Nauka obsługi tachografu cyfrowego

13.07.2022

Nauka obsługi tachografu cyfrowego

Wśród obowiązków, jakie mają firmy działające w obszarze transportu drogowego, jest korzystanie z urządzenia pokładowego, mającego za zadanie rejestrować poszczególne parametry. Tym urządzeniem jest tachograf, który montuje się w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Zaznajomiony z obsługą tego urządzenia powinni być przede wszystkim kierowcy, ale też osoby, które zarządzają transportem.

Dlaczego obsługa tachografu należy do obowiązków kierowców?

Tachograf to urządzenie, które montuje się w różnego rodzaju pojazdach, mające na celu rejestrację drogi, którą przejechał pojazd, aktywność kierowcy (czyli czas pracy bądź odpoczynku), a także chwilową prędkość.

Tachografy są częścią wymaganego wyposażenia pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony, a także pojazdów, które służą przewozowi osób, przystosowanych do transportu większej od dziewięciu liczby osób (włącznie z kierowcą). Wprowadzono przepisy, które miały na celu zapewnić kierowcom bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy, przy jednoczesnym dbaniu o ekonomię zleceniodawców. Innymi słowy, miało to skłonić do przestrzegania zasad sformułowanych po to, aby czas pracy dopasowywać do psychofizycznych możliwości organizmu kierowców. Zasady rejestrowania aktywności kierowców i normy pracy określane są przez regulacje Unii Europejskiej, które są nadrzędne nad regulacjami krajowymi, a dokumentację taką, jak ta gromadzona na karcie kierowcy lub w postaci wykresówek w przypadku starszego rodzaju urządzeń należy zachowywać przez okres 12 miesięcy.

Obsługa tachografów potrzebna jest zatem po to, aby móc właściwie przestrzegać wspomnianych przepisów prawnych. Jest ona niezbędna zarówno na etapie przyjmowania zleceń, planowania całej trasy, jak i wprowadzania korekt, które mogą być wymagane ze względu na zmianę warunków drogowych, terminów załadunków bądź rozładunków.

Nauka obsługi tachografu cyfrowego – jak podejść do tego właściwie?

Aby obsługiwać tachograf cyfrowy, niezbędnym przedmiotem jest karta kierowcy, którą umieszcza się w tachografie przed uruchomieniem pojazdu. W tachografie ustawia się także państwo, w którym kierowca obecnie przebywa, a także poszczególne opcje takie, jak status aktywności – czy jest w trakcie pracy, dyżuru, czy też przerwy na odpoczynek. W tachografie kierowca rejestruje również inne aktywności. Może to być tankowanie, obsługa techniczna pojazdu, wypełnianie dokumentów przewozowych CMR czy nawet sprzątanie kabiny ciężarówki. Kończąc pracę, kartę kierowcy wyjmuje się z urządzenia i zabiera ze sobą. Kierowca ma obowiązek wozić z sobą papier, który ma posłużyć ewentualnym wydrukom z tachografu na wypadek kontroli.

Dane z tachografu, które gromadzi się na karcie kierowcy, należy zbierać i archiwizować – jest to obowiązek pracodawcy, czy też właściciela samochodu ciężarowego. Właściciel firmy transportowej powinien co pewien czas odczytywać zarówno kartę kierowcy, jak i pamięć tachografu.

Sama obsługa urządzenia nie jest bardzo skomplikowana. Nauka obsługi tachografu cyfrowego trwa więc zazwyczaj maksymalnie godzinę. Kierowca uczy się jej w trakcie wykonywania kursu na przewóz rzeczy. Tachograf wspomniany jest również podczas wykładów na prawo jazdy kategorii C1, C, C+E, D1, D, D+E. Tachograf obsługuje się przy użyciu kilku przycisków, takich jak strzałki czy przycisk “OK”. Jest on wyposażony w dwa sloty na karty kierowcy. Dzięki temu urządzenie może rejestrować różne czynności nawet w przypadku, kiedy w trasę wyrusza dwóch kierowców. Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w podwójnej obsadzie obie karty powinny znajdować się w tachografie. Po zakończeniu zmiany danego kierowcy wyciąga on swoją kartę i umieszcza w slocie numer 2.

Mimo że zawodowi kierowcy stale mają do czynienia z tachografem cyfrowym, to wielu z nich nie jest właściwie zaznajomionych z jego obsługą. Warto zatem inwestować czas i środki w to, aby kierowcy oraz ich pracodawcy, a także osoby zarządzające transportem wiedziały, jak się z tym urządzeniem obchodzić.

Jak nauczyć się obsługiwać tachograf cyfrowy?

Istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest nauka za pomocą instrukcji obsługi tachografu, która jest jednak zwykle dość obszerna i może sprawić niemało kłopotów. Ponadto obejmuje ona również kwestie techniczne danego urządzenia oraz funkcje dodatkowe, z których nie korzystamy na co dzień. Inną opcję stanowi nauka pod nadzorem doświadczonych kierowców, którzy ów sprzęt potrafią już obsługiwać z racji wieloletniej pracy w swoim zawodzie. Prawdopodobnie najbezpieczniejszą drogą jest postawienie na specjalistyczny kurs, podczas którego eksperci nauczą nas, jak wygląda właściwa obsługa tachografu, manualne wprowadzanie danych, tworzenie i opisywanie wydruków z tachografu, a może nawet umożliwią skorzystanie z symulatora tachografu cyfrowego, dzięki czemu wiedzę sprawdzić będzie można „w praktyce”.