Tabor

13.10.2021

Tabor — jaka jest definicja?

Jak wyjaśnić słowo tabor? Jest to zespół środków w postaci pojazdów samochodowych, które funkcjonują w ramach jednego przedsiębiorstwa spedycyjnego. Wyróżnia się różne rodzaje taboru ze względu na jego przeznaczenie. W ramach firmy przewozowej można prowadzić transport osób przy pomocy autobusów i mikrobusów. W przypadku pojazdów towarowych mówimy o przedsiębiorstwie spedycyjnym, które specjalizuje się w prowadzeniu przewozów towarowych, krajowych lub międzynarodowych oraz usług kurierskich typu door-to-door. We flocie towarowej możemy spotkać pojazdy ciężkie typu ciągnik balastowy, ciągnik siodłowy albo ciężarówka. Na lekką flotę składają się vany i różnego typu półciężarówki i mini ciężarówki. Na rynku możemy spotkać małe firmy z flotą do 10 pojazdów oraz wielkie korporacje, które mają nawet tysiąc pojazdów. Każda flota pojazdów powinna być odpowiednio zarządzana, czym na co dzień zajmują się dyżurni ruchu, którzy kontrolują trasy oraz podejmują decyzje o wysłaniu konkretnego pojazdu.

Tabory samochodowe — czy zróżnicowana flota ma zalety?

Czy tabory samochodowe w firmach powinny być zróżnicowane? Wszystko zależy od wielkości firmy. Jednak średnie i duże przedsiębiorstwa przewozowe powinny postawić na zróżnicowaną flotę. Przekłada się to nie tylko na lepsze zarządzaniem obiegiem pojazdów, ale także daje możliwość brania różnorodnych zleceń. Mają we flocie ciągniki siodłowe i zwykłe ciężarówki. Dzięki temu można w zależności od ilości ładunku rotować nimi na trasach krajowych i międzynarodowych. Małe samochody typu van lub półciężarówki sprawdzają się doskonale do dowozu paczki z magazynu prosto pod drzwi klienta. Duża część firm decyduje się także na tak zwane podwykonawstwa, które znacznie obniżają koszty zarządzania dużą flotą pojazdów oraz brania większej ilości zleceń.

Jak można sklasyfikować tabor we flocie? Oczywiście po marce samochodu. Jednolity park taborowy w ramach jednego producenta znacznie obniża koszty związane z serwisem lub sprowadzeniem części zamiennych. Park taborowy można także usystematyzować pod względem wielkości. Na rynku znajdziemy bogaty wybór modeli małych półciężarówek, średniej wielkości ciężarówek oraz pozwalających na zabranie dużych ładunków ciągników siodłowych. Warto także rozważyć opcje samochodów specjalistycznych, które sprawdzają się w przewożeniu ładunków płynnych, sypkich oraz w postaci gazowej.

Jak wygląda zarządzanie taborem samochodowym?

Jak tabor transportowy jest zarządzany? Obecnie w branży logistycznej trwa elektroniczna rewolucja, która wprowadza nowe metody zarządzania flotą. Dobry system telematyczny nie tylko pozwala reagować na zdarzenie na drodze, ale także dzięki bogatym bazom danych pozwala na sprawne zarządzanie całą flotą pojazdów. Dyspozytor może z łatwością połączyć kilka punktów docelowych i wysłać ciągnik siodłowy z naczepą w ramach przewozu drobnicowego. Taka trasa jest nie tylko bardziej opłacalna, ale także pozwala znacznie obniżać koszta stałe. Dobre systemy zarządzające pozwalają z centrali utrzymywać wszystkie pojazdy w ruchu, a także nakazać postój niektórym, znajdującym się na drugim końcu Europy — w przypadku pojawienia się nowej ofert przewozowej. Taki pojazd realizuje tak zwany transport powrotny — zamiast kosztów pojawia się dodatkowy zysk.

Tabor transportowy — czy warto mieć elektronikę w pojazdach? System nadzoru pojazdów w połączeniu z dobrze zaprojektowaną elektroniką w samochodzie pozwala reagować na natychmiastowe problemy na trasie. Dzięki temu łatwiej ściągnąć zepsuty samochód z drogi — tutaj warto inwestować w pakiety gwarancyjne i dodatkowe usługi oferowane przez producentów ciężarówek. Elektronika w pojeździe to także natychmiastowy kontakt z kierowcą oraz możliwość sprawdzenia jego dokładnej pozycji z poziomu firmowego komputera. Dzisiejsze technologie pozwalają na naprawdę wiele, a także przyczyniają się do znacznie lepszego zarządzania całym parkiem taborowym. Zarządzanie firmą przewozową jest znacznie łatwiejsze. 

Tabor — jak optymalizować koszty?

Tabor i transport — jak łatwo zoptymalizować koszty? Najlepiej inwestując w nowoczesne technologie zarządzające, które pomogą tworzyć plany rozwoju na wiele lat do przodu oraz automatycznie je korygować. Nowoczesne zarządzanie flotą samochodów pozwoli ograniczyć koszty operacyjne i zrezygnować z wielu niepotrzebnych przejazdów na pusto. Jeżeli mamy też uzdolnionego dyspozytora, to nie musimy się obawiać o wydatki firmy. Najważniejsze to postawić na optymalizację tras, łączenie części zleceń w przewóz drobnicowy i wysyłanie na trasę większych samochodów. Flotę mniejszych samochodów lepiej zostawić na trasy lokalne. Dobre operowanie flotą pojazdów pozwala osiągać jeszcze większe zyski, które można inwestować w kolejne, nowoczesne rozwiązania. Wystarczy tylko na samym początku postawić na nowoczesne metody w zarządzaniu.

 

W naszej ofercie znajdziesz wiele firm przewozowych, które mogą się pochwalić nowoczesnym parkiem taborowym. Dowiedz się, czym są tabory samochodowe.