Paliwo z fusów napędza londyńskie autobusy

Paliwo z fusów napędza londyńskie autobusy

09.01.2019

Są tu jacyś fani kawy? Według raportu A Brewing Storm: The climate change risk to coffee wynika, że do 2050 roku obszar upraw kawy może zmniejszyć się nawet o połowę, jeśli nie zahamujemy globalnego ocieplenia.

Jednym z czynników, wpływających na wzrost temperatur na świecie, są pojazdy zasilane benzyną lub olejem napędowym. Wciąż poszukuje się alternatywnych źródeł energii, które miałyby, w mniej szkodliwy sposób, wpływać na środowisko.

Alternatywne paliwo z fusów kawy


Założyciel firmy Bio-Bean - Arthur Key, stworzył paliwo w części zrobione właśnie z fusów. Firma od kilku lat testuje i przerabia resztki kawy tworząc np. brykiet. Kawa zawiera około 14% tłuszczu, dlatego po odpowiedniej obróbce, z fusów można otrzymać olej kawowy. Olej ten dodaje się do specjalnie opracowanego ekologicznego oleju napędowego - olej kawowy stanowi wówczas 20% ekopaliwa.

W samej Wielkiej Brytanii, spożywa się około 55 milionów kubków kawy każdego dnia. Generuje to około 200 tys. ton fusów każdego roku, które w większości krajów na świecie trafiają na śmietnik. Bio-Bean we współpracy z koncernem Shell postanowił wykorzystać potencjał kawy, a raczej ich zużytych, zmielonych ziaren. Bio-Bean współpracuje z firmami odbierającymi odpady z takich miejsc jak fabryki, lokalne kawiarnie, stacje kolejowe, biura i sieciowe kawiarnie takie jak np.Costa Coffee.

Londyńskie autobusy napędzane biopaliwem


Władze Londynu od kilkudziesięciu lat mierzą się z problemem smogu. W niektórych miejscach ograniczono ruch samochodowy, podwyższono kominy, wprowadzono zakazy palenia węglem. Jednym z rozwiązań tego problemu jest stosowanie biopaliw w komunikacji miejskiej.

Receptura oleju pozwala na wykorzystywanie go w pojazdach, bez konieczności stosowania przeróbek w układach wtryskowych.

Czy to rozwiązanie jest tańsze? Firma nie sprecyzowała, jaka jest wartość takiego paliwa, co wskazuje, że to rozwiązanie może być droższe niż stosowanie zanieczyszczających paliw. W tym wypadku priorytetem pozostaje jednak środowisko, stosowanie ekopaliwa może zmniejszyć emisję zanieczyszczeń nawet o 15%.