Planowanie tras
13.10.2021

Czym jest planowanie tras?

Jak można zdefiniować planowanie trasy? Jest to ogólny proces określania i organizacji zlecenia transportowego z miejscem początkowym, punktami przystankowymi oraz miejscem docelowym. Proces przygotowywania pojazdu do drogi może odbywać się ręcznie lub przy pomocy specjalistycznego programu komputerowego. Trasy pojazdów w logistyce tak są rozdzielane i ustalane, aby nie tylko zminimalizować koszty stałe, ale także znacząco zwiększyć efektywność posiadanej floty samochodowej. Popularne są różne konfiguracje w postaci:

  • transportu całopojazdowego,
  • transportu drobnicowego,
  • transportu powrotnego.

Mogą one występować ze sobą równocześnie. Wszystko tak naprawdę jest zależne od zapotrzebowania, a także woli samego dyspozytora. Na rynku są dostępne kompleksowe programy logistyczne, które ustalają konkretny przebieg trasy. Biorą one pod uwagę nie tylko posiadaną flotę, ale korzystają również z bogatych baz pogodowych, drogowych i geograficznych. Wykorzystywanie tego typu oprogramowanie jest obecnie zalecane w branży logistycznej. 

Planowanie trasy — na czym polega proces?

Planowanie trasy — jak przebiega cały proces? Wydaje się on bardzo prosty, ale wymaga sporej uwagi i analizy wielu czynników na drodze. To nie tylko kwestia punktu docelowego oraz przystanków znajdujących się na drodze. Dyspozytor musi także brać uwagę warunki geograficzne, drogowe oraz dostępność floty. Stałą praktyką jest także łączenie kilku transportów naraz w ramach jednego przewozu — tak jest np. w transporcie drobnicowym i powrotnym. Wyznaczanie trasy polega na stałej optymalizacji procesów i ciągłym ograniczaniu kosztów, które znacznie zwiększają zyskowność jednego przejazdu. Przykładowo ciągnik z naczepą jadący do portu w Hamburgu z towarem, powinien tam zostawić swoją naczepę dla innego pojazdu i zabrać innego typu już z towarem.

Jakie elementy składają się na planowanie trasy? W zasadzie to można wymienić trzy elementy, które wpływają na proces planowania, a także są nieodzownym elementem każdego przewozu.

Jest to:

  • sieć transportowa — jest to system wzajemnych połączeń oraz współzależnych węzłów transportowych. Mogą to być zwykłe drogi, korytarze drogowe, tunele, autostrady — wszystko to, co składa się na sieć drogową danego kraju i po której ma się poruszać pojazd;
  • węzeł — miejsce i punkt, w którym odbywa się załadunek, przeładunek lub rozładunek. Może to być nie tylko port lub terminal kolejowy, ale także magazyn albo siedziba firmy przewozowej;
  • połączenia — są to wszystkie działania odpowiedzialne za łączenie się ze sobą węzłów oraz sieci transportowych.

Planowanie trasy — czy warto inwestować w program?

Czy planowanie trasy przy pomocy programu jest wygodne? Z całą pewnością tak. Wpływa ono nie tylko na znaczną oszczędność czasu, ale także korzysta z nowoczesnych baz danych opartych o dane drogowe, pogodowe, geograficzne i raporty wewnątrz firmowe. Dyspozytor przy wyznaczaniu punktów na trasie ma wgląd na sytuację, a także będzie wiedział, czy warto wyznaczać przystanki pośrednie, łączyć transporty ze sobą oraz wysłać znacznie większy pojazd w trasę. Oprogramowanie pozwala na stworzenie prostych i skomplikowanych struktur, a ponadto pozwala śledzić poczynania kierowców w czasie rzeczywistym. Praktycznie jest to już standard w każdej firmie przewozowej i większość z nich korzysta z różnorakich systemów — nawet tych droższych i bardzo rozbudowanych.

Planowanie tras — czy program jest drogi?  Wszystko zależy od wielkości firm, a także na oprogramowanie jakiego dewelopera się zdecydujemy. Na rynku jest sporo propozycji. Możemy zamówić proste programy posiadające podstawowe opcje i wyznaczające jedynie trasę lub zainwestować w prawdziwe systemy telematyczne. Dobry system telematyczny to prawdziwy kombajn, który wykorzystuje komputery w firmie oraz w pojazdach, korzysta z łączności GSM lub WiFi oraz każdorazowo zbiera dane i je raportuje. Dzięki temu tworzą się dodatkowe wewnątrzfirmowe bazy danych, które także można wykorzystywać do wyznaczania tras przejazdów dla całej floty w czasie rzeczywistym. 

 

Wszystko, co chcesz wiedzieć na temat planowania tras w transporcie drogowym, znajdziesz na naszym blogu. Zachęcamy również do skorzystania z naszej oferty giełdy ładunków