AGTC

02.05.2022

AGTC

AGTC  to umowa sporządzona w Genewie 1 lutego 1991 roku, która dotyczy transportu kombinowanego oraz infrastruktury towarzyszącej. To jaśnie określone ramy prawne, które na poziomie międzynarodowym pozwoliło jasno określić ramy rozwoju transportu kombinowanego — kolej plus transport drogowy. To również próba standaryzacji zasad oraz stałych parametrów odnośnie do infrastruktury transportowej i przeładunkowej. Dzięki temu transport europejski i procesy logistyczne mogą się odbywać na jednolitych zasadach, które są jasne dla wszystkich stron uczestniczących w umowie. 

W ramach umowy AGTC podpisanej w Genewie zostały określone parametry techniczne i wymagania odnośnie do szlaków kolejowych, które należą do europejskiej sieci kolejowej. Tego typu normalizacja zasad na liniach kolejowych ma pozwolić na szybszy, łatwiejszy oraz odbywający się w ramach tych samych procedur transportów kolejowych i przewozów kontenerowych. Dzięki umowie AGTC również próbuje się unormować jednolite zasady dla kolejowych terminali kontenerowych, gdzie dochodzi do załadunku lub rozładunku na inny transport np. rzeczny albo drogowy. 

AGTC - zasady i polityka transportowa

AGTC transport ma za zadanie wprowadzić jednolite zasady w transporcie kolejowym i kontenerowym na rynku europejskim. Jednolita polityka transportowa pozwala na wprowadzenie sprawdzonych procedur logistycznych w przejazdach kombinowanych na kilku rynkach naraz. Jest to kolejny przykład europejskiego podejścia, to wprowadzenia jednolitych standardów na całym kontynencie. Podpisana w Genewie umowa to kolejny krok na drodze do wprowadzania wspólnych zasad, które ułatwiają handel oraz transport międzynarodowy. 

W umowie znajdują się ramy prawne, które umożliwiają określenie ogólnego plany transportu kolejowego i przewozu kombinowanego dla całego kontynentu — dokładnie wszystkich sygnatariuszy umowy. A co znaczy termin transport kombinowany? Jest to przewóz na jednej trasie, który odbywa się w ramach kilku środków transportu — rozładunek odbywa się w specjalnie dostosowanych terminalach. Zresztą termin infrastruktura towarzysząca dotyczy również przejść granicznych, stacji wymiany grup wagonów lub szerokości wózka oraz przystanie promowe mające status międzynarodowego terminala.

Transport kombinowany w ramach AGTC

AGTC logistyka to międzynarodowy sposób na określenie spójnej międzynarodowej polityki transportowej w ramach transportu kombinowanego. Przewozy kombinowane to kolejna z form transportu intermodalnego, który ma za zadanie zwiększyć potencjał międzykrajowych przewozów kolejowych. Tego typu transport wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu i po drodze zahacza o jeden lub więcej punktów przeładunkowych. Zawsze regułą jest wykorzystanie tylko jednej jednostki przewozowej i ładunek nie opuszcza docelowego pojazdu przez całą podróż.

W polskim prawie transport kombinowany jest zdefiniowany w ustawie o transporcie drogowym. Mówi o tym ustawa z dnia 6 września 2001 o transporcie drogowym rozdział 1, art. 4. W ramach przewozu kombinowanego przyczepa, naczepa i samochód ciężarowy na początku i końcu swojej trasy korzystają z dróg publicznych. Podczas gdy środkowa część transportu odbywa się przy pomocy usługi kolejowej, żeglugi śródlądowej lub morskiej. Umowa AGTC pozwala ustalić podstawowe ramy prawne oraz rozwijać tego typu transport w ramach paneuropejskich korytarzy kolejowych. 

Jaka jest idea umowy AGTC

Idea jest bardzo prosta. W ramach AGTC transport kolejowy tworzy się oraz rozwija infrastrukturę towarzyszącą przy ważnych szlakach kolejowych o znaczeniu międzynarodowym. Dzięki temu w ramach wspólnego rynku europejskiego oraz rozwoju ścieżek pozawspólnotowych powstają znacznie uproszczone zasady. Sygnatariusze umowy zobowiązują się do wprowadzenia jednolitych standardów technicznych w infrastrukturze kolejowej,  a także rozwój szlaków kolejowych w ramach wcześniej ustalonych korytarzy transportowych. 

Zyskują na tym nie tylko Państwa i operatorzy kolejowy, ale także spedytorzy drogowi oraz ich klienci. Transport kombinowany i jednolita umowa standaryzująca zasady rynkowe pozwala na wysyłanie transportu drogowego na dalsze odległości. Transport kolejowym pozwala nie tylko na przewiezienie znacznie większej ilości ładunków. Obecne możliwości technologiczne oraz standardy budowy wagonów pozwalają na sprawne załadowanie i rozładowanie pojazdu z kontenerem, który dalej udaje się samodzielnie w podróż już po zwykłych szlakach drogowych. 

Szlaki transportu kombinowanego w Polsce

Umowa AGTC logistyka obowiązuje w Polsce od 14 stycznia 2002 roku. Tego dnia Rada Ministrów podjęła się rozwijaniu oraz unowocześnianiu wskazanych korytarzy kolejowych w ramach międzynarodowego transportu kombinowanego. Wyznaczone standardy w ramach EKG-ONZ pozwalają na dalszą rozbudowę urządzeń na szlakach kolejowych i tworzenie dodatkowej infrastruktury przeładunkowej. W ramach układu AGTC oficjalnie w Polsce długość linii kolejowych przygotowanych pod przewozy kombinowane to 4278 kilometrów.

W ramach umowy AGTC możemy w Polsce wyróżnić kilka podstawowych odcinków kolejowych:

  • E20: Rzepin - Poznań - Warszawa - Siedlce - Terespol
  • E30: Zgorzelec - Wrocław - Katowice - Kraków - Przemyśl
  • E 59: Świnoujście – Szczecin – Poznań – Wrocław – Opole – Chałupki – Bohumin
  • C-E 59: Międzylesie - Wrocław - Kostrzyn - Szczecin
  • E 65: Gdynia – Gdańsk – Tczew – Bydgoszcz – Katowice – Petrovice u Karvine
  • C-E 65 Gdynia - Inowrocław - Zduńska Wola - Tarnowskie Góry - Pszczyna
  • E 75: Warszawa – Białystok – Ełk – Olecko – Suwałki – Trakiszki

Zasady obowiązujące w AGTC

Umowa AGTC transport kolejowy, która weszła w życie w 1993 roku, obecnie liczy ponad 32 sygnatariuszy. Strona Polska dołączyła jako kolejny sygnatariusz w 2002 roku. Wszystkie strony umowy są zobowiązane do wprowadzenia jednolitych zasad w transporcie kombinowanych i przewozach kolejowych. Wspólne ramy prawne mają pozwolić na dalszy rozwój tej gałęzi transportowej, a także zwiększać konkurencyjność i opłacalność szlaków kolejowych. W ramach AGTC powstało kilka zasad, które mają za zadanie rozwijać inicjatywę.

W ramach AGTC można wyróżnić kilka podstawowych zasad:

  • obowiązkowy spis szlaków kolejowych, które są istotne dla transportu kombinowanego;
  • wykaz wszystkich terminali i przejść granicznych przystosowanych do obsługi transportu kombinowanego;
  • spis wszystkich stacji granicznych, gdzie przeprowadza się zmianę rozstawu kołowego w wagonach;
  • wykaz wszystkich połączeń promowych, które są częścią siatki międzynarodowego przewozu kombinowanego;
  • parametry techniczne międzynarodowej sieci połączeń kombinowanych oraz towarzyszącej infrastruktury;

Warto zaznaczyć, że zmiany w umowie mogą zachodzić na życzenie sygnatariusza tylko po ⅔ głosów. 

Korzyści płynące z umowy AGTC

Korzystanie i bycie członkiem AGTC transportu kolejowego to spora zaleta nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym dla przedsiębiorców z różnych gałęzi gospodarczych działających na rynku. Można tworzyć optymalne kombinacje typu transport drogowy plus przewóz kolejowy, śródlądowy lub morski. Pozwala to na przerzucanie całego pojazdu z ładunkiem na znaczne odległości bez konieczności magazynowania i dodatkowych załadunków/wyładunków. Jest to też jednolity standard logistyczny cały czas rozwijany w ramach międzynarodowego rynku transportowego na całym kontynencie europejskim.

Wprowadzenie jednolitych zasad w infrastrukturze to nie tylko szybsze możliwości w dostarczeniu ładunek na drugi koniec kontynentu. Także przedsiębiorcy, spedytorzy i producenci środków transportu mają jasno określone zasady. Dzięki temu znacznie spadają koszty samego transportu — zwłaszcza w dalszych odległościach. Spedytorzy bez obaw mogą korzystać z terminali przeładunkowych w różnych krajach i przewieźć ładunek w przyczepie na standardowej platformie kolejowej. To również możliwość tworzenia nowych szlaków transportowych bez konieczności wysyłania kierowców w długie i męczące trasy. Transport kombinowany to rozwiązania, które może się stać jedną z podstawowych gałęzi transportowych w przewozach europejskich.