Terminal kontenerowy

19.07.2021

Terminal kontenerowy

Terminal kontenerowy to obiekt, w którym następuje przeładowywanie kontenerów z różnych środków transportu w celu ich dalszego przewożenia. Jest to jeden z podstawowych elementów łańcucha dostaw i sieci transportowych, dlatego tak ważne jest poznanie jego dokładnej definicji i charakterystyki oraz podstawowych działań. Terminale kontenerowe dzielą się na lądowe, morskie i suche porty, a każdy z nich ma inną lokalizację. Terminale lądowe znajdują się, jak sama nazwa wskazuje, na lądzie i są najczęściej zlokalizowane w pobliżu szlaków kolejowych i drogowych. Często można je spotkać na ich skrzyżowaniach, co zwiększa praktyczność tego rodzaju rozwiązań. Do najważniejszych działań terminali lądowych należy świadczenie usług przeładunkowych między transportem kolejowym a samochodowym. Morski terminal kontenerowy znajduje się zawsze w portach i jest punktem łączącym transport morski z lądowym. Natomiast suche porty kontenerowe są zlokalizowane w pobliżu portów morskich, aby miały z nimi łatwe i bezpośrednie połączenie, co zwiększa wydajność pracy i znacznie ją przyspiesza. Ich głównym zadaniem jest wspieranie wspomnianych portów w standardowym funkcjonowaniu, a także odciążanie ich z niektórych działań. Zatem jak widać, terminale kontenerowe pełnią bardzo ważną funkcję, dlatego jest ich tak wiele na całym świecie.

Charakterystyka suchych portów

Suche porty, jak sama nazwa wskazuje, są zlokalizowane na suchym lądzie, a dokładniej w jego głębi. To rodzaj terminali kontenerowych charakteryzujący się odpowiednim połączeniem z morskim, w wyniku czego jest przeznaczony do przejmowania ładunków intermodalnych. Najczęściej są to właśnie kontenery, które w suchych portach są przechowywane bądź przygotowywane do dalszego transportu. Zatem z definicji jednoznacznie wynika, że tego rodzaju terminale stanowią logistyczne zaplecze portów morskich.

Co warto wiedzieć o terminalu morskim?

Morskie terminale kontenerowe opierają się na wielu procesach logistycznych, dlatego w ich przypadku tak ważne są poszczególne elementy układu wchodzącego w skład systemu portowo-logistycznego. Działania te polegają na planowaniu, kontrolowaniu i organizacji transportu oraz przeładowywaniu kontenerów. Za pracę tego rodzaju odpowiadają spedytorzy, agenci oraz maklerzy okrętowi. Wszystko to wchodzi w skład usług dyspozycyjnych. Natomiast morskie terminale kontenerowe specjalizują się także w usługach techniczno-wykonawczych. Pod tym pojęciem kryją się wszelkie działania wykonywane na rzecz statków i ich ładunków. Mowa zatem o przeładunku, magazynowaniu, kontroli celnej czy zaopatrywaniu jednostek pływających w kontenery.

Prawidłowe funkcjonowanie terminali morskich opiera się na systemie zwanym TOS (Terminal Operating System), podzielonym na kilka modułów, wśród których można wyróżnić zarządzanie finansami i informacjami, planowanie operacji na nadbrzeżu, załadunek i wyładunek statku oraz zarządzanie przepływem kontenerów. Opieranie się na wspomnianym systemie ma wiele zalet, gdyż zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo pracy terminali morskich.

Charakterystyka lądowych terminali kontenerowych

Lądowe terminale kontenerowe spełniają niezwykle istotną funkcję, gdyż do ich głównego działania należy składowanie jednostek ładunkowych pomiędzy poszczególnymi etapami ich transportu. Dzielą się one na trzy strefy, wśród których można wyróżnić przestrzeń przeznaczoną do składowania kontenerów na puste i pełne, przyjmowania ich oraz wydawania. Każdy lądowy terminal kontenerowy jest wyposażony w odpowiednie urządzenia niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Podstawowymi elementami infrastruktury są tory kolejowe, a plan rozlokowania poszczególnych stref powinien zapewniać efektywne wykorzystanie dostępnego terenu oraz optymalizację działań terminalu, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich maszyn, ładunków oraz zatrudnionych osób.