackim - Dovozca