TransID otrzymasz rejestrując się w aplikacji TransEdu, jeśli jej jeszcze nie masz, ściągnij ją i zarejestruj się.

Blog

Polska na trzecim miejscu w rankingu największych eksporterów usług transportu drogowego

03.08.2018

Raport stworzony przez zespół ekspertów z Transport Intelligence, wiodącej na rynku firmy badającej rynek logistyczny pokazuje, że sektor logistyczny w Polsce ma się fantastycznie. W wielu kategoriach jesteśmy w czołówce wraz z krajami, które są potęgami gospodarczymi w Europie. Zostaliśmy nawet nazwani “wschodzącą gwiazdą europejskiej logistyki.”

 

Tak dobry stan transportu drogowego w Polsce wynika z kilku powodów: wciąż polski kierowca jest przeciętnie dwa razy tańszy niż zachodni. Istotna jest również nasza lokalizacja. Polska leży również pomiędzy kluczowymi dla transportu drogowego szlakami północ-południe oraz wschód-zachód. Przewozimy około 35% europejskich transportów kabotażowych i 30% tonokilometrów całego transportu drogowego w Unii Europejskiej.  

W powyższej tabeli rok 2010 przyjmuje się jako bazę (100 proc.). Ceny są średnią zarówno krajowych, jak i międzynarodowych usług transportu drogowego w danym kraju.

 

Raport pokazuje, że handel międzynarodowy kwitnie, a gospodarka jest w coraz lepszej kondycji. Program Budowy Dróg krajowych na lata 2014-2023 zakłada stworzenie ponad 2 tys. kilometrów dróg.

Polska jest szóstym co do wielkości największym krajowym rynkiem transportowym w Europie (w tonokilometrach).

 

Jesteśmy trzecim co do wielkości eksporterem usług transportu drogowego w Unii Europejskiej.

 

Trasa Polska - Niemcy jest największym szlakiem handlowym w Europie.

 

Niemcy są naszym największym partnerem handlowym - aż 29% transportu drogowego, który opuszcza nasz kraj, jedzie właśnie tam. Drugim co do wielkości importerem naszych usług jest Francja. Trzecie miejsce zajmują Włochy, kolejne Wielka Brytania i Czechy.

 

Najwięcej ładunku przyjeżdża do Polski z Niemiec, następnie z Włoch, Holandii, Francji i Hiszpanii.

 

 

Największym dostawcą usług logistycznych w Polsce w 2016 r. jest firma Raben. Drugie miejsce zajmuje Deutsche Post DHL, trzecie UPS, czwarte DB Schenker a piąte DPD.

 

Nasz rynek nadal jednak nie może równać się z Niemcami.

Rośniemy, ale mimo obiecujących wyników wciąż daleko nam do naszych zachodnich sąsiadów. Wartość sektora transportu drogowego w Polsce wynosi 6,46 mln euro. Rynek niemiecki to kwoty rzędu 61,46 mln euro. 

 

Żródło: Tran.info