Tabor

13.10.2021

Tabor — jaka jest definicja?

Jak wyjaśnić słowo tabor? Jest to zespół środków w postaci np. pojazdów samochodowych, które funkcjonują w ramach jednego przedsiębiorstwa spedycyjnego. Wyróżnia się różne rodzaje taboru ze względu na jego przeznaczenie. W ramach firmy przewozowej można prowadzić transport osób przy pomocy autobusów i mikrobusów. W przypadku pojazdów towarowych mówimy o przedsiębiorstwie spedycyjnym, które specjalizuje się w prowadzeniu przewozów towarowych, krajowych lub międzynarodowych oraz usług kurierskich typu door-to-door. We flocie towarowej możemy spotkać pojazdy ciężkie typu ciągnik balastowy, ciągnik siodłowy albo ciężarówka. Na lekką flotę składają się vany i różnego typu półciężarówki i mini ciężarówki. Na rynku możemy spotkać małe firmy z flotą do 10 pojazdów oraz wielkie korporacje, które mają nawet tysiąc pojazdów. Każda flota pojazdów powinna być odpowiednio zarządzana, czym na co dzień zajmują się dyżurni ruchu, którzy kontrolują trasy oraz podejmują decyzje o wysłaniu konkretnego pojazdu.

Tabory samochodowe — czy zróżnicowana flota ma zalety?

Czy tabory samochodowe w firmach powinny być zróżnicowane? Wszystko zależy od wielkości firmy. Jednak średnie i duże przedsiębiorstwa przewozowe powinny postawić na zróżnicowaną flotę. Przekłada się to nie tylko na lepsze zarządzaniem obiegiem pojazdów, ale także daje możliwość brania różnorodnych zleceń. Mają we flocie ciągniki siodłowe i zwykłe ciężarówki. Dzięki temu można w zależności od ilości ładunku rotować nimi na trasach krajowych i międzynarodowych. Małe samochody typu van lub półciężarówki sprawdzają się doskonale do dowozu paczki z magazynu prosto pod drzwi klienta. Duża część firm decyduje się także na tak zwane podwykonawstwa, które znacznie obniżają koszty zarządzania dużą flotą pojazdów oraz brania większej ilości zleceń.

Jak można sklasyfikować tabor we flocie? Oczywiście po marce samochodu. Jednolity park taborowy w ramach jednego producenta znacznie obniża koszty związane z serwisem lub sprowadzeniem części zamiennych. Park taborowy można także usystematyzować pod względem wielkości. Na rynku znajdziemy bogaty wybór modeli małych półciężarówek, średniej wielkości ciężarówek oraz pozwalających na zabranie dużych ładunków ciągników siodłowych. Warto także rozważyć opcje samochodów specjalistycznych, które sprawdzają się w przewożeniu ładunków płynnych, sypkich oraz w postaci gazowej.

Jak wygląda zarządzanie taborem samochodowym?

Jak tabor transportowy jest zarządzany? Obecnie w branży logistycznej trwa elektroniczna rewolucja, która wprowadza nowe metody zarządzania flotą. Dobry system telematyczny nie tylko pozwala reagować na zdarzenie na drodze, ale także dzięki bogatym bazom danych pozwala na sprawne zarządzanie całą flotą pojazdów. Dyspozytor może z łatwością połączyć kilka punktów docelowych i wysłać ciągnik siodłowy z naczepą w ramach przewozu drobnicowego. Taka trasa jest nie tylko bardziej opłacalna, ale także pozwala znacznie obniżać koszta stałe. Dobre systemy zarządzające pozwalają z centrali utrzymywać wszystkie pojazdy w ruchu, a także nakazać postój niektórym, znajdującym się na drugim końcu Europy — w przypadku pojawienia się nowej ofert przewozowej. Taki pojazd realizuje tak zwany transport powrotny — zamiast kosztów pojawia się dodatkowy zysk.

Tabor transportowy — czy warto mieć elektronikę w pojazdach? System nadzoru pojazdów w połączeniu z dobrze zaprojektowaną elektroniką w samochodzie pozwala reagować na natychmiastowe problemy na trasie. Dzięki temu łatwiej ściągnąć zepsuty samochód z drogi — tutaj warto inwestować w pakiety gwarancyjne i dodatkowe usługi oferowane przez producentów ciężarówek. Elektronika w pojeździe to także natychmiastowy kontakt z kierowcą oraz możliwość sprawdzenia jego dokładnej pozycji z poziomu firmowego komputera. Dzisiejsze technologie pozwalają na naprawdę wiele, a także przyczyniają się do znacznie lepszego zarządzania całym parkiem taborowym. Zarządzanie firmą przewozową jest znacznie łatwiejsze. 

Tabor — jak optymalizować koszty?

Tabor i transport — jak łatwo zoptymalizować koszty? Najlepiej inwestując w nowoczesne technologie zarządzające, które pomogą tworzyć plany rozwoju na wiele lat do przodu oraz automatycznie je korygować. Nowoczesne zarządzanie flotą samochodów pozwoli ograniczyć koszty operacyjne i zrezygnować z wielu niepotrzebnych przejazdów na pusto. Jeżeli mamy też uzdolnionego dyspozytora, to nie musimy się obawiać o wydatki firmy. Najważniejsze to postawić na optymalizację tras, łączenie części zleceń w przewóz drobnicowy i wysyłanie na trasę większych samochodów. Flotę mniejszych samochodów lepiej zostawić na trasy lokalne. Dobre operowanie flotą pojazdów pozwala osiągać jeszcze większe zyski, które można inwestować w kolejne, nowoczesne rozwiązania. Wystarczy tylko na samym początku postawić na nowoczesne metody w zarządzaniu.


Wymieniając pojęcie  "taboru w transporcie", nalezy wspomnieć również o Taborze kolejowym

Tabor kolejowy składa sie ze zbioru pojazdów jak i pasażerów na torach kolejowych (wagony, lokomotywa, składy). Tabor kolejowy i tabor drogowy często są połączone w łańcuchu dostaw w ramach transportu intermodalnego. Na terenie Europy  rozwiniętym rynkiem kolejowym są Niemcy, gdzie znajduje się jedna z największych i najnowocześniejszych taborów kolejowych na świecie. Niemiecki tabor kolejowy jest bardzo zróżnicowany i nowoczesny, zarówno pod względem rodzaju pojazdów jak i ich standardów. Inne kraje Europy, które również posiadają rozwinięty tabor kolejowy to: to Francja, Włochy, Szwajcaria, czy Holandia.

Nie jest łatwo podać jaki kraj, który ma najbardziej rozbudowaną infrastrukturę taborową, gdyż jest wiele zmiennych (rozmiar, liczba pojazdów, poziom technologiczny i infrastruktury), ale z danych z Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Samochodowego (ACEA), Eurostat, wynika, że  w Europie największym taborem dysponują Niemcy, Włochy i Francja. W Europie, Niemcy dysponują największą flotą ciężarową, w skład której wchodzi ponad 3 miliony pojazdów.

Prócz taboru samochodowego i kolejowego rozróżnimy jeszcze tabor morski, rzeczny oraz tabor lotniczy:

Tabor morski
składa się ze statków i innych jednostek pływających na morzu i oceanach często specjalnego przeznaczenia, zaliczamy do nich w szczególności:

  • kontenerowce
  • promy
  • statki pasażerskie 

 

Tabor rzeczny służy do przewozu towoarów i pasażerów na rzekach i kanałach, stosowany jest przeważnie jako alternatywny środek trasnportu, który jest kosztowny i trudny ze względu na specyfikę towarów (gabaryty, tonaż). Tabor rzeczny obejmuje zazwyczaj przewóz: węgla, drewna, kruszców, materiałow budowlanych.

Tabor lotniczy składa się z jednostek służących do przewozu droga lotniczą towarów i pasażerów. Najczęsciej wykorzystywane są jednostki lotnicze:

  • Boeing 737 
  • Airbus A320 
  • Boeing 787 
  • Airbus A380

Tabor lotniczy ma swoje wady i zalety, niewąpliwą zaletą jest czas transportu zaś najczęstrzą wadą jest koszt transportu jak i konieczność bliskiej lokalizacji lotniska. 

Jaki tabor wybrać?

Wszystko zależy od kilku czynników, które determinują jaki rodzaj taboru wybrać:

- typ ładunku

- odległość do celu

- infrastruktura logistyczna

- koszt transportu

- czas realizacji zlecenia transportowego

Tabor drogowy jest najczęściej wykorzystywany ze względu na szybkość i łatowść w transporcie, dzięki wykorzystaniu rozbudowanej sieci dróg.
Tabor kolejowy uzależniony jest od specyfiki i dostępności torów i stacji. Najczęściej przewozi się materiały ciężki, sypki ale i też często same wypełnione ciężarówki. 
Tabor morski - wykorzystuje się kiedy czas dostawy nie jest kluczowy, najczęsciej: roapa naftowa, skroplony gaz, materiały sypkie. 


 

W naszej ofercie znajdziesz wiele firm przewozowych, które mogą się pochwalić nowoczesnym parkiem taborowym. Dowiedz się, czym są tabory samochodowe.