Ciągnik siodłowy

05.10.2021

Ciągnik siodłowy — jaka jest jego definicja?

Co to jest ciągnik siodłowy? Jest to pojazd mechaniczny, przygotowany do przemieszczania się z naczepą transportującą towary. Naczepy są pozbawione przednich kół i podpierają się na tak zwanym siodle, które znajduje się w tylnej części ciągnika. Warto zaznaczyć, że siodło nie stanowi sztywnego połączenia pomiędzy ciągnikiem a naczepą. Naczepa może się skręcać względem ciągnika w dowolny sposób — co zwiększa pole zakrętu oraz ma niebagatelne znaczenie w ciasnych miejscach. Siodła w ciągnikach są uniwersalne oraz standaryzowane. Pozwala to na podpięcie do pojazdu naczepy dowolnego typu i wyprodukowanej przez różnych producentów. Jest to korzystne pod względem ekonomicznym — jeden pojazd może ciągnąć wiele typów naczep przygotowanych do przewozu różnorodnych ładunków. Proces zaczepiania i odczepiania przyczepy nie jest skomplikowany i może to zrobić z powodzeniem jedna osoba bez asysty drugiego człowieka. Jest to najpopularniejsza forma transportu lądowego zwłaszcza na trasach międzynarodowych.

Jakie rodzaje ciągników spotkamy?
Rodzaje ciągników — jakie podstawowe konstrukcje obecnie są oferowane na rynku? Pod względem konstrukcyjnym ciągniki możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza to balastowe przeznaczone do wieloosiowych przyczep. Tego typu pojazd wymaga większej przyczepności na drodze i dlatego na jego tyle znajdziemy balast. Ciągniki z balastem są chętnie wykorzystywane do bardzo dużych transportów — zwłaszcza ponadgabarytowych. Druga znacznie popularniejsza konstrukcja to wspomniane już wcześniej ciągniki siodłowe. Ich popularność jest znacznie większa, a jest to spowodowane znacznie większą skrętnością pojazdu z przyczepą. Niestety ta druga konstrukcja nie jest przystosowana do przyczep wieloosiowych i w tym przypadku lepiej postawić na konstrukcje balastowe.

Jakie rodzaje ciągników siodłowych spotkamy na naszych drogach? W zasadzie można je podzielić na ilość osi, ich skrętność oraz wagę pojazdu. Modele dzielą się na:

  • Lekkie ciągniki siodłowe — według przepisów i danych z Ministerstwa Infrastruktury są to konstrukcje 2-osiowe o wadze 42 ton i 3-osiowe ważące 44 tony. Oczywiście wlicza się w to nie tylko ciągnik, ale także załadowaną naczepę.
  • Ciągnik siodłowy z hydrauliką — są to pojazdy nowszej generacji, które mają wbudowaną hydraulikę. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia wyładowanie paliwa lub gazu. Pojazd z hydrauliką jest znacznie bezpieczniejszy dla osób pracujących przy wyładunku.

Produkcją tego typu pojazdu zajmuje się większość dużych marek motoryzacyjnych, które także oferują własnej produkcji silniki. Tak jest w przypadku niemieckiego koncernu MAN. 

Ciągnik siodłowy z naczepą — jakie są wymagania?

  • Ciągnik siodłowy z naczepą — jakie wymagania stoją przed kierowcą takiego pojazdu? Po pierwsze wymagania psychofizyczne i zdrowotne. Kierowca powinien być okazem zdrowia i bardzo dobrze rozpoznawać odległość. Jeżeli nosi okulary i ma odpowiedni kod w prawie jazdy, to musi je zakładać do jazdy. Nie obejdzie się także bez dobrej spostrzegawczości oraz wysokich umiejętności skoncentrowania uwagi. Jest to praca bardzo monotonna — kierowca musi być odporny emocjonalnie, a także reagować odpowiednio w stosunku do warunków jazdy. Jest to ciężki pojazd, dlatego ważna jest też odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Nie jest to zdecydowanie praca dla osób z problemami z agresją.
  • Ciągnik siodłowy z naczepą — jakie trzeba mieć uprawnienia? Prawo jazdy w tym wypadku jest oczywiste, ale trzeba mieć także odpowiednią kategorię. Trzeba ukończyć kurs nauki jazdy z kategorią C+E. Kierowanie zespołem pojazdów o maksymalnej masie do 12 ton jest możliwe po zdobyciu prawa jazdy z kategorią C1+E. Tego typu praca nie wymaga konkretnego wykształcenia, ale zawsze jest mile widziana osoba z kierunkami zawodowymi: mechanika lub elektromechanika pojazdów mechanicznych. Warto wspomnieć, że każdy potencjalny kierowca ciągnika siodłowego obowiązkowo przechodzi kurs kwalifikacji wstępnej i od czasu do czasu powinien przystąpić do dodatkowego kursu doszkalającego, który podniesie jego umiejętności w prowadzeniu.

Ciągnik siodłowy — czy to dobre rozwiązanie?

Czy ciągnik siodłowy bez naczepy i naczepą to dobre rozwiązanie? Obecnie w transporcie drogowym nie znamy lepszego rozwiązania do przewozu dużej ilości ładunków. Alternatywą jest jedynie transport kolejowy, który obecnie także dopuszcza możliwość stawiania naczep na platformy. Dobrze rozwinięta sieć dróg w Europie, a także nowoczesne oprogramowanie telematyczne pozwala na ustalanie optymalnych tras — czyni to transport drogowy ciągnikami siodłowymi jeszcze bardziej opłacalny. Na rynku znajduje się wiele ciekawych konstrukcji, które nie tylko jeżdżą bezpieczniej, ale zapewniają kierowcom jeszcze większy komfort. Elastyczność związana z podmienianiem naczep powoduje, że flota przedsiębiorstwa przewozowego jest bardziej mobilna i w drodze powrotnej może skorzystać z tak zwanego transportu powrotnego. Dodatkowo część koncernów rozwija ideę niskoemisyjnego transportu drogowego i są wprowadzane kolejne próby w zastępowaniu ropy naftowej. 

 

Posiadasz flotę samochodów ciężarowych, szukasz stałych zleceń - giełda transportu i ładunku w  Twoim zasięgu