Jak SKUTECZNIE uczyć się języków obcych

22.11.2018

Wchodzisz w branżę, która wymaga od ciebie znajomości - nie jednego - ale kilku języków obcych. Nie jesteś wyjątkiem, rynek pracy jest otwarty interesy i współpracę z ludźmi z całego świata. Im więcej języków znasz, tym lepsze wynagrodzenie i stanowisko otrzymasz.

Aby ułatwić ci naukę, zebraliśmy wskazówki nauczycieli i politologów, aby dać ci pigułkę sprawdzony rozwiązań.

Krok 1. Motywacja

Kiedy brakuje nam motywacji, zaczynamy rozglądać się za szybkimi receptami, półśrodkami, które najlepiej za nas wykonają całą pracę. Zaczynamy powątpiewać w nasze zdolności i zakładać, że do nauki języków nie mamy zdolności. Możesz mieć świetnego nauczyciela lub przebywać za granicą, ale jeżeli nie będziesz miał motywacji - nic z tego nie wyjdzie.

CEL: Zadaj sobie pytanie: Co zyskasz, kiedy nauczysz się konkretnego języka? Zatop się przez chwilę w tej wizji. Jak to będzie?  Im atrakcyjniejszy cel, tym większa motywacja, więc nie bagatelizuj tego.

LICZBY: Wyznacz sobie termin, do którego chcesz opanować konkretny materiał. Zgodnie z Prawem Parkinosona - “praca rozrasta się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”, dlatego potrzebujesz twardego motywującego cię terminu. Zapisz się na egzamin, umów na rozmowę, zdeklaruj się.

START: Kiedy jest idealny czas, aby rozpocząć naukę? Teraz. Nie czekaj do poniedziałku, do nowego miesiąca, czy wakacji. Wielkie zmiany rozpoczynają się od podjęcia decyzji i wykonania pierwszego kroku.

TIGGER (wywoływacz): Jeżeli chcesz zacząć biegać, dobrze jest wyciągnąć z szafy strój i buty. To samo jest z nauką języków. Pobierz aplikację, która codziennie przypomni ci o nauce, kup zeszyt, wydrukuj materiały, znajdź audycję radiową w odpowiednim języku. Stwórz warunki, które pozwolą ci od razu przystąpić do działania.

Krok 2. Jak zdać i nie zapomnieć

Prawo jazdy, rysowanie, wyrzeźbione ciało, czy zaklasyfikowanie się do drużyny sportowej, to efekty tego, że kiedyś podjąłeś decyzje o nauce i przystąpiłeś do niej. Ciężką pracą, poświęconym czasem, ale i radością z efektów, wyrobiłeś nowe nawyki i umiejętności. Tak jest ze wszystkim, chcesz mówić w innym języku - zdeklaruj się i działaj.

SYSTEMATYCZNOŚĆ - to najważniejszy element nauki. Regularność i konsekwencja są kluczem do sukcesu i to właśnie dzięki nim stosowane metody nauki przynoszą oczekiwane rezultaty. Postaraj się otaczać językiem, którego się uczysz wszędzie tam, gdzie masz taką możliwość. Gdy jedziesz autobusem, biegasz, korzystasz z telefonu czy komputera. Czytaj artykuły w innym języku, słuchaj ze zrozumieniem tekstów piosenek, oglądaj filmy z obcojęzycznymi napisami, opisuj to, co widzisz i mów w obcym języku tak często, jak to możliwe.  

Dlaczego to takie ważne:

Przypomnij sobie, jak dzieci uczą się mówić. W pierwszej kolejności są otoczone językiem, następnie zachęcane do tego, aby wypowiedziały konkretne słowa, w kolejnym etapie zadawane są im pytania i cierpliwe poprawiane ich wypowiedzi. Intensywna i zaangażowana nauka po 10 minut dziennie jest więcej warta niż 2 godziny, raz w tygodniu. Systematyczność wyrabia nawyki, a zanim się obejrzysz, zaczynasz myśleć, pisać i mówić w innym języku.

Dobra praktyka:

Łańcuch Jerry’ego Seinfelda, amerykańskiego komina, to prosta metoda przypominająca o nauce i mobilizująca do pracy. Jerry zaproponował naukę małymi krokami, poprzez zaznaczanie na ściennym kalendarzu, dużym czerwonym krzyżykiem wykonane zadanie, czyli naukę. Metoda nazywana jest łańcuchem, ponieważ twoim zdaniem jest nie dopuścić do jego przerwania. Niezwykle pozytywnym efektem ubocznym tej metody, jest wyrobienie nawyku systematyczności i dumy z progresu.

RÓŻNORODNOŚĆ - Ucz się języka zarówno aktywnie, jak i pasywnie. Bardzo skutecznym sposobem nauki jest stosowanie naprzemiennie czterech aktywności językowych: słuchanie, czytanie, mówienie, pisanie.

Dlaczego to takie ważne:

Słuchanie i czytanie w innym języku zapewnia nam podstawy do tego, aby w dalszej kolejności przejść do praktyki. Nie możemy wypowiadać dźwięków, których wcześniej nie usłyszeliśmy i poprawnie pisać, kiedy wcześniej nie widzieliśmy słów. Słuchanie i czytanie, to jednak za mało, aby używać obcego języka. Im szybciej zaczniesz praktykę - pisanie i mówienie - tym szybciej pojawią się efekty.

Dobra praktyka:

Każdego dnia poświęć czas innej aktywności. Jednego dnia czytasz interesujący cię prosty tekst, kolejnego oglądasz film z napisami. Trzeciego piszesz kilka zdań lub przepisujesz teksty, kolejnego spotkasz się z kimś, z kim możesz porozmawiać. Najlepiej, aby był to ktoś, kto cię poprawi i udzieli wskazówek. Pamiętaj,  by nie korzystać z materiałów, które są dla ciebie za trudne. Warto łączyć słowa z obrazem, a wypowiedzi z gestami. Po tak różnorodnej i systematycznej praktyce, efekty pojawią się naprawdę szybko, a ty nie będziesz musiał się martwić, że rozumiesz, ale nie mówisz, albo mówisz, ale nie piszesz.

NIE WSZYSTKO NA RAZ - wybierz zakres tematyki który cię interesuje i wyselekcjonuj słowa, które faktycznie przyda ci się znać. Na początku nauki nie katuj się gramatyką. Po pewnym czasie zaczniesz zauważać pewne konstrukcje i zależności. Wtedy dużo łatwiej przyjdzie ci nauka gramatyki. Nic na siłę i nic natychmiast. Nauka języka, jak cała nauka powinna być przyjemnością, powinna być odkrywaniem nowych słów, wykorzystywaniem ich w zdaniach i praktyką w rzeczywistości. Jeżeli codziennie nauczysz się 5 nowych słów, to pod koniec tygodnia będziesz ich znał 35.   

Dlaczego to takie ważne:

Kiedy bierzesz sobie za dużo albo robisz coś na siłę, bardzo łatwo się zniechęcić i z nauki zrobić pole walki. To nie o to tu chodzi. Rozpoczęcie nauki na tydzień przed zaliczeniem egzaminy, również nic ci nie da. Może i egzamin zdasz, ale kolejne “Z” z wyliczanki również się pojawi. Daj sobie czas, pracuj systematycznie i z wizją “po co”.

Dobra praktyka:

Na samym początku zastanów się jakiego języka chcesz się nauczyć, w jakiej skali i do jakiego czasu. Przelicz, ile w takim razie słów dziennie powinieneś się uczyć i ile czasu na to poświęcić. Np:

“W 6 miesiące chce opanować 500 słówek. Zakładając, że miesiąc ma ok. 28 dni, przy systematycznej pracy (bo tylko taka wchodzi w grę) mam 168 dni. Wychodzi na to, że każdego dnia powinienem poznać 3 nowe słowa. Nauczenie się 3 nowych słów i umieszczenie ich w konstrukcję słowną, a także powtarzanie na głos (zwracając uwagę na fonetykę), zajmuje mi ok. 20 minut + powtarzanie sobie tych zdań minimum 3 razy w ciągu dnia.”

Wybierz słowa, które faktycznie ci się przydadzą, buduj z nich konstrukcje zdań, zapisuj je i wypowiadaj na głos. Jeżeli dobrze określiłeś cel na początku, możesz czuć się bardzo zmotywowany i pewny siebie. Masz sto pomysłów na naukę i chcesz zacząć od kilku języków jednocześnie, dlatego tym bardziej potrzebujesz sobie uporządkować proces nauki, który wszystko rozjaśni. Jeżeli zaczynamy, to od jednego języka sprawdź, jak ci idzie i stopniowo dodawaj kolejne. Jedni potrzebują więcej czasu, inni mniej.

 

Aplikacje do nauki języków:

DUOLINGO – to jedna z najbardziej znanych darmowych aplikacji do nauki języka. Wybierasz język, dzienny czas nauki, określasz poziom wiedzy i do dzieła. Będziesz uczyć się słów, wyrażeń i gramatyki, a ilość opanowanego materiału zostanie ci przedstawiona w postaci statystyk. Dodatkowo możesz konkurować ze swoimi znajomymi, a aspekt wizualny umili naukę. Podobna aplikacja - Memrise

50 LANGUAGES - aplikacja przeznaczona dla uczniów początkujących. Za jej pomocą nauczysz się podstawowych słów i zwrotów do poziomu A2. Wiedza podzielona jest na działy tematyczne, wraz z wymową, pisownią i plikami audio. Wybierasz interesujące cię zwroty i zaczynasz naukę.

HELLO TALK LEARN - w pełni darmowa lub iTALKI – strona, na której możesz prowadzić konwersacje z osobami (nauczycielami) z całego świata. Dodatkowo możesz korzystać z artykułów do nauki, czy dyskusji pisanych. Podobna strona - Interpals

YOUTUBE – na YT znajdziesz całe mnóstwo lekcji językowych, ale nie tylko. Wybierz interesujący cię kanał lub film i uruchom napisy. Ćwicz słuch i pisownię. Oglądaj film kilkukrotnie, aby utrwalić wiedzę.

TRANSLATOR GOOGLE - tę przeglądarkę warto mieć na telefonie. Jeżeli tylko zabraknie ci słowa podczas indywidualnej nauki albo kiedy tworzysz konstrukcje zdań, translator google ci pomoże.

FISZKI – świetnie sprawdzają się podczas nauki słówek i stanowi dodatkowy element nauki możesz zrobić je samodzielnie. Podziel dużą kartkę na mniejsze kwadraty i na jednej stronie zapisz słowo lub zdanie, którego aktualnie się uczysz a na drugiej jego tłumaczenie. Możesz też skożystać z darmowej aplikacji moje-fiszki.pl

 

UCZ SIĘ RAZEM Z NAMI NA FACEBOOKU: