Transport i pojazd całopojazdowy

27.04.2022

Ładunek - transport całopojazdowy

Przy przewozach towarowych jednym z ważniejszych kryteriów jest pojemność pojazdu oraz stopień jego zajętości. Ładunek (transport) całopojazdowy to forma dostarczania towaru, gdzie jeden klient zamawia całą przestrzeń towarową, który jest zakontraktowany przez jednego odbiorcę. Jest to bardzo wygodna forma usług transportowych, która jest praktykowana zwłaszcza przez firmy z dużą ilością produktów. Co istotne całościowe zakontraktowanie pojazdu nie oznacza jego wypełnienie w 100%. Istotą jest tu oszczędność czasu oraz logistyczna, która przekłada się na rozładowaniu grupy towarów w jednym punkcie — bez konieczności robienia przystanków dla innych klientów.

Przewozy całopojazdowe pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, gdzie 100% zawartości w naczepie lub przyczepie udaje się tylko do jednego miejsca. Nie trzeba się martwić dodatkową awizacją na innych przystankach oraz zgubieniem pakunku po drodze — towar jest plombowany i otwierany dopiero na miejscu. Na rynku znajdziemy jeszcze ładunki drobnicowe, ponadgabarytowe, które mają swoją niszę. Przejazd całopojazdowy jest przeznaczony dla przedsiębiorców z dużą ilością towaru, który w szybkim czasie powinien być dostarczony tylko w jedno miejsce. 

Ładunek FTL — na czym polega?

Ładunek całopojazdowy można rozszyfrować również pod skrótem FTL — Full Truck Load. W wypadku FTL możemy też mówić o pełnym obciążeniu pojazdu, czyli z maksymalnym naciskiem na oś opisanym w polskim lub europejskim prawodawstwie. Jest to typ przejazdu, który preferuje większość nie tylko zleceniodawcą, ale także kierowców oraz spedytorów. Samochód załadowany dla jednego odbiorcy oznacza znacznie mniej pracy. Kierowca nie jest skazany na zrobienie kilku przystanków w tracie, a także nie musi się zamartwiać awizowaniem innych klientów. Spedytor może się skupić na prostej trasie prosto do odbiorcy.

Dla przedsiębiorstwa tego typu przewozy są również sporą oszczędnością. Firma transportowa ma znacznie mniejszą papierologię oraz fakturowanie, co pozwala ich pracownikom skupić się na pozostałej działalności firmy.

Towar dojedzie bezpośrednio do zaplanowanego miejsca odbioru — w proporcji pieniądze oraz zaoszczędzony czas wychodzi to naprawdę korzystnie. Przewóz całopojazdowy definicja — szybko, bezpośrednio i znacznie mniejsza zabawa z papierami. Ładunek FTL to bardzo opłacalna opcja dla każdej strony kontraktu i warto się nad tego typu formą przewozów zastanowić.

Zalety i wady transportu całopojazdowego

Oczywiście tego typu usługi mają swoje zalety i wady. Warto się skupić na zaletach, które powinny zachęcić Państwa do skorzystania z tego typu opcji przewozu. Z zalet można wymienić:

  • cała przestrzeń ładunkowa jest przeznaczona tylko dla jednego klienta;
  • możliwość przewozu dużej ilości jednego typu towaru do jednego kontrahenta;
  • możliwość przewozu różnorodnej grupy towarów, którą zamawia od Państwa jeden klient;
  • trasa jest z góry wyznaczona i brak na niej pośrednich przystanków;
  • jedna trasa bez dodatkowych postojów oznacza znaczną oszczędność czasu;
  • jest to polecana forma dla wartościowego produktu lub cennych ładunków, które nie znoszą ścisku oraz długich przejazdów;

W przypadku wad możemy mówić o:

  • przy przejeździe typu FTL pojazd może nie być w 100% wypełniony towarem;
  • może się to przekładać na wyższe koszty i lepszą alternatywą powinien być przejazd drobnicowy;
  • Ładunek FTL nie za każdym razem jest dobrym wyborem i czasem lepiej postawić na drobnicowy. Jednak gdy mają Państwo dużo towaru do zawiezienia do jednego klienta, to opcja ładunek całopojazdowy będzie idealna cenowo oraz czasowo. 

Różnica między ładunkiem całopojazdowym a drobnicowym

Różnica między przejazdem całopojazdowym a drobnicowym nie przekłada się tylko w stopniu zajętości towaru. Po pierwsze ładunek całopojazdowy to oferta dla Państwa, jeśli nie chcecie się dzielić powierzchnią przyczepy z innymi klientami. W przypadku dzielenia przestrzeni z innymi zleceniodawcami przestrzeni na towar jesteśmy skazani na dodatkowe postoje na trasie. Ładunek klientów także musi dotrzeć w zakontraktowane miejsca. Trzeba go również wyładować — oznacza to większe przestoje w drodze do finalnego punktu dla Państwa produktów.

Druga kwestia to sposób wyceniania przestrzeni ładunkowej w pojeździe. W transporcie drobnicowym koszt przewozu towaru jest przeliczany na jedną paczkę tak jak w typowych usługach kurierskich. Forma FTL proponuje rozliczenie za całą przestrzeń ładunkową pojazdu, którą mogą Państwo wykorzystać w procencie, jaki tylko chcecie. Są to znacznie wyższe koszty, ale czasem szybkość dostarczenia przesyłki do klienta jest znacznie cenniejszy. No i mamy do dyspozycji cały samochód dla siebie — co też znacząco ułatwia wyładunek na miejscu. 

Kiedy warto postawić na ładunek FTL?

Ładunek całopojazdowy to bardzo opłacalna forma dostarczania przesyłek — zwłaszcza na dalekich dystansach. Dla klientów i samej firmy przewozowej oznacza ona znaczne oszczędności w czasie dostarczenia oraz przy samym wyładunku. Kierowca nie jest zmuszony do dodatkowych postojów i jedzie prosto do celu. Z pewnością ucieszy się też na myśl, że nie będzie musiał wiele razy awizować różnych paczek. Tego typu transport jest zwłaszcza preferowany dla firm, które zajmują się wysyłką dużej partii towarów. Jeśli musi dotrzeć jeden rodzaj produktu lub różnorodny ładunek w dużej ilości do jednego klienta, to opcja całopojazdowa będzie najbardziej opłacalna nie tylko kosztowo, ale również czasowo.

Dzielenie przestrzeni z innymi klientami może spowodować kilka błędów — co skończy się na reklamacji. Towar może się nie tyle uszkodzić, ile dojdzie do pomyłki i zostanie wydany w złym miejscu. Dlatego też opcja całopojazdowa jest znacznie pewniejsza w przypadku drogocennego ładunku. Jest on zabezpieczony oraz zaplombowany w punkcie startu i drzwi otwierają się dopiero w miejscu dostarczenia dla Państwa klienta. 

Ładunek całopojazdowy w praktyce

W praktyce transport drobnicowy wymaga użycia znacznie większych środków logistycznych. Jest on opłacalny dla firmy przewozowej, jeśli pojazd nie jest nawet wypełniony w 50% oraz nie są pokryte podstawowe koszty przejazdu — wliczając paliwo, kierowcę oraz opłat drogowe i celne. W transporcie drobnicowym paczki powinny się także znaleźć w sortowni, która rozdziela jest pod odpowiednie destynacje. W ruch też musi pójść planowanie w spedycji. Trzeba nie tylko zaplanować optymalną trasę, ale również pomyśleć o prawidłowym rozstawieniu paczek w samochodzie.

Całopojazdowy przejazd z towarem nie ma takich problemów. Ładunek w sporej ilości może być odebrany prosto od firmy i zaplombowany bez przystanków dotrze do waszego klienta. Odpada kwestia sortowni oraz specjalnego rozplanowania miejsc na pace spowodowanego obecnością paczek innych klientów. W usłudze przewozowej do jednego miejsca wszelkie działania logistyczne są znacznie uproszczone. Spedytor tak naprawdę może się skupić na trasie, która będzie bardziej opłacalna czasowo dla Państwa. Dlatego też z tego typu usług korzystają chętnie duże firmy, które codziennie mierzą się z wysyłkami sporych partii towarów do swoich klientów. 

Ładunek FTL — idealna forma dla różnorodnego biznesu

Warto znowu wspomnieć przewóz całopojazdowy definicja — dojazd w jedno miejsce i znaczna oszczędność czasu. Odkryło to już całkiem sporo firm z różnych gałęzi gospodarki, które zajmują się wysyłaniem dużych zakontraktowanych partii towarowych.  Z ładunku typu FTL korzystają chętnie producenci produktów spożywczych, wytwórcy części, chemii użytkowej oraz produktów dostarczanych bezpośrednio do magazynów dużych sieci handlowych. Tego typu przejazdy sprawdzają się na wszystkie odległościach — jest on opłacalny w relacjach lokalnych, krajowych oraz międzynarodowych.

Jeżeli jest to dla Państwa opłacalne lub zależy wam na szybszym dostarczeniu ładunku do klienta, to warto jednak skorzystać z usług typu FTL. Przy drogocennym towarze często czas ma większe znacznie od kosztów ogólnych. Przejazd całopojazdowy to szybki, skuteczny i pewny sposób dostarczania dużej ilości towarów na każde odległości. Znacząco upraszcza wszystkie czynności związane z logistyką, a kierowca oraz spedytor mają znacznie mniej pracy. Jest to forma, którą polubili nie tylko klienci biznesowi, ale również sami spedytorzy — w wielu przypadkach jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie dla wszystkich stron.