Współpraca z przewoźnikami

16.01.2023

Współpraca z przewoźnikami

Współpraca  z przewoźnikami - na rynku produkcyjnym, handlowym - jest kluczowym elementem funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Przewoźnicy są odpowiedzialni za dostarczenie do klienta pośredniego lub ostatecznego, często też odpowiada za dostarczanie towarów i materiałów w poszczególnych etapach procesu produkcyjnego. Rola przewoźników, nie tylko w branży transportowej jak widać  jest fundamentalna. 

Jak wybrać przewoźnika do współpracy

Przed wyborem, przewoźnika do współpracy, należy dookreślić swoje specyficzne potrzeby (rodzaj  i wolumen towaru, gabaryty, czas dostarczenia, specyfika oraz warunki transportu). Po indentyfikacji swoich potrzeb można przejść do etapu wyboru przewoźnika z dostępnych źródeł . Ważną kwestią jest opinia o przewoźniku, bowiem tak jak każda firma ma swoją reputacje (jest ona niejako gwarantem określonej jakości współpracy). Po wyborze przewoźnika możemy przejść do konstruowania umowy. 

Umowa z przewoźnikiem

Umowa z przewoźnikiem powinna możliwie dokładnie dookreślić warunki współpracy (cena, terminy, warunki płatności, kwestie odpowiedzialności, ubezpieczenia oraz wszelkie inne zmienne wynikające ze specyfiki towaru czy transportu). Podczas współpracy ważne są kwestie monitoringu, przebiegu współpracy aby szybko wychwycić niepawidłowści i je wyeliminować na początu współpracy. Istotną kwestią jest także utrzymywanie pozytywnych relacji pomędzy kontrahentami. 

Jakie są kroki poszukiwania przewoźników do współpracy

Jak kazdy wybór w działaności gospodarczej, wybór przewożnika, powiniem mieć swoją strukturę aby unknąć błędów, często warunkujących dalszą egzystencję na rynku.

  • określ swoje potrzeby i oczekiwania jakie ma nieść współpraca z przewoźnikiem 
  • przeszukaj dostępne bazy (internet, giełdy transportowe, polecenia z branży
  • porównaj oferty pod kątem ważnych dla Ciebie zmiennych
  • sprawdź reputacje (np. opinie na giełdzie transportowej)
  • negocjuj - przed podpisaniem umowy jest czas na negocjacje (cen, warunków, czasu dostawy, zabezpieczeń, etc.)
  • monitoruj przebieg wspólpracy i w odpowiednim momencie reaguj kiedy jest to konieczne.


Odpowiedni wybór przewoźnika i utrzymywanie pozytwnych relacji jest kluczem do optymalnej współpracy: Są rózne modele poszukiwań odpowiednich kontrahentów w procesie logistycznym, ale wyborem optymalnym  jest wykorzystanie giełdy transportowej. Giełda transportowa w dzisiejszych czasach to platforma onlline, gdzie spotyka się dziennie  kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Każdy z podmiotów z jednej strony jest dokładnie weryfikowany (pod kątem wymaganych przez prawo licencji i ubezpieczeń), więc minimalizuje to ryzyko, z drufgiej zaś strony można określająć swoje specyficzne wymagania wybrać ograniczoną liczbę kontrahentów i na bazie negocjacji cen i warunków wybrać przewoźnika.

Przeczytaj również artykuł: "Współpraca dla przewoźnika – czyli jak zdobyć dofinansowanie na firmę transportową"