Cargo

31.03.2021

Cargo

Wiele osób zastanawia się co to znaczy po polsku cargo. Definicja tego słowa jest bardzo prosta, gdyż cargo to nic innego jak ładunek, którym określa się towary umieszczone na pojeździe przeznaczone do przewozu. Do pojęcia cargo zalicza się ładunki, które nie są na stałe zamocowane do środka transportu, w tym również elementu umieszczone w nośnikach ładunku. Wśród nich można wymienić różnego rodzaju kontenery czy skrzynie.

Cargo – podstawowa klasyfikacja transportowa ładunków

Każde cargo, czyli ładunek, ma swoje określone cechy biologiczne, chemiczne, fizyczne czy też fizykochemiczne, które mają ogromne znaczenie w procesie transportowym. Przewożone i transportowane przedmioty są często narażone na różne zmiany, a także na uszkodzenia, dlatego tak istotna jest logistyka każdej operacji i wykorzystywanie prawidłowych technologii i sposobów przewozu, dostosowanych do rodzaju cargo. 

Warto zwrócić uwagę na najważniejsze kryteria pomagające w odpowiedniej klasyfikacji. Wśród nich można wymienić między innymi naturalną podatność przewozową, czyli wszystkie ładunki wrażliwe na warunki i czas transportu, do których zalicza się również towary niebezpieczne. Dodatkowo równie istotna jest techniczna podatność przewozowa, czyli zbiór cech zewnętrznych i właściwości wewnętrznych cargo (np. ciała stałe, płyny czy gazy) oraz podstawowe sposoby załadunku – czy dany ładunek jest napełniany, nasypywany, podnoszony czy wciągany. Liczy się także wielkość cargo, którą można podzielić pod względem drobnych, całopojazdowych i ponadgabarytowych ładunków. Warto również wspomnieć w przypadku kryteriów o ekonomicznej podatności ładunku, który pod tym względem dzieli się na mało, średnio i wysokowartościowe cargo.

Jakie można wyróżnić cechy ładunku?

Każde cargo ma określone cechy, które należy wziąć pod uwagę w procesach odpowiedniego pakowania czy transportu. Wśród najistotniejszych cech i właściwości znajduje się budowa fizyczna, gęstość, temperatura topnienia, krzepnięcia i wrzenia, a także konsystencja. Dodatkowo istotna jest również zawartość poszczególnych składników oraz wytrzymałość na uszkodzenia, w tym na zginanie czy ściskanie. Wszystkie te informacje pomogą odpowiednio zaplanować cały proces transportu, aby ładunek dotarł do docelowego miejsca w nienaruszonym stanie, a jego przewóz był w pełni bezpieczny.

Bardzo ważną kwestią jest także wytrzymałość ładunków, gdyż cargo może być wrażliwe na czas trwania przejazdu, pochłanianie zapachów, oddziaływanie energii mechanicznej, wilgoci, temperatury i światła.

Rodzaje ładunków

Cargo, w skład którego wchodzą wszelkie dobra materialne (surowce, półwyroby, wyroby gotowe czy materiały) przemieszczane w łańcuchu dostaw pod względem rodzaju dzielą się na ładunki:

  • całokontenerowe, wypełniające cały kontener,
  • tranzytowe, znajdujące się między eksportową i importową odprawą celną,
  • ponadnormatywne, których wymiary i/lub masa przekraczają standardy w transporcie,
  • opcjonalne, mogące stanowić alternatywę dla przedmiotu załadunku lub mogące zostać dostarczone w zamian,
  • masowe, bez opakowania, występujące w postaci suchej i płynnej,
  • ciężkie, których masa przewyższa maksymalną przewidzianą w przewodzie za normalną opłatą,
  • chłodnicze, wymagające kontroli temperatury i odpowiednich warunków chłodzenia,
  • całopojazdowe, wypełniające całą powierzchnię ładunkową pojazdu,
  • mniejsze od kontenera, nie wypełniające całej jego pojemności.

Przetargi cargo – co warto o nich wiedzieć?

Przetargi cargo, czyli tak zwane przetargi transportowe, to doskonały sposób na znalezienie odpowiedniej formy przewozu w jak najlepszej cenie. Warto wziąć w nich udział, aby znaleźć korzystne warunki, zoptymalizować wszelkie kwestie związane z transportem, a także skorzystać z usług godnej zaufania firmy, która cieszy się znakomitą renomą na rynku. Na czym polegają przetargi cargo? Otóż obecna cyfryzacja i technologia umożliwiają kontaktowanie się ze sobą w każdej chwili firm z różnych branż. W przypadku tego rodzaju przetargów transportowych klient określa w swojej ofercie miejsce początkowe i docelowe, datę i godzinę załadunku i rozładunku, a także indywidualne potrzeby dotyczące ilości i rodzaju ładunku, a także sposobu transportu. Przewoźnicy otrzymując tę ofertę mogą na nią odpowiedzieć i zaproponować swoje warunki.

  • Czytaj także po angielsku Cargo
  • czytaj także po niemiecku  Cargo
  • czytaj także po rumuńsku - Marfă 
  • czytaj także po litewsku - Krovinys