Transport materiałów masowych

19.05.2022

Transport materiałów masowych 

Każdego dnia niezliczone ciężarówki przejeżdżają z punktu A do punktu B z najróżniejszymi towarami i produktami, zaopatrując zarówno osoby prywatne, firmy, hurtownie  jak i  np. supermarkety w nowe artykuły spożywcze, które następnie możemy ponownie kupić. 

Co to jest ładunek masowy?
Towary masowe należą do najczęściej przewożonych towarów i obejmują towary składowane jawnie lub luzem.

W zależności od rodzaju materiałów sypkich są one przechowywane w silosach lub na zewnątrz, jeśli nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Aby lepiej zrozumieć pojęcie materiału sypkiego, poniżej wymieniliśmy różne jego formy: 

  • Materiały budowlane: żwir, piasek, cement lub wierzchnia warstwa gleby
  • Artykuły spożywcze: mąka, zboże, kawa, sól lub cukier
  • Wypełniacze: granulki, pastylki lub pigmenty
  • Surowce: ruda, węgiel lub sól drogowa

Z reguły towary masowe są przenoszone za pomocą przenośnika taśmowego, gdy są przygotowane do transportu na wagonach lub ciężarówkach. 

Jakie nośniki ładunków są dostępne dla towarów masowych?
Skoro już wiemy, czym właściwie są towary masowe, pojawia się pytanie, jak najlepiej przewozić towary masowe, aby zapewnić ich szybki i łatwy transport. 

W zależności od różnicy, jaką trzeba pokonać, do transportu towarów masowych można wykorzystać różne nośniki ładunku. Do takich nośników ładunku należą np. 

  • Ładowarki ciężarowe, które pracują w transporcie drogowym i przewożą np. gruz budowlany
  • Specjalne wagony silosowe, które są wykorzystywane w kolejowym transporcie towarowym, np. do przewozu soli.
  • Specjalne bunkry lub ładownie masowe, które są wykorzystywane w transporcie morskim na statkach i służą np. do przewozu zboża. 

Na co należy zwrócić uwagę przy załadunku ładunków masowych?
Ładunki masowe mogą być transportowane i dostarczane do nas drogą lądową, morską lub powietrzną. Jednak w tym kontekście wciąż pojawia się pytanie, jak prawidłowo załadować wybrany materiał sypki i co należy wziąć pod uwagę.

Jak wspomniano, niektóre towary masowe są przechowywane w silosach, na przykład jeśli są wrażliwe na światło i/lub warunki atmosferyczne. W teorii silosy te umożliwiają nie tylko proste i efektywne magazynowanie, ale także łatwy załadunek. 

Problemem, który czasem się tu pojawia, jest zatykanie silosu przez materiał sypki, co może prowadzić do problemów podczas załadunku, a w najgorszym przypadku także do uszkodzenia silosu. Z tego właśnie powodu ważne jest, aby silosy były regularnie czyszczone i miały specjalny kształt, aby zapobiec takim sytuacjom. 

W przypadku załadunku materiałów sypkich, które nie są wrażliwe na warunki pogodowe, zwykle stosuje się bardziej surowe podejście, ponieważ na przykład do transportu węgla z centralnego magazynu na statek lub do elektrowni węglowej używa się przenośników taśmowych. W tym kontekście wykorzystuje się również np. koparki, które mają duże łopaty i mogą szybko i łatwo załadować materiał sypki z punktu A do punktu B. Węgiel jest następnie transportowany do elektrowni węglowej. 

Należy jednak pamiętać, że łyżki koparek muszą się również odpowiednio zamykać, aby straty podczas załadunku materiałów sypkich były jak najmniejsze i aby można było załadować jak najwięcej materiału za jednym razem, co prowadzi również do skrócenia czasu załadunku, który odgrywa ważną rolę w logistyce. 

Towary luzem to właściwie wszechobecna forma towarów, z którą spotykamy się na co dzień. Czy to płatki owsiane, które mamy rano w musli, gruzy z placu budowy, które widzimy w drodze na autobus, czy kawa, którą pijemy rano, aby się obudzić. Wszystkie te rzeczy są towarami masowymi, które muszą być transportowane w określony sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach.