Oko na eksperta
Marta Wiśniewska
Marta Wiśniewska
magazyn

Zamiłowanie do literatury i języka angielskiego ( 2010 roku uzyskała tytuł magistra filologii angielskiej) przerodziło się w zainteresowanie bardziej ścisłymi dziedzinami nauki i zaowocowało tytułem inżyniera automatyzacji systemów magazynowych. Po takim zwrocie trafiła do magazynu jednej z firm logistycznych działających w okolicach Wrocławia, gdzie miała możliwość rozwijać i prowadzić projekty dla różnorodnych klientów, dla których firma Pantos Logistics realizowała usługę magazynowania. Oprócz tego wcielała w życie reguły filozofii Lean Management. W 2014 roku rozpoczęła pracę dla jednego z największych na świecie sklepów internetowych.

Poza magazynami i logistyką interesuje się metodami zarządzania i motywowania pracowników.    

Rodzaje magazynów

kategoria:
Magazyn
11.01.2016

 

...ze względu na sposób załadunku
 

Magazyn charakteryzuje również sposób załadunku. Do wykonywania czynności ładunkowych między magazynem a samochodami ciężarowymi służą doki przeładunkowe. I tak dok rampowy automatycznie dostosowuje się do wysokości naczepy, umożliwiając załadunek tyłem. Dok zerowy (inaczej brama zerowa) umożliwia sprzętowi (wózkowi widłowemu) wyjechanie z budynku i załadunek bokiem lub tyłem z poziomu podłogi - w tym wypadku wózek nie wjeżdża na naczepę pojazdu.

Rozładunek i załadunek towaru jest tym, co rozpoczyna i kończy operację magazynowania, dlatego też magazyny rozróżniać można na podstawie tego, w jaki sposób odbywają się te operacje. Oczywiście jest to również uzależnione od miejsca, w którym znajdują się doki.

  • magazyn przepływowy (przestrzałowy) - doki rozładunkowe znajdują się z jednej strony budynku, a doki załadunkowe z drugiej.

  • magazyn zakręcający - operacja rozładunku i załadunku może mieć postać litery L, gdzie doki rozładunkowe znajdują się na ścianie frontowej, a doki załadunkowe na ścianie z boku budynku, lub litery U, gdy wszystkie doki znajdują się na jednej ścianie - na przykład załadunkowe po prawej, a rozładunkowe po lewej stronie.

  • jeśli magazyn znajduje się wewnątrz hali produkcyjnej, można powiedzieć, że odbywa się w nim ruch obrotowy - wejście i wyjście towaru znajduje się w tym samym miejscu.

Mając styczność z magazynami w swojej codziennej pracy, z pewnością będziesz w stanie dodać do tej listy kilka punktów.

 

Strona 4/4