Blog
Tautliner
15.04.2021

Tautliner

Tautliner to po polsku naczepa typu firanka, która charakteryzuje się przede wszystkim specjalną konstrukcją oraz korzystnym stosunkiem wagi do wytrzymałości, a także możliwością szerokiego zastosowania, dlatego stanowi bardzo popularne rozwiązanie wśród ciężarówek spotykanych na ulicach całego świata. Istnieje wiele sposobów załadunku tego rodzaju naczepy. Tautliner nazywany jest także naczepą kurtynową, która wyposażona jest w przesuwny dach i przesuwne plandeki boczne.

Co to jest tautliner?

Tautliner to specjalny rodzaj naczepy, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest dostępna w formie standard oraz mega. Wersje te różnią się wymiarami, gdyż tautliner w wersji mega ma wewnętrzną wysokość do 3 metrów i jest doskonale dostosowany do transportu ładunków o dużych kubaturach, dlatego rozwiązanie to najczęściej wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej. Niezależnie od rodzaju tautlinera w czasie załadunków i rozładunków plandeki boczne można swobodnie przesuwać, stąd też nazwa firanka. Pozwala to na załadunek z boku, od góry oraz od tyłu, poprzez otwarcie na boki tylnych drzwi i zastosowanie ramp. Sama konstrukcja tautlinera stanowi stalową platformę z solidnie wykonanym rusztowaniem i przesuwnymi kłonicami. Powierzchnie boczne są wzmocnione łatami burtowymi. Warto także wspomnieć o wytrzymałości i odporności na uszkodzenia, gdyż tautliner skutecznie zabezpiecza ładunek przed losowymi sytuacjami, a także negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Plandeki boczne są również dodatkowo wzmocnione pasami wykonanymi ze stalowej siatki, a całość jest umieszczona na plastikowych rolkach podwieszonych do szyny.

Tautliner – zastosowanie

Tautlinery mogą służyć do przewozu wszystkich przedmiotów, jednak są wykorzystywane w szczególności do długich towarów ładowanych z boku lub od góry, wśród których można wymienić między innymi różnego typu rury. Dodatkowo przewożony ładunek bez względu na jego rodzaj należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu najczęściej wykorzystuje się pasy transportowe, łańcuchy mocowane, napinacze, kątowniki plastikowe, maty gumowe zabezpieczające ładunek przed przesuwaniem się oraz tylną łatę (stopbar), która chroni go przed przewróceniem się np. podczas gwałtownego hamowania lub w czasie podjazdu bądź zjazdu ze stromego zbocza. Zdecydowanie tautlinery, czyli po polsku naczepy firanki, to pojazdy, w które warto zainwestować, szczególnie w przypadku firm transportowych i spedycyjnych, gdyż stanowią doskonałą inwestycję zwiększającą wydajność, efektywność i bezpieczeństwo pracy.