Oko na eksperta
Anna Baczkowska-Dobranowska
Anna Baczkowska-Dobranowska
Stowarzyszenie Doradców ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych

Nauczycielka przedmiotów logistycznych w ZSZ nr 1 w Krakowie, doradca ADR. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie i Politechniki Krakowskiej, gdzie zdobywała wiedzę w zakresie gospodarowania odpadami i substancjami niebezpiecznymi oraz logistyki i transportu drogowego. Obecnie kończy studia podyplomowe "Logistyka i spedycja" dla nauczycieli.

Jej wiedza podparta jest licznymi certyfikatami, m.in. świadectwem przeszkolenia doradcy ds. bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych czy certyfikatem kompetencji zawodowych w międzynarodowym przewozie drogowym osób i rzeczy. Mimo tak bogatego doświadczenia, wciąż poszerza swoje kompetencje w zakresie ADR.

Kontakt:
http://www.euro-szkolenia.pl/
euroszkolenia@interia.pl

O czym przewożący towary niebezpieczne powinien pamiętać?

kategoria:
Transport drogowy
28.10.2015

Wymagana dokumentacja
 

Przewoźnik  powinien zaopatrzyć kierowcę w stosowną dokumentację, oraz właściwe wyposażenie zgodne z instrukcjami pisemnymi i wymaganą ilość, rodzaj  i o określonej ilości środka gaśniczego  gaśnice. 
Kierowca przewożący towary niebezpieczne w ilościach wymagających oznakowania pojazdu tablicami barwy pomarańczowej powinien być zaopatrzony w następującą  dokumentację:

- dokument  przewozowy / CMR zgodny z ADR

W dokumencie przewozowym ważna jest kolejność i sposób przekazania informacji.
Dokument przewozowy powinien zawierać: numer UN przewożonego materiału poprzedzonego literami ”UN”, prawidłową nazwę przewozową, grupę pakowania, (np. PG III)   liczbę i określenie sztuk przesyłki np. jedna skrzynia,  całkowitą liczbę każdego z towarów niebezpiecznych  mającego odrębny numer UN,  kod ograniczeń przewozu  przez tunele o ile przejazd odbywa się przez tunele. Podaje się  również nazwę i adres nadawcy, odbiorcy i dane kierowcy. Dokumenty, podobnie jak wyposażenie pojazdu, są  przedmiotem  kontroli Inspekcji Transportu Drogowego i innych uprawnionych służb.

- instrukcje pisemne dla kierowcy

Instrukcje pisemne powinny być dostarczone przed rozpoczęciem przewozu. Powinny być zrozumiałe dla kierowcy i być zgodne ze wzorem podanym w Umowie ADR. Na ostatniej stronie instrukcji wymienione jest przewożone wyposażenie, w tym wyposażenie dodatkowe dla niektórych klas (towary niebezpieczne dzielą się na klasy w zależności od zagrożenia dominującego jakie stwarzają)

- zaświadczenie ADR, czyli dokument uprawniający do przewozu towarów niebezpiecznych po odpowiednim  kursie i po zdanym egzaminie 

Kursów dla kierowców przewożących jest kilka: 

- podstawowy do przewozu towarów niebezpiecznych w sztukach przesyłki oraz luzem, 
- specjalistyczny  do przewozu towarów niebezpiecznych w cysternach, 
-specjalistyczny w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych klasy 7
materiały promieniotwórcze, 
- specjalistyczny w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych klasy 1 materiały i przedmioty wybuchowe.
- dla przewozu w cysternach i dla przewozu materiałów wybuchowych klasy 1.,
- świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych zwane świadectwem z czerwonym paskiem  

Pojazdy przewożące towary niebezpieczne w cysternach muszą przejść  odpowiednie badania i procedurę  na podstawie których  Transportowy Dozór Techniczny wydaje świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych. Takie świadectwo  jest ważne tylko przez 12 miesięcy, ale można przedłużyć jego wazność.

Certyfikat pakowania kontenera lub pojazdu
 

Jeżeli przewóz drogowy towarów niebezpiecznych w dużym kontenerze (o pojemności powyżej 3 m³) dokonuje się bezpośrednio przed przewozem morskim,  to do dokumentu przewozowego należy dołączyć ten certyfikat.
-dokument ze zdjęciem kierowcy.

 

Jak długo przechowuje się kopię dokumentu przewozowego towarów niebezpiecznych ? Przewoźnik i nadawca mają obowiązek przechowywać go przez co najmniej 3 miesiące.