Karta kierowcy

Karta kierowcy

05.09.2022

Karta kierowcy

Każda osoba, która chce kierować pojazd wyposażony w urządzenie zwane tachografem cyfrowym powinna posiadać dokument, który nazywa się kartą kierowcy. Do czego właściwie służy karta kierowcy, co na niej widnieje, i jak taką kartę uzyskać? Podpowiadamy.

Karta kierowcy – co to?

Karta kierowcy to właściwie identyfikator osoby, która kieruje pojazdem, w którym zamontowany został tachograf cyfrowy. Dane z tachografu cyfrowego rejestrowane są na samym dysku twardym urządzenia, a także na karcie kierowcy, którą umieszcza się do tachografu. Tachograf cyfrowy montuje się w pojazdach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także w pojazdach służących do przewozu osób, które mieszczą ponad 9 osób (włącznie z kierowcą).

Bez karty kierowcy nie można rozpocząć jazdy w pojeździe z tachografem cyfrowym. Jest to zatem dokument równie istotny, co prawo jazdy. Kartę wkłada się do tachografu przed rozpoczęciem jazdy, a po zakończeniu pracy wyjmuje i zabiera ze sobą. Stanowi ona dokument, który przypisuje się tylko jednemu kierowcy. Dokument ten jest bardzo ważny, w związku z czym należy dbać o to, aby go nie zgubić, ani nikomu jej nie użyczać.

Karta kierowcy – co zawiera?

Na karcie kierowcy zawarte są liczne dane identyfikujące osobę, której jest ona przypisana. Wśród informacji, które zawarte są na karcie wymienić można imię i nazwisko właściciela, a także jego datę urodzenia czy numer PESEL. Karta zawiera także numer prawa jazdy właściciela i numer samej karty kierowcy. Na karcie widoczne jest także zdjęcie i podpis jej właściciela. Pozostałe istotne dane ujmują również datę jej wydania i datę ważności, kraj rejestracji, a także podmiot, który kartę wydał.

Poza samymi danymi identyfikacyjnymi, karta kierowcy zawiera również chip, na którym rejestrowane są dane z tachografu cyfrowego. Służy zatem do ewidencji czasu pracy, a także dystansu, który zostaje pokonany przy użyciu pojazdu, czy też zmian aktywności osoby, która prowadzi pojazd przy użyciu dokumentu, jakim jest rzeczona karta kierowcy. Jak często należy zapisywać dane, które są nie niej rejestrowane? Karta przechowywać może dane z 28 dni roboczych pracy kierowcy, a po ich upływie należy je przekopiować i archiwizować na 12 miesięcy. Jest to niezwykle ważne, aby móc dokonywać kontroli czasu pracy kierowcy. Uprawnione organy, takie jak policja, bądź Inspekcja Transportu Drogowego mogą również zażądać wglądu w zarchiwizowane zapisy, w związku z czym wymagane jest ich przechowywanie.

Karta kierowcy – jak wyrobić?

W naszym kraju kartę kierowcy uzyskać można w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokonuje się tego poprzez złożenie wniosku. Wniosek ten dostępny jest w sieci, zatem można go wypełnić i wysłać pocztą lub kurierem. Od pewnego czasu formalność tę załatwić można również przez internet, używając do tego podpisu elektronicznego bądź swojego profilu zaufanego, który jest coraz popularniejszy wśród Polaków.

Poza samym wnioskiem, istotne jest także dołączenie do niego kopii naszego prawa jazdy, fotografii kierowcy, a także kopii dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że fotografia powinna mieć wymiary 3,5 cm x 4,5 cm. Musi być to zdjęcie na białym tle, przedstawiające twarz na wprost lub lewy półprofil, bez okularów przeciwsłonecznych oraz nakrycia głowy.

W przypadku starań o kartę kierowcy w naszym kraju dla obcokrajowców, wymagane są również dokumenty innego rodzaju. Możliwe jest, że od takiej osoby zażądać się będzie skanu tłumaczenia prawa jazdy i świadectwa kierowcy, skanu oświadczenia o miejscu zamieszkania, które potwierdza, że wnioskujący przebywa w Polsce powyżej 185 dni w roku, czy też skanu oświadczenia potwierdzającego zatrudnienie jako kierowca w firmie przewozowej.

Karta kierowcy – terminy

Jeśli wniosek został przygotowany prawidłowo, karta kierowcy standardowo jest wydawana ciągu miesiąca od daty złożenia dokumentów. W przypadku wniosku w formie elektronicznej czas jego rozpatrzenia to 7 dni. Według przepisów zamieszczonych w ustawie o tachografach z 2018 roku, kartę kierowcy wydaje się na 5 lat, lecz na czas nie dłuższy, niż termin ważności prawa jazdy kierowcy. 

Wiele osób interesuje także kwestia tego, kiedy przedłuża się ważność karty kierowcy. Aby móc wykonywać transport drogowy towarów lub osób właściciel karty kierowcy jest zobowiązany złożyć wniosek o przedłużenie jej ważności co najmniej 15 dni roboczych przed datą upływu ważności dokumentu. Po tym czasie jej ważności nie można prowadzić pojazdu wyposażonego w tachograf cyfrowy.

Karta kierowcy – do czego jest potrzebna?

Karta kierowcy to dokument, który potrzebny jest przede wszystkim do obsługi pojazdów, które mają na swoim pokładzie tachograf cyfrowy. Jest ona zatem potrzebna do właściwego wykonywania zawodu kierowcy, a raczej do właściwego kontrolowania jego pracy, jazdy czy innych czynności, takich jak pomoc w załadunkach i rozładunkach, tankowanie pojazdu czy nawet jego sprzątanie.

Informacje z tachografu cyfrowego, które zapisywane są na karcie są potrzebne do ewidencji czasu jego pracy, dystansu, który pokonuje, czy zmian jego aktywności. Dzięki danym, które zbiera karta, możliwa jest ich późniejsza kontrola, dzięki czemu od kierowców nie wymaga się już pokonywania zbyt długich dystansów, podczas których fizyczny stan prowadzących pojazdem mógłby stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Łatwiejsze jest także rozliczanie czasu pracy z pracodawcą.

Prowadzenie pojazdu określonego przepisami bez ważnej karty kierowcy może grozić surowymi karami w formie mandatu bądź grzywny. Finansowe kary ponoszą nie tylko kierowcy, ale też osoby, które zarządzają transportem w danej firmie, a także same firmy zatrudniające kierowców.

Kiedy ponownie wnioskuje się o kartę kierowcy?

Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy móc pełnoprawnie wykonywać zawód kierowcy prowadzącego samochodami określonymi w przepisach związanymi z tachografami cyfrowymi, a data ważności naszej obecnej karty zbliża się ku końcowi. Poza tym, mogą nastąpić rozmaite sytuacje, gdy jej ponowne wyrobienie może okazać się niezbędne. Do takich ewentualności należą: uszkodzenie, zgubienie, kradzież, czy reklamacja karty. 

W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych, wnioskuje się o kartę zastępczą w przeciągu 7 dni kalendarzowych od zaistnienia któregoś ze wspomnianych zdarzeń. Taki dokument powinno się otrzymać w ciągu 8 dni od momentu złożenia wniosku. Jazdę bez ważnej karty kontynuować można przez 15 dni kalendarzowych, lecz należy być przygotowanym na ewentualne kontrole drogowe, podczas których będzie trzeba udowodnić, że kartę zgubiono czy uszkodzono, a także potwierdzić, iż wniosek o wydanie duplikatu został już złożony.