Transport towarów

13.07.2021

Transport towarów

Transport towarów to zespół czynności związanych z przemieszczaniem różnego rodzaju ładunków przy wykorzystaniu odpowiednich środków, wśród których można wymienić samoloty, statki, koleje czy samochody. W jego przypadku najważniejsza jest logistyka, czyli proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu towarów, przy zachowaniu maksymalnego poziomu efektywności, ekonomiczności, wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa. Występuje wiele rodzajów transportu towarów, które są bardzo zróżnicowane. Warto poznać szczegółowo każdą grupę, skupiając się nie tylko na definicji samego pojęcia, ale również na korzyściach. Przewóz towaru umożliwia jego przepływ między różnymi miejscami, a w jego procesie uczestniczą osoby zatrudnione w firmach spedycyjnych, które w swojej pracy opierają się na dobrym zorganizowaniu łańcuchów dostaw oraz wyborze odpowiednich środków, dzięki czemu świadczone usługi spełnią wszelkie oczekiwania i potrzeby klientów. Na ich zadowolenie ma wpływ cena transportu towarów, szybkość realizacji, terminowość oraz dbałość o stan przewożonych ładunków.

Rodzaje transportu towaru

Większość działalności rozpoczyna się od transportu, gdyż dzieje się to na skutek konieczności dostarczenia ładunków z jednego punktu do drugiego. Z tego też względu transport towaru dzieli się na kilka rodzajów. Warto poznać ich szczegóły i różnice.

Transport samochodowy

Transport samochodowy to przewóz towarów przy użyciu samochodów. Wśród jego zalet można wymienić przede wszystkim możliwość dostarczenia ładunku bezpośrednio do wskazanego miejsca docelowego. Samochody osobowe mają jednak niewielką pojemność ładunkową, co zwiększa koszty transportu, również przez wysokie ceny paliw oraz koszty amortyzacji pojazdów.

Transport drogowy

Drogowy transport towarów charakteryzuje się przewozem ładunków po wyznaczonych trasach. W jego przypadku wykorzystuje się samochody ciężarowe wyposażone w specjalne naczepy, plandeki, cysterny czy chłodnie. Jest to bardzo popularny rodzaj transportu na całym świecie.

Transport lotniczy

Lotniczy transport ładunków to zdecydowanie najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu, do której wykorzystuje się samoloty, które są w stanie pokonać w krótkim czasie bardzo duże odległości. Ten rodzaj transportu jest uznawany za najbezpieczniejszy, a także ma największe znaczenie w komunikacji międzykontynentalnej, a w szczególności transatlantyckiej. Ciekawostką jest fakt, że samoloty mogą przewozić nawet 120 ton towaru.

Transport kolejowy

Kolejowy transport towarów jest transportem lądowym, który pozwala przewozić dużą ilość ładunku w ekonomiczny sposób. Wykorzystuje się w nim kolejowe środki transportu, które poruszają się po wyznaczonych trasach, a konkretniej torach pomiędzy miastami. Liczne połączenia i trakcje kolejowe pozwalają również na międzynarodowe przewozy towarów.

Transport morski

Transport morski, zwany również wodnym, jest bardzo ekonomiczny, szczególnie w przypadku komunikacji międzykontynentalnej. Jednak wiąże się z dość długim czasem przewozu oraz z koniecznością wykorzystania transportów drogowych bądź lotniczych, gdyż towary przewożone drogą morską należy przeładować po dotarciu do portów. Fracht morski umożliwia przewożenie dowolnych ładunków, w różnych stanach skupienia, a także o dowolnej masie czy rozmiarze, na co pozwala różnorodność floty morskiej i wielkości statków. W zależności od ładunku można wyróżnić kontenerowce, masowce, drobnicowce oraz zbiornikowce.

Transport międzynarodowy 

Międzynarodowy transport towarów występuje wtedy, gdy miejsce nadania ładunku znajduje się na terenie jednego kraju, a docelowy punkt odbioru leży poza jego granicami. Jest to bardzo popularna gałąź transportu, gdyż swoim zasięgiem obejmuje cały świat.

Transport ponadgabarytowy 

Ponadgabarytowy transport ładunków odnosi się do transportu, w którym ładunki przekraczają wielkością i masą dozwoloną prawnie normy poruszania się po drogach. Dla przykładu w Polsce następuje to w przypadku, gdy wysokość ładunku przekracza 4 metry, szerokość jest większa niż 2,5 metra, a długość przekracza 16,5 metra.

Funkcje transportu

Transport spełnia wiele funkcji, które dzielą się na pierwotne i wtórne. Do pierwotnych można zaliczyć sam przewóz towarów i wszelkie działania związane z jego przeładunkowaniem. Natomiast do funkcji wtórnych zalicza się przede wszystkim zabezpieczenie dróg, organizowanie logistyki pod kątem bezpieczeństwa, a także odpowiedzialność za pracowników oraz przewożony towar. Aby sama organizacja przebiegła sprawnie, należy przeprowadzić skuteczną operację przemieszczenia towaru wedle ściśle określonych zasad. W tej kwestii istotne jest określenie ilości przewożonych ładunków, poszczególnych punktów dostaw, dostępnych środków transportu i optymalnego załadunku, wybór najkrótszej i zarazem najlepszej drogi dostawy oraz ekonomiczne łączenie kilku punktów dostaw w całym łańcuchu transportowym.

Kto świadczy usługi transportu towarów i w nich uczestniczy?

W przewozie towarów uczestniczą różne jednostki, a każda z nich jest odpowiedzialna za inne działania. Wśród nich można wymienić nadawcę, czyli przedsiębiorstwo wysyłające towar oraz odbiorcę, który zgodnie z umową jest uczestnikiem odbierającym towar. Natomiast pomiędzy nadawcami a odbiorcami funkcjonuje cała sieć transportowa, w której można wyróżnić załadowców, przewoźników i pośredników. Załadowcy odpowiadają za załadowanie towarów, a głównym zadaniem przewoźników jest sam transport towarów zgodnie z umową i dopełnienie wszelkich działań logistycznych. Pośrednicy natomiast prowadzą działalność polegającą na łączeniu kontrahentów w transakcjach handlowych, co ma na celu podpisanie umów transportowych. Dodatkowo pośrednicy organizują przewozy i dbają o ich prawidłowe wykonanie zgodnie z warunkami określonymi przez zleceniodawcę.

Koszty transportu – jakie czynniki na nie wpływają?

Wiele czynników ma wpływ na koszty transportu. Wśród nich można wymienić między innymi odległość przewozu, podatność przewozową ładunku oraz rodzaj wybranej gałęzi i środka transportu. Dodatkowo istotny jest stopień jego wykorzystania oraz wielkość pracy przewozowej i skala przeprowadzanych działań. Ostatecznie wszelkie koszty związane z transportem towarów są dyktowane przez przewoźników, którzy zwracają między innymi uwagę na stawki przewozowe, minimalną wagę ładunków, urządzenia niezbędne do załadunku i wyładunku, pakowanie i tworzenie jednostek ładunkowych, a także możliwość powstania ewentualnych uszkodzeń w trakcie przewozu.