LTL
25.10.2021

 

Czym jest LTL w transporcie?

Co oznacza skrót LTL? Jest to termin funkcjonujący w przewozach, który określa częściowo załadowaną ciężarówkę. Skrót LTL pochodzi z języka angielskiego Less Than Truck Load (w przypadku kontenera mówimy o skrócie LCL i jego rozwinięciu Less Than Container Load). Kiedy ciężarówka nie jest pełna, to wtedy w ramach optymalizacji kosztów dokonuje się konsolidacji ładunków w ramach różnych zleceń. Pozwala to nie tylko zapełnić całą przestrzeń ciężarówki, ale także znacząco obniża ryzyko zbyt dużych kosztów za przejazd. Alternatywą dla LTL jest ładunek zbiorowy, czyli FTL. W artykułach i prasie fachowej można się także spotkać z określeniem transport drobnicowy. Transporty typu LTL sprawdzają się zwłaszcza na trasach, gdzie po drodze jest kilku klientów i w ramach pojedynczego zlecenia można użyć jednego dużego pojazdu zamiast kilku mniejszych. W ramach szerszego zasięgu warto mieć w swojej ofercie usługę typu LTL — nie każdy ważny klient ma tyle dóbr, żeby zapełnić nimi całą naczepę. Tego typu transport pozwala także lepiej zarządzać flotą pojazdów.

LTL transport — czy ma swoje zalety?

Czy transport LTL to dobra alternatywa? Najlepsza, kiedy nie możemy załadować ciężarówki po brzegi i jednocześnie chcemy zoptymalizować koszty. Transporty typu LTL pozwalają także na lepsze zarządzanie flotą pojazdów. W drogę wyjedzie jeden duży pojazd, który obsłuży wszystkich klientów, więc nie jesteśmy zmuszeni do fatygowania kilku kierowców. Część z nich oraz ich pojazdy mogą być wysłane do innych zleceń, w tym też tych FTL. Optymalne żonglowanie ofertą FTL i LTL pozwala nie tylko na lepsze balansowanie kosztami, ale także przyjmowanie zleceń od różnorodnych klientów. Nie każdy klient ma ilość ładunku na całą naczepę, mimo to nie warto odsyłać go do konkurencji. Nawet transport LTL pozwoli nawiązać długotrwałą współpracę z ważnym dla nas klientem. 

A czy transport LTL ma swoje wady? Najgorszym przeciwnikiem dla firmy przewozowej jest czas. Taki transport zahacza o kilka przystanków oraz odbiorców, co wiąże się ze znacznie dłuższym czasem jazdy. Może się okazać, że nasz pojazd jest akurat zajęty i wróci za kilka dni, a tu szykuje się idealne dla niego zlecenie. Operowanie w transporcie LTL wymaga sporej rozwagi, a także wykwalifikowanego dyspozytora, który doskonale poradzi sobie z planowaniem tras i dobieraniem floty pojazdów. Jednak nie ma się co zrażać — transport LTL to dalej wielkie możliwości dla firmy przewozowej. Pozwala on znacznie rozszerzyć ofertę oraz zdobyć wielu dodatkowych klientów. 

Transport częściowy — jak organizować towary?

Jak organizować transport częściowy w firmie przewozowej? Transport LTL ma swoje wymagania, a zawsze w transporcie najważniejsza jest kwestia czasu. Balansowanie między transportem drobnicowym a całopojazdowym wymaga odpowiedniej rozwagi i rozsądku — ilość pojazdów jest ograniczona. Część naszych ciężarówek oczywiście będzie także w drodze, a kierowców obowiązuje tak zwany czas pracy. Dlatego organizowanie tego typu przewozów na większą skalę wymaga nie tylko doświadczenia, ale także dobrej organizacji i talentów logistycznych. W drodze do kilku klientów ciężarówka może się zepsuć i wtedy trzeba coś szybko wymyślić. Każdy z klientów ma też swoje własne wytyczne i w transporcie LTL trzeba te wszystkie oczekiwania jakoś ze sobą pogodzić.

Transport częściowy — co mogłoby pomóc w dobrym planowaniu? Po pierwsze to dobry i utalentowany dyspozytor. Powinien mieć talent nie tylko w wytyczaniu trasy, ale także dobrze znać rozkład towaru w ciężarówce. Przy drzwiach naczepy powinny się znaleźć ładunki, które zostaną rozładowane na pierwszym postoju. Dobrym narzędziem dla firm przewozowych jest też nowoczesne oprogramowanie, które korzysta z ogromnych zasobów baz danych i proponuje dyspozytorowi optymalne wybory w kwestii trasy przejazdu. Dobrze dobrani ludzie oraz nowoczesne rozwiązania programistyczne pozwolą z łatwością zaplanować szczegóły transportu drobnicowego. 

 

Prowadzisz firmę przewozową w transporcie międzynarodowym? Dostęp online do sprawdzonych  kontrahentów w ramach giełdy transportowej