Rozmiary tira i naczepy

11.07.2022

Rozmiary tira i naczepy

Aby transport mógł przebiegać w sposób sprawny, warto zadbać o prawidłowe wymiary samochodów ciężarowych we flocie pojazdów. Powinny one być nie tylko zgodne z przepisami, ale również i dostosowane do indywidualnych potrzeb tak, aby nie istniało ryzyko przeciążenia czy transportu niepełnych ładunków. Istnieją różne typy przestrzeni ładunkowej ciężarówek, przyczep i naczep, które różnią od siebie wymiary ciężarówki oraz warunki przechowywania towarów. Warto je poznać przed kompletowaniem floty tak, aby móc znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. 

Czym są naczepy?

Naczepą nazywamy rodzaj środka transportu. Posiada on różne definicje w zależności od źródła. Najprościej rzecz ujmując, naczepą nazwać można konkretny rodzaj pojazdu bez własnej osi przedniej. Została ona stworzona w ten sposób, aby umożliwić jej proste przyłączenie do ciągnika siodłowego. Jej przód przymocowany jest do osi ciągnika siodłowego, w ten sposób tworząc pojazd członowy, powszechnie nazywany tirem, od nazwy dokumentu celnego i gwarancyjnego, który wszedł w życie w 1975 roku.

Aktualnie za pomocą pojazdów tego typu transportowana jest większość ładunków praktycznie każdego rodzaju. Na rynku znaleźć można szeroki wybór różnego typu rozwiązań, zarówno tych uniwersalnych, jak i specjalistycznych, które odróżniają od siebie między innymi wymiary naczepy tira. 

Rodzaje naczep

Niektóre z nich służą do przewożenia konkretnych towarów, podczas gdy inne przystosowane są każdego rodzaju ładunków. Naczepy różnią się pod względem konstrukcji, sposobu ładowania, maksymalnej ładowności, wielkości czy zastosowania, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto zapoznać się z ich rodzajami, co pozwoli na wybór najlepszej możliwej opcji.

Plandeki i firanki

Plandeka to jedna z najczęściej spotykanych naczep w ruchu lądowym. Wynika to z faktu jej prostego załadunku i rozładunku. Naczepę otwiera się za pośrednictwem plandeki, którą należy rozwiązać i podnieść, co daje duże możliwości ładunku z praktycznie wszystkich stron, w zależności od potrzeb. Towar można umieścić w niej górą, dołem lub bokiem. Firanka z kolei posiada boki przysłonięte za pomocą kurtyny, którą się rozsuwa na czas załadunku i rozładunku. Jest to w zasadzie jedyna różnica między tymi dwoma naczepami. W obecnych czasach, głównie ze względu na wygodę użytkowania, większość firm transportowych decyduje się za zakup firanek. Są one znacznie łatwiejsze w obsłudze od klasycznej plandeki, której samo rozsznurowanie może okazać się na kierowcy czy załadowcy problematyczne.

Jakie są najpopularniejsze wymiary naczepy tira? Bez znaczenia, czy mówimy o plandece, czy firance, obie posiadają podobną nośność oraz wymiary, a ładunek w nich mocowany jest do elementów konstrukcyjnych za pomocą specjalnych pasów transportowych. Długość tych naczep to 13,6 m, ich szerokość wynosi 2,45 m, a wysokość tira z plandeką od ziemi to niecałe trzy metry. Ładowność tego typu rozwiązania szacuje się na 24 tony. Jeśli chodzi o same wymiary, to mogą się one różnić w zależności od konkretnej naczepy. Wywrotki są standardowo krótsze od podwozia kontenerowego czy wywrotki.

Chłodnia i izotermia

Chłodnia to specjalistyczny rodzaj naczepy, który służy do transportu towarów wymagających podczas ich przewożenia odpowiedniej temperatury. Najczęściej transportuje się nimi różnego rodzaju żywność, produkty chemiczne czy leki. Wewnątrz naczepy możliwe jest utrzymanie temperatury pomiędzy -30 a +30 stopni Celsjusza, a to wszystko dzięki zainstalowanym w chłodni agregatom chłodniczym. Istnieją również chłodnie wyposażone w dwie komory wewnątrz naczepy, co pozwala na transport produktów przechowywanych w dwóch różnych temperaturach. 

Izoterma z kolei to rodzaj naczepy, która pozwala przez dłuższy czas utrzymać stałą temperaturę w swoim wnętrzu. Od chłodni różni ją to, że nie wytwarza ona własnej temperatury, a jedynie utrzymuje ją dzięki prawidłowej izolacji. Dzięki niej ograniczone jest wymiana ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem.

Pozostałe typy naczep

Wśród naczep wymienić można również te przeznaczone do przewozu zwierząt, materiałów sypkich, podwozi kontenerowych, wyposażone w wentylację, ogrzewanie i antypoślizgową podłogę, lawety do transportu pojazdów czy cysterny z nadwoziem w kształcie walca przystosowane do przewożenia płynów, chemikaliów, gazów czy paliw. Warto wspomnieć również o wywrotkach, czyli naczepach pozbawionych dachu dla szybkiego ładowania od góry z możliwością podnoszenia dla szybkiego wysypania ładunku, silosach stworzonych z myślą o transporcie towarów sypkich czy naczepach z ruchomą podłogą umożliwiających załadunek i rozładunek bez udziału człowieka. Niskopodwoziowe naczepy przeznaczone są do transportu dużych pojazdów, takich jak maszyny rolnicze czy samochody ciężarowe, a nadwozie typu platforma nie posiada ścian, przez co idealnie nadaje się do przewożenia ładunków przestrzennych.

Tiry na tory

Ciekawą alternatywą są również tiry na torach, czyli idea obejmująca przewóz standardowych naczep za pomocą kolei. Podejście to ma na celu zrównoważenie transportu drogowego z kolejowym i morskim w ramach projektów ekologicznych. O ile rozwiązanie to może być trudne do wdrożenia dla niewielkich firm, o tyle duże korporacje mogą upatrywać w nim szansę na oszczędności. Dla operatorów logistycznych może oznaczać to znalezienie nowych klientów. 

Załadunek naczep na wagony wymaga specjalistycznego sprzętu bądź odpowiednio dostosowanych wagonów. Istnieją dwie koncepcje dotyczące metody ładunku. Pionowa wymaga użycia dźwigu, platform i umieszczenia w ten sposób naczepy na wagonie. Druga dotyczy załadunku poziomego, który pozwala na jednoczesne umieszczenie na wagonie kilkudziesięciu naczep, co znacząco skraca czas operacji. Istnieje również opcja zakładająca przewóz całych tirów za pomocą pociągów dostawczych, jednak wymaga to zastosowania specjalistycznych wagonów lub dostosowanie płyty terminalowej pod te konkretne potrzeby. 

Dopuszczalne wymiary pojazdów ciężarowych

Na osobach organizujących ruch pojazdów ciężarowych należy zadbanie nie tylko o logistykę transportu i czas pracy pracownika, ale również o przestrzeganie przepisów prawnych w danym kraju dotyczących takich parametrów, jak maksymalna ładowność tira, maksymalne wymiary tira czy nacisk na oś. W odniesieniu do przepisów o ruchu drogowym w Polsce długość pojedynczego pojazdu nie może przekraczać 12 m, samochód z naczepą może mieć maksymalnie 16,5 m, zespół dwóch pojazdów 18,75 m, a trzech to maksymalnie 22 m. Jeśli chodzi o szerokość tira, może wynosić maksymalnie 2,55 m lub 2,6 metra (w przypadku naczep typu izoterma czy chłodnia). Z kolei szerokość z ładunkiem to maksymalnie dwa metry przy ładunku wystających na maksymalnie 23 cm z każdej strony. Ładunki przekraczające te wymiary muszą być transportowane z użyciem dedykowanego pozwolenia na transport ponadnormatywny. Maksymalna wysokość samochodu ciężarowego poruszającego się po polskich drogach to 4 metry.

Niezwykle ważne jest także przestrzeganie zasad dotyczących DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej. Tutaj przepisy rozróżniają dwie kategorie dotyczące przyczep i naczep. Jeśli chodzi o pojedyncze samochody z przyczepą, wynosi ona 10 t, 18 t w przypadku przyczep o dwóch osiach, 24 t to przyczepy o więcej niż dwóch osiach,  trzy osie umożliwiają przewożenie towarów o DMC 28 t, a powyżej 5 osi parametr ten wynosi 40 t. Jeśli chodzi o naczepy – 42 t dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o dwóch osiach, 44 t, gdy osie są trzy. Warto również zwrócić uwagę na maksymalny dozwolony nacisk na oś napędową, który wynosi od 8 t na drogach wojewódzkich i lokalnych do 11,5 t na autostradach i drogach szybkiego ruchu. 


Warto wspomieć, że W Europie i USA wymiary tirów są różne, ponieważ różnią się one przepisami wyniakjącego z transportu drogowego, w Europie przepisy te są regulowane przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i przez poszczególne kraje członkowskie Unii Europejskiej, natomiast w USA są one regulowane przez Federalny Urząd Transportu (FMCSA) i poszczególne stany.

W Europie, dopuszczalne maksymalne wymiary tirów to: długość 25,25 metra, szerokość 2,60 metra, wysokość 4 metry. W USA, dopuszczalne maksymalne wymiary tirów to: długość 48 stóp (14,63 metra), szerokość 8,5 stóp (2,59 metra), wysokość 13,6 stóp (4,14 metra).

Daczego rozmiary Tira się różnią?

Drogi w Europie są w więksości krajów mniej rozwinięte niż w USA i nie są przystosowane do obsługi pojazdów o większych rozmiarach, ze wględu na uwarunkowania np. historyczne, ekonomiczne. W USA infrastruktura drogowa jest dużó bardziej rozwinięta, pozwala na przemieszczanie się pojazdów o większych rozmiarach a dodatkowo przepisy regulujące wymiary pojazdów cięzarowych są mniej restrykcyjne.