TransID otrzymasz rejestrując się w aplikacji TransEdu, jeśli jej jeszcze nie masz, ściągnij ją i zarejestruj się.

Blog

ENERGIA Z RUCHU DROGOWEGO

16.08.2018

Turecka firma Deveci Tech postanowiła wykorzystać ruch na drogach i skonstruowała ENLIL - turbinę, która wytwarza energię elektryczną z wiatru. Turbina ma być jednym z elementów inteligentnych i odnawialnych miast przyszłości.

ENLİL to inteligentny pionowy projekt turbiny wiatrowej, który przekształca autostrady w odnawialne źródła energii, wykorzystując dynamikę miasta.
Producentom zależało na prostocie i minimalistycznej formie.  Turbina została zaprojektowana jako niewielki słup z zagiętymi skrzydłami. Nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwa w obsłudze. Bez problemu można ją zamontować i zdemontować, co czyni ją trwałą i mobilną. Dodatkowo w wyposażeniu posiada panel słoneczny, który zamontowany na szczycie turbiny wzmacnia jej działanie.

Urządzenie może wytworzyć około 1 kW energii na godzinę. Pojedyncza turbina ENLIL może z łatwością zapewnić średnie dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną w dwóch gospodarstwach domowych.

Dodatkowym atutem turbiny mają być wbudowane czujniki i platforma IOT, które będą mierzyć temperaturę, wilgotność, siłę wiatru, CO2, a także wykrywać trzęsienia ziemi.  Wszystko po to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo miasta. W przyszłości powstanie aplikacja mobilna, która udzieli tych informacji zainteresowanym.

Turbina będzie zainstalowana nie tylko przy głównych ulicach, ale także w parkach, w pobliżu nabrzeży, na dachach, przy gospodarstwach domowych, czyli wszędzie tam, gdzie występuje wiatr. Natomiast jak zapewniają producenci, to ulice z wielkimi pojazdami i ciągłym ruchem niezależnie od pory dnia stanowią idealną lokalizację. Wytworzona energia może trafić do miasta lub być wykorzystana do utrzymania dróg.

Aktualnie Turbina ENLİL jest testowana na ulicach Stambułu w Turcji i wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Producentowi zależy na tym, by produkt jak najbardziej wydajny, zanim trafi do sprzedaży.


Nazwa ENLIL pochodzi od mezopotamskiego Boga wiatru i burz, a urządzenie możecie zobaczyć na filmie.

 

Żródło: www.devecitech.com